A karácsonyi időszakban sok cég ad ajándékot munkavállalóinak vagy üzleti partnereinek. Az ajándékozás nem mindig tehető meg adómentesen, ezért fontos ismerni az ajándék adózásának szabályait az ajándékozott személyétől és az ajándék értékétől függően. A legfontosabb szabályokat a Niveus foglalta össze.
Az üzleti ajándékok esetében az adózás fontos szempont, hiszen a megfelelő adózású ajándék kiválasztásával akár nagyobb értékű ajándék is adható azonos költséggel, vagy csökkenthető az ajándékozásra fordítandó kiadás. Az Szja. törvény szerint üzleti ajándékot lehet adni üzleti, hivatali, szakmai, diplomáciai vagy hitéleti kapcsolatok (például karácsonyi ünnepség) keretében, alkalomtól és értékhatártól függetlenül – mondta Antretter Erzsébet, a Niveus adótanácsadási üzletágvezetője. Az üzleti ajándék lehet ingyenesen vagy kedvezményesen adott termék, szolgáltatás vagy utalvány. Adhatóak például desszertek, italok vagy konkrét termékekre/szolgáltatásokra szóló utalványok. Egyes termékek, mint a nemesfémek és ékszerek, viszont csak akkor adhatóak üzleti ajándékként, ha az a cég profiljába illik. Fontos, hogy üzleti ajándék nem adható munkavállalóknak. Üzleti ajándéknak minősülő tételek adóalapja az ajándék bruttó értékének 1,18-szorosa, amely után 15 százalék személyi jövedelemadót és 13 százalék szociális hozzájárulási adót kell fizetni.
A munkáltatók évente három alkalommal adhatnak csekély értékű ajándékot a munkavállalóknak. Az ilyen ajándék lehet termék, szolgáltatás vagy ezekre beváltható utalvány. Ha az ajándék értéke nem haladja meg a minimálbér 10 százalékát (2024-ben 26 680 forintot), az adózásnál az egyes meghatározott juttatások szabályai érvényesek. Ha az ajándék értéke meghaladja a minimálbér 10 százalékát, akkor az ajándék teljes összege munkaviszonyból származó jövedelemnek minősül, amely után 15 százalék személyi jövedelemadót és 18,5 százalék társadalombiztosítási járulékot, valamint 13 százalék szociális hozzájárulási adót kell fizetni.
A munkáltatók nagyobb értékű ajándéktárgyakkal is kedveskedhetnek a munkavállalóknak, üzleti partnereknek. Ha az ajándékok átadására egyidejűleg több magánszemély számára szervezett, túlnyomórészt vendéglátásra, szabadidőprogramra irányuló rendezvényen kerül sor és az átadott ajándékok értéke nem haladja meg a minimálbér 25 százalékát (2024-ben 66 700 forintot), akkor az ajándéktárgyak egyes meghatározott juttatásnak minősülnek és kedvezményesen adóznak. Ha az ajándéktárgy értéke meghaladja a minimálbér 25 százalékát és/vagy nem az említett rendezvényen kerül átadásra, akkor viszont összevonandó, kvázi bérjövedelemként kell adózni utána.
Az Szja törvény szerint adómentesen adhatóak a sportrendezvényekre és kulturális szolgáltatásokra szóló belépőjegyek és bérletek a minimálbér összegéig (2024-ben 26 680 forint) hívja fel a figyelmet a Niveus szakértője. Ezek az ajándékok munkavállalók, közeli hozzátartozóik vagy üzleti partnerek számára is adhatóak, de szükséges a nyilvántartás vezetése. Fontos, hogy az adómentesség nem vonatkozik az utalvány formájában adott belépőkre.
Ha eleve ismert az ajándékozási cél, akkor az ajándékok beszerzésének áfáját nem lehet levonásba helyezni. Ha viszont a beszerzés az adóköteles tevékenység érdekében történik, és az ajándékozásról csak később születik döntés, akkor az áfa levonható. Ebben az esetben sem szabad azonban megfeledkezni a tételes levonási tilalmakról például az ételek és italok esetében és arról sem, hogy ilyenkor az átadáskor áfa fizetési kötelezettség keletkezik. Ez alól kivételt az úgynevezett kis értékű, azaz az 5000 forintot meg nem haladó értékű termékek jelentenek.
A céges ajándékok költségei társasági adóban elismert költségként kezelendőek – kivéve, ha az ajándékozás nincs összefüggésben a cég vállalkozási tevékenységével. Ebben az esetben az ajándékozás értéke közterheivel együtt a társasági adó alapját növelő tételként kezelendő.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.