Forradalmi AI-technológia: 3D térképek és adatelemzések az okosvárosok szolgálatában

Forradalmi AI-technológia: 3D térképek és adatelemzések az okosvárosok szolgálatában
Gábor János  |  2024. 12. 11., 13:11

Az okosvárosok és okosgyárak számára felépített új rendszernek az ingatlan értékbecsléstől az épületek energiaoptimalizálásán át a pénzügyi kockázatelemzésig egy sor hasznos alkalmazási területe lesz.

A globális CES Media Meet-up eseményén, december 10-én a feltörekvő dél-koreai startup, a Spaid bemutatta legújabb mesterséges intelligencia alapú térképkészítő megoldásait, amelyek jelentősen csökkenthetik a földrajzi területek modellezéséhez szükséges időt. A rendezvényen Chongkul Yi vezérigazgató rántotta le a leplet, emlékeztetve a közönséget, hogy a 2023 decemberében alapított Spaid célja a helymeghatározáson alapuló adatok felhasználásának forradalmasítása, ami új lehetőségeket nyit a földrajzi információk gyakorlati alkalmazásában.

AI a földrajzi adatok szolgálatában

A Spaid csapatát tapasztalt szakemberek vezetik: a vezér korábban a Samsungnál dolgozott, míg a technológiai igazgató több mint 30 éves tapasztalattal rendelkezik az IT-fejlesztésben. Együtt dolgoznak azon, hogy új szintre emeljék a térinformatikai adatok hasznosítását, és lehetővé tegyék a különböző iparágak számára, hogy értékes információkat nyerjenek, illetve megalapozott döntéseket hozzanak.

A Spaid kulcsfontosságú megoldása a CYLO nevű adatátalakító és integrációs motor, ami szabványosítja az adatokat, függetlenül azok formátumától vagy származási helyétől. Ez lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy testreszabott információkat kapjanak, pont az igényeiknek megfelelően – számolt be az Interesting Engineering.

A cég 3D-s téradatait az ún. GIS (Geographic Information Systems) alapján vizualizálják, ezzel egy olyan interaktív felhasználói élmény keletkezik, ami rengeteg információt hoz kézzelfogható közelségbe egy adott régióról. A Spaid GeoAI megoldása ennél is tovább megy: a helyalapú adatok figyelésével felismeri az anomáliákat és előrejelzéseket készít a potenciális válaszokról.

Digitális ikrek és okosvárosok

A GIS-adatok alapján készülő 3D térképek részletes információkat nyújtanak a megfigyelt területekről és épületekről vagy a demográfiáról és a közlekedésről, megkönnyítve az adott régióra szabott elemzéseket.

A Spaid jövőbeni tervei között szerepel egy sor integrált menedzsmentszolgáltatás nyújtása, amelyek az okosvárosok és okosgyárak számára lehetnek hasznosak.

Ezek közé tartozik a digitális ikrek kezelése, az ingatlanérték-becslés, az épületek energiaoptimalizálása, a pénzügyi kockázatelemzés, valamint a telekommunikációs erőforrások kezelése. Ennek támogatására a cég különleges adatbázist és szerverinfrastruktútrát fejlesztett ki, lehetővé téve a GIS-adatok valós idejű monitorozását.

Yi a rendezvényen hangsúlyozta, hogy technológiájuk jelenleg műholdfelvételek elemzésén alapul, de alkalmazható mindenfajta képre. Az eredmények minősége azonban nagyban függ a forrásképek felbontásától. „Apróbb részletekhez a drónfotók a legmegfelelőbbek” – mondta, elismerve, hogy a 100 százalékos pontossághoz azért szükség van emberi beavatkozásra, ami ugyanakkor drágábbá és időigényesebbé teszi a 3D térképezést és adatelemzést. A rendszer működését a teljesség igényével a 2025. január 7-10-is CES-en, Las Vegasban mutatják be.

Címlapkép: Spaid

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS