A Samsung, a Microsoft és az Nvidia is befektet az új humanoid gyártóba

A Samsung, a Microsoft és az Nvidia is befektet az új humanoid gyártóba
2024. 02. 26., 14:10

A legnagyobb technológiai vállalatok és a világ egyik leggazdagabb embere is beszállt a Figure AI finanszírozásába. A startup kifejezetten veszélyes feladatok ellátására fejleszt humanoid robotot.

Mit tudhat egy olyan humanoid, amit befektetésre érdemesnek tartanak a világ legnagyobb technológiai vállalatai és leggazdagabb emberei? A Google korábbi mérnökei által 2021-ben a alapított Figure AI célja olyan robotok létrehozása, amelyek képesek kifejezetten veszélyes, monoton vagy az ember számára túlságosan összetett feladatok ellátására, például a bányászat, az építőipar vagy a katasztrófaelhárítás területén. A mesterséges intelligenciával működő robotok következő generációjának létrehozásáért folyó verseny egyre éleződik, és a Figure AI-ra mind többen fogadnak, amit remekül példáz, hogy alig pár évvel az életre hívása után máris kétmilliárd dollárra értékelik a céget.

A Bloomberg korábbi jelentése szerint a Figure AI (ami a Figure 01 nevű, emberhez hasonló robottal a Boston Dynamics Atlasának legnagyobb vetélytársa lehet) mintegy 675 millió dollárt (kb. 243 milliárd forintot) szedett össze a legutóbbi befektetői körben, olyan személyektől és cégektől, mint Jeff Bezos, a Microsoft, az Nvidia, az OpenAI, az Intel, az LG és például a Samsung. A szerződések végére várhatóan a mai napon tesznek pontot, és ezek értelmében ilyen összegekkel duzzasztják fel a vállalat tőkéjét:
– Bezos, az Amazon korábbi vezérigazgatója és a világ második leggazdagabb embere 100 millió dollárt fektet be, az Explore Investments nevű cégén keresztül,
– 
a Microsoft, ami tavaly óta működik együtt a Figure AI-val, 95 millió dollárral száll be,
– 
az Nvidia és egy Amazonhoz kapcsolódó alap 50-50 millió dollárt költ a startupra,
– 
az OpenAI (ami lényegében egy Elon Muskkal közösen alapított kutatószervezet) 5 millió dollárt invesztál (egyébként az év elején fontolgatták a Figure AI felvásárlását is)
– 
és a technológiai óriások mellett szintén megjelennek a vállalatban nagy kockázati tőkebefektetők, köztük a Parkway Venture Capital, az Align Ventures, az ARK Venture Fund és az Aliya Capital Partners.

A Figure AI szerint a robotja fejlett látási, mozgási, manipulációs és kommunikációs képességekkel fog rendelkezni, miközben képes lesz tanulni a környezetéből vagy interakcióba lépni az emberekkel. A megoldásban hisz a BMW is: az autóipari gigavállalat nemrég arra kötött megállapodást, hogy a startup robotjait a dél-karolinai Spartanburgban található üzemében elkezdjék alkalmazni – egyelőre kísérleti jelleggel.

Bár a Figure AI messze nem az egyetlen humanoid robotokat fejlesztő vállalat, a technológiai ipar legnagyobb neveit vonzotta be; olyanokat, akik az AI robotikában rejlő lehetőségeket az innováció és a növekedés új letéteményesének tekintik. A San Franciscó-i székhelyű startup eddig titkolózott az előrelépésekkel kapcsolatban, de nemrég közölte, hogy 2024-ben már piacra dobná az első robotját – emlékeztet az Interesting Engineering.

Gábor János

Főoldali kép: Figure AI

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-10-14 05:14:00
A munkaadók többsége bizakodó a jövő évvel kapcsolatban, gazdasági stabilizálódásra számítanak, és a vállalat létszámát tekintve is többen kalkulálnak bővüléssel, mint ahányan csökkenéssel. Minden második cég tervez béremelést, a cafeteria keretösszegét pedig minden ötödik emelné jövőre – derül ki a Profession.hu szeptemberi felméréséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS