Hogyan lehet üzleti előnyt kovácsolni a hitelesített energiamegtakarításokból?

2024. 11. 29., 19:29

A hitelesített energiamegtakarítások (HEM-ek) gazdasági és jogi lehetőségei számos vállalkozás számára új dimenziókat nyitnak. Hogyan válhat egy ilyen beruházásból vagyoni értékű jog? Milyen lépéseket kell tenni a hitelesítéshez, és milyen számviteli vagy adózási kérdések merülnek fel? A PwC Magyarország és a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal zöld átállás webinársorozatának legutóbbi alkalmán az energiahatékonysági kötelezettségi rendszerben (EKR) megjelenő hitelesített energiamegtakarítások gazdasági, jogi és számviteli aspektusait vitatták meg.

Gazdasági és környezeti profitot hozó beruházások

Az EKR lényege, hogy az energiamegtakarítás ne csupán környezeti, hanem gazdasági értéket is képviseljen. Ezáltal a rendszer nemcsak a kötelezett piaci szereplők – például energia- és gázkereskedők – számára fontos, hanem azoknak a vállalkozásoknak is, amelyek aktívan részt vesznek energiamegtakarítási projektekben. Az energiamegtakarítások hitelesítése és értékesítése lehetővé teszi, hogy ezek a projektek üzleti hasznot is hozzanak. „A hitelesített energiamegtakarítások nemcsak a környezeti fenntarthatóságot támogatják, hanem jelentős gazdasági lehetőségeket nyitnak meg a vállalkozások számára” – mondta Bán Kristóf, a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal ügyvédje.

Bármely tevékenység vagy szolgáltatás, ami a beruházót abba az irányba tereli, hogy ezt a beruházást végrehajtsa, az lényeges hozzájárulásnak tekinthető. Ezek széles spektrumot ölelnek fel, beleértve az energetikai tanácsadást, helyszíni felméréseket, pályázati támogatásokat, vagy akár az energetikai tanúsítványok elkészítését. Borvendégh Ábrahám, az energiatanácsadási üzletág szakértője hangsúlyozta, hogy ezek a tevékenységek elengedhetetlenek a beruházások sikeres megvalósításához, ugyanakkor pontos dokumentációt igényelnek. A lényeges hozzájárulások megléte és megfelelő rögzítése a hitelesített energiamegtakarítások alapfeltétele.

A hitelesített energiamegtakarítások vagyoni értékű jogokká válnak, amelyek forgalomképesek és akár több tízmillió forint értéket is képviselhetnek. Zalai Péter, a PwC Magyarország zöld átállás munkacsoportjának vezetője kiemelte, hogy ezek a jogok kétféle módon értékesíthetők: bilaterális szerződéseken keresztül vagy szervezett piacokon, például a gáztőzsdén. A hitelesítés nemcsak a megtakarítások mértékét igazolja, hanem lefekteti a jogszerű értékesítés alapjait. „Az energiamegtakarítások hitelesítése egyfajta garancia arra, hogy azok szabályosan és értékarányosan kerülnek rögzítésre, majd ezt követően átruházásra” - mutatott rá.

A HEM-ek számviteli elszámolása komplex feladat, amely több tényezőtől függ, például a jog keletkezésének módjától és a vállalat szándékától. Andor Ágnes, a számviteli tanácsadási terület vezető menedzsere hangsúlyozta, hogy a számviteli politika kialakítása során figyelembe kell venni a tranzakció valós tartalmát és a vonatkozó jogszabályokat. A helyes elszámolás nemcsak a vállalatok pénzügyi helyzetének pontos bemutatását segíti, hanem megfelel az adóhatóság elvárásainak is.

Teendők az érintettek számára

Energiamegtakarítást végrehajtó vállalkozások:
– Gondoskodjanak a lényeges hozzájárulások pontos dokumentálásáról és hitelesítéséről.
– Alakítsanak ki világos stratégiát a hitelesített energiamegtakarítások nyilvántartására és forgalmazására.
Kötelezett piaci szereplők (energia- és gázkereskedők):
– Készüljenek fel az éves energiamegtakarítási követelmények teljesítésére.
– Kísérjék figyelemmel a jogszabályváltozásokat és a HEM piacának alakulását.
Számviteli és jogi szakemberek:
– Dolgozzanak ki egységes számviteli politikát, amely megfelel a vállalati stratégiának és a jogi előírásoknak.
– Vizsgálják meg a hitelesített energiamegtakarítások hosszú távú hasznosításának lehetőségeit.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 11. 27., 20:57
„Sokan kérdezik, mit is jelent majd a vállalkozóknak a hétfőn aláírt bérmegállapodás, és ezen belül sok fontos részeltkérdés is felmerül vállalkozókban, munkavállalókban és a társadalom minden szereplőjében. Az alábbiakban megkísérlek válaszokat adni a hozzám érkezett legfontosabb kérdésekre” – írja a VOSZ főtitkára.
2024-11-30 17:30:12
A Menedzserszövetség december 4-én az ATV-vel közösen a Néprajzi Múzeumban 5. alkalommal rendezi meg a Menedzserek a Társadalomért – Fókuszban a Jövő! konferenciát, valamint a konferenciát követően a Business Menü LIVE Bombera Krisztinával ALLSTARS üzleti talk show-t.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.

  Rovathírek: GUSTO

Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS