A Samsung, a Microsoft és az Nvidia is befektet az új humanoid gyártóba

A Samsung, a Microsoft és az Nvidia is befektet az új humanoid gyártóba
2024. 02. 26., 14:10

A legnagyobb technológiai vállalatok és a világ egyik leggazdagabb embere is beszállt a Figure AI finanszírozásába. A startup kifejezetten veszélyes feladatok ellátására fejleszt humanoid robotot.

Mit tudhat egy olyan humanoid, amit befektetésre érdemesnek tartanak a világ legnagyobb technológiai vállalatai és leggazdagabb emberei? A Google korábbi mérnökei által 2021-ben a alapított Figure AI célja olyan robotok létrehozása, amelyek képesek kifejezetten veszélyes, monoton vagy az ember számára túlságosan összetett feladatok ellátására, például a bányászat, az építőipar vagy a katasztrófaelhárítás területén. A mesterséges intelligenciával működő robotok következő generációjának létrehozásáért folyó verseny egyre éleződik, és a Figure AI-ra mind többen fogadnak, amit remekül példáz, hogy alig pár évvel az életre hívása után máris kétmilliárd dollárra értékelik a céget.

A Bloomberg korábbi jelentése szerint a Figure AI (ami a Figure 01 nevű, emberhez hasonló robottal a Boston Dynamics Atlasának legnagyobb vetélytársa lehet) mintegy 675 millió dollárt (kb. 243 milliárd forintot) szedett össze a legutóbbi befektetői körben, olyan személyektől és cégektől, mint Jeff Bezos, a Microsoft, az Nvidia, az OpenAI, az Intel, az LG és például a Samsung. A szerződések végére várhatóan a mai napon tesznek pontot, és ezek értelmében ilyen összegekkel duzzasztják fel a vállalat tőkéjét:
– Bezos, az Amazon korábbi vezérigazgatója és a világ második leggazdagabb embere 100 millió dollárt fektet be, az Explore Investments nevű cégén keresztül,
– 
a Microsoft, ami tavaly óta működik együtt a Figure AI-val, 95 millió dollárral száll be,
– 
az Nvidia és egy Amazonhoz kapcsolódó alap 50-50 millió dollárt költ a startupra,
– 
az OpenAI (ami lényegében egy Elon Muskkal közösen alapított kutatószervezet) 5 millió dollárt invesztál (egyébként az év elején fontolgatták a Figure AI felvásárlását is)
– 
és a technológiai óriások mellett szintén megjelennek a vállalatban nagy kockázati tőkebefektetők, köztük a Parkway Venture Capital, az Align Ventures, az ARK Venture Fund és az Aliya Capital Partners.

A Figure AI szerint a robotja fejlett látási, mozgási, manipulációs és kommunikációs képességekkel fog rendelkezni, miközben képes lesz tanulni a környezetéből vagy interakcióba lépni az emberekkel. A megoldásban hisz a BMW is: az autóipari gigavállalat nemrég arra kötött megállapodást, hogy a startup robotjait a dél-karolinai Spartanburgban található üzemében elkezdjék alkalmazni – egyelőre kísérleti jelleggel.

Bár a Figure AI messze nem az egyetlen humanoid robotokat fejlesztő vállalat, a technológiai ipar legnagyobb neveit vonzotta be; olyanokat, akik az AI robotikában rejlő lehetőségeket az innováció és a növekedés új letéteményesének tekintik. A San Franciscó-i székhelyű startup eddig titkolózott az előrelépésekkel kapcsolatban, de nemrég közölte, hogy 2024-ben már piacra dobná az első robotját – emlékeztet az Interesting Engineering.

Gábor János

Főoldali kép: Figure AI

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS