Mit kell tudni az ingó vagyontárgy foglalása esetén? Minden ingó vagyontárgyat lefoglalhat a végrehajtó? Vannak végrehajtás alól mentes vagyontárgyak? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.
Arról, hogy mely jövedelmek és egyéb pénzbeli juttatások mentesek a végrehajtás alól, itt olvashat.
A végrehajtási eljárás során az adós ingó vagyona is végrehajtás alá vonható. A végrehajtó az adós ingó vagyontárgyait lefoglalhatja és a végrehajtási eljárás szabályainak betartásával szükség esetén értékesítheti.
Honnan tudhatja a végrehajtó, hogy milyen ingóságok vannak az adós tulajdonában? Vannak ingóságok, amelyek tulajdonjoga közhiteles nyilvántartásból kiderül. Ilyenek például a járműnyilvántartásban szereplő járművek. A végrehajtás szempontjából az ingóságokkal azonos tekintet alá esik a gazdálkodó szervezet vagyonából az adóst megillető vagyonrész (pl. kft.-ben tulajdonolt üzletrész) és a dematerializált értékpapír (elektronikus úton létrehozott és nyilvántartott értékpapír). A cégadatok, köztük az üzletrész tulajdonosa a cégjegyzékből megállapítható. Az értékpapír tulajdonosáról az értékpapírszámlát vezető szolgáltató tud információt nyújtani.
Amennyiben az ingóság nem szerepel semmilyen nyilvántartásban, a lefoglalásra akkor is lehetőség van. A végrehajtó ugyanis lefoglalhatja az adós birtokában, őrizetében levő vagy más olyan ingóságot, amelyről valószínűsíthető, hogy az adós tulajdonában van. Tehát a lefoglaláshoz nem szükséges a tulajdonjog igazolása. Elegendő, ha a dolog az adós birtokában van, illetve elég csak valószínűsíteni az adós tulajdonjogát. Például az adós tulajdonában lévő ingatlanban található ingóságokról alappal lehet feltételezni, hogy azok az adós tulajdonában vannak.
Nem foglalható le az adós birtokában, őrizetében levő ingóság, ha a rajta levő jelből vagy más körülményből minden bizonyítás nélkül kétségtelenül megállapítható, hogy az ingóság nincs az adós tulajdonában. Ehhez hitelt érdemlően kell tudni bizonyítani, hogy az ingóság nem az adósé. Ilyen bizonyíték például lehet az ingóság megvásárlásáról szóló számla, amelyből kiderül, hogy nem az adós a vevő.
A lefoglalt ingóságokról a végrehajtó jegyzőkönyvet vesz fel. A foglalás főszabály szerint nem jelenti, hogy a végrehajtó az adóstól lefoglalt dolgokat magával viszi. Így például a lefoglalt televíziókészüléket a végrehajtó nem viszi el az ingatlanból. A lefoglalt ingóságot főszabály szerint az adós őrizetében kell hagyni. A lefoglalt dolgot az adós a rendeltetésének megfelelően használhatja az állag sérelme nélkül. Kivételt képeznek ez alól az elhasználható dolgok. Természetesen az adós a lefoglalt ingót nem idegenítheti el, nem semmisítheti meg és más módon sem vonhatja el a végrehajtás alól (pl. nem rejtheti el), mert ez bűncselekménynek minősül.
Nem hagyja a végrehajtó a lefoglalt ingóságot az adós őrizetében, ha valószínű, hogy az adós nem fogja megőrizni. Ebben az esetben a végrehajtó az ingóságot szekrényben, ládában, más megőrzésre alkalmas tárolóban vagy külön helyiségben helyezi el, amelyet lezár és lepecsétel.
Vannak olyan ingóságok is, amelyek lefoglalásuk esetén nem maradhatnak az adós őrizetében. Ha például a végrehajtó készpénzt foglal le, akkor annak összegét a foglalási jegyzőkönyvben rögzíti és a lefoglalt készpénzt magához veszi. Ezután a következő munkanapon a lefoglalt készpénzt befizeti a végrehajtói letéti számlára. Arany vagy platina felhasználásával készült tárgy, drágakő lefoglalása esetén a tárgyat a végrehajtó 24 órán belül bírósági letétbe helyezi. Ugyanígy kell eljárni nyomdai úton előállított értékpapír lefoglalásakor is. Amennyiben pedig a lefoglalt értékpapír dematerializált, akkor az étékpapírszámlát vezető szolgáltató az értékpapírt zárolt alszámlán helyezi el.
