Hogyan használhatók hatékonyan az intelligens robotok?

2024. 12. 10., 16:10

A robotgazdaság exponenciális térnyerése és a technológiai fejlődés újabb lehetőséget jelent, de egyben kihívásokat is tartogat a vállalatok számára. A mesterséges intelligenciával ellátott, úgynevezett intelligens robotok megoldást jelenthetnek számos globális problémára, mint a munkaerőhiány, az elöregedő társadalom, az ellátási láncok instabilitása, valamint a klímaváltozás hatásainak kezelése. Azonban annak érdekében, hogy az AI-alapú robotokat a leghatékonyabb és legbiztonságosabb módon tudja egy vállalat integrálni és használni, a jelenlegi munkaszervezési modellek radikális újragondolása szükséges.

A mesterséges intelligencia elterjedése, illetve a robottechnológia fejlődése nyomán új távlatok nyíltak meg a robotok alkalmazhatóságában és funkcionalitásában. Az előre programozott elektromechanikus gépek mellett megjelentek az intelligens robotok, mesterséges intelligenciával ellátott, komplex, programozható mechatronikai rendszerek, Amelyek eltérő autonómia szinttel képesek a környezetük észlelésére és az abban elhelyezkedő tárgyak manipulálására.

Az Ipar 5.0 korszakában a növekvő autonómiával rendelkező robotok együttműködési képességeik révén forradalmasítják a gyártási és szolgáltatási folyamatokat, miközben elősegítik a biztonságosabb, intelligens, emberközpontú gazdaság kialakulását.

„A humáncentrikus robotfejlesztés elengedhetetlen eleme, hogy a robot funkcionalitásán, társas képességein és megjelenésén túlmenően biztosítsuk a kockázatkezelési intézkedéseket és a szükséges etikai kereteket” – mondta Prisznyák Alexandra, a Deloitte Vezető AI és Robotika Szakértője.

Az utóbbi években a globális robotpiac robbanásszerűen növekszik, különösen olyan területeken, mint a vendéglátás, raktározás és logisztika, illetve egészségügy, ahol az intelligens robotok hatékonyabb működést, költségcsökkentést és innovatív ügyfélélményt biztosítanak. Magyarországon azonban ezek a fejlett megoldások még csak korlátozottan érhetők el, így a hazai vállalatok számára stratégiai jelentőségűvé válhat, hogy már most elkezdjék kiaknázni e technológia, hogy már most elkezdjék kiaknázni az intelligens robotok nyújtotta lehetőségeket.

A vezetők felelőssége: sikeres AI- és robotstratégia kialakítása

 Az intelligens robotok azonban nem csupán a jövő eszközei – már ma is a versenyképesség kulcsát jelentik, ezért szükségszerű kérdésként merül fel, hogy az intelligens robotok bevezetése milyen szervezeti megfontolásokkal jár?

Az intelligens robotok bevezetése előtt a vállalatoknak nem csupán a költség-haszon elemzését kell elvégezniük, hanem egy részletes AI- és robotstratégiát is ki kell alakítaniuk. A vezetőségnek pedig kulcsszerepe van abban, hogy meghatározza az integráció irányvonalát, és biztosítsa a megfelelő technológiai és emberi erőforrás-szükségleteket” – foglalta össze dr. Barta Gergő, a Deloitte Szenior Menedzsere és Vezető AI Szakértője.

Az intelligens robotok felelős bevezetéséhez és alkalmazásához elengedhetetlen a jövőorientált menedzsment irányításával végzett szervezeti átalakulás. A robotok integrációját támogató vállalati kultúra kialakítása, az adatkezelési és elemzési képességek fejlesztése, a munkafolyamatok tevékenység-megosztásának (robot-humán) részleges átalakítása, illetve a kollaboratív munkaerő-állomány folyamatos képzése elengedhetetlen.

Az intelligens robotok sikeres integrációjának egyik kulcstényezője a meglévő adat- és innovációs rendszerek – például IoT, AI és felhőalapú megoldások – továbbfejlesztése, ami új szintre emeli a kiber-fizikai rendszerek alkalmazását. Ezek a fejlett rendszerek zökkenőmentesen kapcsolódnak a robotokhoz, elősegítve a robotgazdaság kialakulását –mondta Prisznyák Alexandra.

Robotok indukálta gazdasági paradigmaváltás és a szervezeti változásmenedzsment szükségessége

Az AI-alapú robotok forradalma paradigmaváltást jelent a gazdasági növekedési potenciálban. Az intelligens robotok munkafolyamatokba illesztése újraértelmezheti a korábbi ember-robot kooperációs viszonyokat, jelentős termelékenységi, hatékonysági növekedést eredményezhet. Ugyanakkor a robotok integrálása nem csupán a technológiai fejlesztések, hanem a szervezeti kultúra és a munkavállalói attitűdök menedzselését is igényli.

Az intelligens robotok bevezetése nem csak technológiai, hanem társadalmi és pszichológiai kérdéseket is felvet, amelyeket figyelembe kell venni a sikeres integráció érdekében.

További részletek a Deloitte itt elérhető kiadványában.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 21., 16:10
„Nem, éppen ellenkezőleg. A piaci tapasztalatok azt mutatják, hogy a vendégmunkások alkalmazásával több beruházás valósul meg és ezzel több (és jobb) munkahely jön létre a magyar munkavállalók számára! Ha viszont adminisztratív korlátozó intézkedésekkel tovább szűkül a vendégmunkások alkalmazásának a lehetősége, akkor magyar munkahelyek tömege veszhet el!” – A VOSZ szakértőinek cikke.
2025. 01. 23., 13:05
Idén havi 14 535 forint személyi kedvezmény jár a személyi jövedelemadóból azoknak, akik az igénybevétel időpontjában rendelkeznek a súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló orvosi igazolással, vagy a rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra jogosító határozattal.
2025-01-23 18:15:00
Az utasbiztosítások negyedét kötik kimondottan síelésre, a november óta megkötött utasbiztosítások átlagos díja pedig közel 11 ezer forint volt. A legtöbben autóval mennek valamelyik síparadicsomba, az országok listáját pedig utcahosszal vezeti Ausztria – derült ki a Netrisk saját adataiból.
2025-01-23 17:20:00
Az elmúlt években Európában Magyarországon volt a legnagyobb a lakásárak emelkedése, amivel a bérleti díjak megugrása szorosan nem tartott lépést. Ugyan a kínálat növekedhet az albérletpiacon, de várhatóan 2025-ben sem torpan meg a bérleti díjak emelkedésének üteme, vagyis a bérlők még magasabb árakkal szembesülhetnek.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: GUSTO

A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.