Vállalkozások az Európai Unióban: a legfontosabb adatok

2024. 12. 09., 14:09

A 2023-ban az Európai Unióban működő mintegy 33 millió vállalkozás 163 millió embert foglalkoztatott, a „cégek” összes bevétele meghaladta a 38 000 milliárd eurót.

Az Eurostat összefoglalója a fenti adatokat cégméret, illetve nemzetgazdasági ágak szerint is lebontja.

Nagyvállalatok, közepes cégek, mikro- és kisvállalkozások

Nagyvállalatok. A 249 főnél több alkalmazottal rendelkező 53 000 nagyvállalat az EU versenyszférájában működő összes vállalkozás kevesebb mint 0,2 százalékát tette ki. Ezek a cégek foglalkoztatták ugyanakkor a munkaerő több mint egyharmadát (58,4 millió fő, 36 százalék), és realizálták a nettó forgalom több mint felét (19 600 milliárd euró, 51 százalék).

A közepes méretű vállalkozások (50–249 fő foglalkoztatott) a vállalkozások összlétszámának kevesebb mint 1 százalékát adták (246 000 vállalkozás, 0,8 százalék), a versenyszférában dolgozók 15 százalékát (24,5 millió főt) foglalkoztatták, a nettó forgalomból pedig 17 százalékos (6500 milliárd eurós) szeletet hasítottak ki.

Mikro- és kisvállalkozások. A legfeljebb 49 főt foglalkoztató vállalkozások képviselték a túlnyomó többséget (32,4 millió vállalkozás, 99 százalék). Ezeknél a vállalkozásoknál dolgozott a versenyszférában foglalkoztatottak közel fele (80,1 millió fő, 49 százalék). Nettó forgalmuk 12,2 billió euró volt, ami közel egyharmados súlyt (32 százalék) jelent.

Ipar, építőipar, kereskedelem, szolgáltatások

A szolgáltatások területén működő vállalkozásokhoz folyt be a nettó forgalom közel egyharmada (12 000 milliárd euró, 31 százalék). Ebben a nemzetgazdasági ágban 20,6 millió vállalkozás működött (a vállalkozások 63 százaléka), és itt dolgozott a versenyszférában foglalkoztatottak több mint fele (85,4 millió fő, 52 százalék).

Az ipar a teljes forgalom 33 százalékát (12 500 milliárd euró) termelte 2023-ban. Az iparvállalatok a vállalkozások összlétszámának 7 százalékát adták (2,5 millió vállalkozás), a versenyszférában dolgozó munkaerőnek ugyanakkor több mint ötödét foglalkoztatták (33,5 millió fő, 21 százalék).

A kereskedelemmel foglalkozó vállalkozások az „uniós összbevétel” 30 százalékát (11 500 milliárd eurót) könyvelték el, a foglalkoztatotti létszám 18 százalékával (30 millió fő). Ebben a nemzetgazdasági ágban 5,8 millió vállalkozás működött (az összes vállalkozás 18 százaléka).

Az építőipar a vállalkozások összlétszámának 12 százalékát (4 millió), a teljes bevételnek 6 százalékát (2300 milliárd euró) adta, és 14,1 millió főt (9 százalék) foglalkoztatott.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 15:20:00
A NAV-Mobilt azoknak is érdemes letölteni, akiknek gondot okoz a gépjárműadó egyösszegű befizetése. Az EU legegyszerűbb részletfizetési kedvezménye a NAV mobilapplikációjában érhető el: egy koppintással igényelhető az akár 5 havi pótlékmentes részlet. Annak ellenére, hogy a gépjárműadó fizetési határideje április 15-e, már 14 ezer részletfizetési kérelem érkezett a NAV-hoz az applikáción keresztül.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS