A legnagyobb technológiai vállalatok és a világ egyik leggazdagabb embere is beszállt a Figure AI finanszírozásába. A startup kifejezetten veszélyes feladatok ellátására fejleszt humanoid robotot.
Mit tudhat egy olyan humanoid, amit befektetésre érdemesnek tartanak a világ legnagyobb technológiai vállalatai és leggazdagabb emberei? A Google korábbi mérnökei által 2021-ben a alapított Figure AI célja olyan robotok létrehozása, amelyek képesek kifejezetten veszélyes, monoton vagy az ember számára túlságosan összetett feladatok ellátására, például a bányászat, az építőipar vagy a katasztrófaelhárítás területén. A mesterséges intelligenciával működő robotok következő generációjának létrehozásáért folyó verseny egyre éleződik, és a Figure AI-ra mind többen fogadnak, amit remekül példáz, hogy alig pár évvel az életre hívása után máris kétmilliárd dollárra értékelik a céget.
A Bloomberg korábbi jelentése szerint a Figure AI (ami a Figure 01 nevű, emberhez hasonló robottal a Boston Dynamics Atlasának legnagyobb vetélytársa lehet) mintegy 675 millió dollárt (kb. 243 milliárd forintot) szedett össze a legutóbbi befektetői körben, olyan személyektől és cégektől, mint Jeff Bezos, a Microsoft, az Nvidia, az OpenAI, az Intel, az LG és például a Samsung. A szerződések végére várhatóan a mai napon tesznek pontot, és ezek értelmében ilyen összegekkel duzzasztják fel a vállalat tőkéjét:
– Bezos, az Amazon korábbi vezérigazgatója és a világ második leggazdagabb embere 100 millió dollárt fektet be, az Explore Investments nevű cégén keresztül,
– a Microsoft, ami tavaly óta működik együtt a Figure AI-val, 95 millió dollárral száll be,
– az Nvidia és egy Amazonhoz kapcsolódó alap 50-50 millió dollárt költ a startupra,
– az OpenAI (ami lényegében egy Elon Muskkal közösen alapított kutatószervezet) 5 millió dollárt invesztál (egyébként az év elején fontolgatták a Figure AI felvásárlását is)
– és a technológiai óriások mellett szintén megjelennek a vállalatban nagy kockázati tőkebefektetők, köztük a Parkway Venture Capital, az Align Ventures, az ARK Venture Fund és az Aliya Capital Partners.
A Figure AI szerint a robotja fejlett látási, mozgási, manipulációs és kommunikációs képességekkel fog rendelkezni, miközben képes lesz tanulni a környezetéből vagy interakcióba lépni az emberekkel. A megoldásban hisz a BMW is: az autóipari gigavállalat nemrég arra kötött megállapodást, hogy a startup robotjait a dél-karolinai Spartanburgban található üzemében elkezdjék alkalmazni – egyelőre kísérleti jelleggel.
Bár a Figure AI messze nem az egyetlen humanoid robotokat fejlesztő vállalat, a technológiai ipar legnagyobb neveit vonzotta be; olyanokat, akik az AI robotikában rejlő lehetőségeket az innováció és a növekedés új letéteményesének tekintik. A San Franciscó-i székhelyű startup eddig titkolózott az előrelépésekkel kapcsolatban, de nemrég közölte, hogy 2024-ben már piacra dobná az első robotját – emlékeztet az Interesting Engineering.
Gábor János
Főoldali kép: Figure AI
Sokszor megénekeltem már, hogy miatta lettem Somló elkötelezett trubadúrja.
Az épülő blokkok menetrend-követési képességéről beszélt a Portfolio Energy Investment Forum 2024. konferencián Jákli Gergely, a Paks II. Zrt. elnök-vezérigazgatója.