Eredményesen lobbizott a VOSZ támogatásával a kisbenzinkutak szakmai érdekképviseleti szövetsége, csökken az aránytalanul magas adóteher.
„Határozott fellépésre és kölcsönös tárgyalókészségre volt szükség ahhoz, hogy kisbenzinkutak százai tovább működhessenek. Szakmai érdekképviseleti szövetségük a VOSZ segítségével meg tudta győzni a gazdasági kormányzatot, hogy muszáj megmenteni több száz, korrektül üzemelő és adófizető kis- és középvállalkozást, munkavállalók ezreit és egyúttal sok kistérség üzemanyag-ellátását” – olvasható a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) közleményében.
Rájár a rúd a kisbenzinkutakra – vagyis az önállóan, nem a nagy hálózatok részeként működő üzemanyagkereskedőkre – az utóbbi években: először 2022-ben, a Covid-válságot követő üzemanyagár-robbanás elleni intézkedések sodorták ezeket a vállalkozásokat a csőd szélére. Emlékezetes, hogy az elhúzódó üzemanyagár-stop miatt fix 480 forintos áron kötelezően kellett értékesíteniük azt az üzemanyagot, amelynek a nagykereskedelmi beszerzési ára ennél magasabbra nőtt, vagyis arra kényszerítették ezeket a cégeket, hogy veszteséget termeljenek. A gazdasági kormányzattal közösen végül sikerült ártámogatással és más eszközökkel ellentételezni a veszteségek egy részét, így megmenteni a legtöbb érintett vállalkozást – emlékeztet a VOSZ közleménye.
2024-ben az extraprofitadó – az „egekbe emelt” kiskereskedelmi adó – pecsételte meg kis híján a sorsukat: a 3 százalékos szinten egységesített adómérték ezen kkv-szegmensben 20-szoros adóemelést jelentett, amely a többi közteherrel és költségelemmel együtt – extraprofit hiányában – ismét veszteségbe hajszolta volna ezeket a cégeket. Jellemzően olyan magyar, magántulajdonú, sokszor családi tulajdonban lévő, évtizedek (vagy éppen egy élet) munkájával és visszaforgatott nyereségével fejlesztett vállalkozásról van szó, amelyek sokszor az egyedüli benzin- és gázolaj-szolgáltatók sok kistérségben, ezzel kulcsszerepet játszanak nemcsak több ezer ember foglalkoztatásában, de ezen területek működtetésében és fejlődésében is, akár az agráriumot, akár az ipart vagy éppen a szolgáltatásokat tekintve.
A VOSZ a legutóbbi krízist követően megalakult Független Benzinkutak Szövetségével (FBSZ) közösen kereste meg a Nemzetgazdasági Minisztériumot, hogy avatkozzon be a tömeges cégmegszűnés ellen. A megalapozott szakmai kérés meghallgatást nyert, és az ez év őszi adócsomag orvosolta a kisbenzinkutak legégetőbb problémáját: a jogszabály értelmében a fizetendő adót az üzemanyag-kiskereskedelmi tevékenységből származó nettó árbevételre jutó adó összegével csökkenteni lehet.
Az FBSZ és a VOSZ megállapodott, hogy a vonatkozó jogszabály és az üzemanyag-kiskereskedelmi tevékenység többi előírásának alkalmazását és pontos értelmezését továbbra is figyelemmel kísérik, és szükség esetén egységesen lépnek fel az érintett vállalkozói kör és az ellátott kistérségek érdekében.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.