A végrehajtásban gyakran kerül sor az adós gépjárművének lefoglalására. A gépjármű lefoglalására sor kerülhet helyszíni eljárás során, de lefoglalható a gépjármű a járműnyilvántartás adatai alapján is.
Gépjármű lefoglalásakor a végrehajtó a forgalmi engedélyt és a gépjármű törzskönyvét is lefoglalja. A lefoglalt forgalmi engedélyt és törzskönyvet a végrehajtó megküldi az illetékes közlekedési hatóságnak. A hatóság a végrehajtó megkeresése alapján elidegenítési és terhelési tilalmat jegyez be a gépjárműre.
Amennyiben a gépjárművet az adós a foglalkozásának folytatásához használja, akkor aránytalan hátrányt jelenthet a jármű forgalmi engedélyének lefoglalása. Ezzel ugyanis ellehetetlenülhet a munkavégzése. Ez a helyzet a végrehajtási eljárásban sem kívánatos, mert ezzel ellehetetlenülne az adós jövedelemszerzése, amely a végrehajtás eredményességét is akadályozhatja. Ezért, ha az adós természetes személy (ember) és a gépjármű a foglalkozásának gyakorlásához nélkülözhetetlen, akkor csak a törzskönyvet kell lefoglalni. Ebben az esetben az adós a gépjármű értékesítéséig használhatja a járművet.
Ha a gépjármű természetes személy adós foglalkozásának gyakorlásához nélkülözhetetlen, és a becsértéke nem éri el a jogszabályban meghatározott összeget, akkor a gépjármű mentes a végrehajtás alól. Az összeghatár például személygépkocsi esetén 1,2 millió forint, tehergépkocsi esetén 3 millió forint, nyerges vontató esetén (szerelvénnyel együtt) 5 millió forint.
A végrehajtást foganatosító bíróság is engedélyezheti a természetes személy adósnak a gépjármű árverésig történő használatát. Erre akkor van mód, ha a gépjárműre az adósnak a munkavégzése helyszínére történő eljutása, üzemi, üzleti tevékenységének folytatása vagy saját és családtagjainak szállítása érdekében van szüksége. További feltétel, hogy az adóst az eljárás során korábban nem sújtották rendbírsággal. Az erre vonatkozó kérelmet a foglalásról való tudomásszerzést követő 8 napon belül lehet előterjeszteni a bíróságnál.
Vannak olyan ingóságok, amelyek mentesek a végrehajtás alól. Ezeket az ingókat a végrehajtó nem foglalhatja le. Így értékesítésükre sem kerülhet sor a végrehajtási eljárás keretében. A végrehajtási eljárásról szóló törvény részletesen felsorolja, hogy melyek azok az ingók, amelyek mentesek a végrehajtás alól. Például mentes a végrehajtás alól:
– Az olyan eszköz, amely nélkül az adós foglalkozásának (hivatásának) gyakorlása lehetetlenné válik (pl. nélkülözhetetlen szerszám, műszer).
– Rendszeres tanulmányok folytatásához nélkülözhetetlen eszköz, így különösen a tankönyv, tanszer, hangszer.
– Szükséges ruházati cikk, felsőruházatból 3 felsőruha, 1 télikabát, 1 felöltő, 3 pár lábbeli.
Szükséges ágynemű: személyenként 1 készlet a hozzávaló 2 huzattal.
– Az adós háztartásához tartozók számának megfelelően szükséges bútor. Ez legfeljebb 3 asztal és 3 szekrény vagy azonos célt szolgáló más bútor, személyenként 1 ágy vagy más fekvőhely és 1 szék vagy más ülőbútor.
– Szükséges fűtő- és világító eszköz.
– Az adós háztartásához nélkülözhetetlen konyhai és háztartási felszerelés, továbbá 1 hűtőgép vagy fagyasztószekrény és 1 mosógép.
– Az adós betegsége és testi fogyatékossága miatt szükséges gyógyszer, gyógyászati és technikai segédeszköz, a mozgásában korlátozott adós gépjárműve.
Nem mentes a végrehajtás alól például az olyan bútor, háztartási felszerelés, ruházati cikk, amely nemesfémből vagy egyébként nemes anyagból készült, és a szokásos használati cikkektől eltérően különösen nagy értékű.
dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.