2025. január 1-jétől megszűnik a személyellenőrzés a Bulgáriával és Romániával közös belső szárazföldi határokon, illetve a Bulgária és Románia közötti belső szárazföldi határokon – döntött az Európai Unió Tanácsa.
„Történelmi pillanat, hogy Bulgáriát és Romániát végre teljes jogú schengeni tagként üdvözölhetjük. A magyar elnökség egyik legfontosabb prioritása volt a személyellenőrzés megszüntetése a két tagállammal közös belső szárazföldi határokon és a közöttük lévő belső szárazföldi határokon. Ez a lépés nemcsak a bolgár és a román állampolgárok, hanem az egész EU javát szolgálja – idézi a Tanács közleménye Pintér Sándor belügyminisztert.
Bulgária és Románia már uniós csatlakozása óta alkalmazza a schengeni jogi keret egyes elemeit, többek között a külső határellenőrzésre, a rendőrségi együttműködésre és a Schengeni Információs Rendszer használatára vonatkozó rendelkezéseket – emlékeztet a közlemény.
A schengeni térség a világ legnagyobb szabad utazási területe. A Franciaország, Németország, Belgium, Hollandia, Luxemburg és Luxemburg közötti határellenőrzéseket 1985-ben szüntették meg. A schengeni térség jelenleg 29 országot (a 27 tagállamból 25, valamint Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc) és foglal magában, összesen 420 millió lakossal. A Ciprussal közös belső határokon még nem szüntették meg az ellenőrzéseket, Írország pedig nem része a schengeni térségnek.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.