Robot veszi át a piszkos munkát: így épül napelempark humán erőforrás nélkül

Robot veszi át a piszkos munkát: így épül napelempark humán erőforrás nélkül
Gábor János  |  2025. 03. 03., 11:15

Egy napelempark építése kemény fizikai munka, de megjelent egy új rendszer, ami nagy segítséget nyújt az építő szakembereknek: gyorsítja a telepítést, csökkenti a munkaerőhiány problémáját és kikíméli a terepen dolgozókat.

A napelempark-építés rengeteg fizikai munkát igényel, hiszen a panelek nehezek, a telepítésük pedig nagy pontosságot igénylő, közben eléggé monoton és repetitív folyamat. Egy nagyobb napelemfarm akár egymillió panelből is állhat, és ezek egyenként 36–45 kilogrammot nyomnak. A kivitelezőknek gyakran okoz nehézséget, hogy megfelelően képzett munkaerőt találjanak ezekre a nehéz projektekre, mivel a telephelyek jellemzően távoli területeken helyezkednek el.

A Rosendin Electric új robotikai megoldással igyekszik kezelni ezt a problémát. Az amerikai vállalat a ULC Technologies-szal karöltve fejlesztett ki egy robotrendszert, ami egészen minimális munkaerőigénnyel hajtja végre a napelemek telepítését. A cégek közleménye szerint a robotrendszer már valós építkezéseken is bizonyított, és a tapasztalatok szerint jelentősen gyorsítja a kivitelezési folyamatokat, miközben csökkenti a dolgozók fizikai leterheltségét.

Így automatizálható egy napelempark telepítése

„Az általunk tervezett és fejlesztett megoldás három különálló autonóm rendszert foglal magában, egy panelbehelyező és két panelhordozó robotot, amelyek emberi kezelőkkel együttműködve telepítik a napelemeket közepes és nagy méretű napelemparkokban” - foglalta össze Ali Asmari, az ULC Technologies kutatás-fejlesztési projektmenedzsment igazgatója.

 

 

A panelbehelyező robot egy lánctalpas platform, amelyet kifejezetten építési környezetekhez terveztek. Egy integrált robotkar segítségével a napelemeket félautomata módszerrel teszi a végleges helyükre, miközben a dolgozók pontosan beállítják a paneleket, aztánb rögzítik és csatlakoztatják az elektromos hálózathoz. A panelhordozó robotok a napelemeket tartalmazó raklapokat szállítják a pakolási területről a telepítési pontra, ezzel folyamatos, fennakadások nélküli anyagellátást biztosítanak.

Terepen is bizonyított

Az ULC úgy fejlesztette ki a robotokat, hogy ellenálljanak a magas hőmérsékletnek és alkalmazkodjanak az építési területeken előforduló egyenetlen talajviszonyokhoz. Mély sárban, durva felületeken és egyéb nehéz terepviszonyok között is megbízhatóan működnek. A vállalat szerint ennek köszönhetően a koncepció kidolgozásától kezdve csupán 18 hónapra volt szükség ahhoz, hogy eljussanak a terepen zajló tesztekig.

A robotok teljesítménye rendkívül ígéretesnek bizonyult. Kiderült, hogy percenként képesek telepíteni egy panelt, ami azt jelenti, hogy egy tízórás műszak alatt, mindössze kétfős személyzettel, akár 600 napelemet is kihelyeznek.

„A Rosendin igényeihez igazodva olyan megoldást terveztünk és fejlesztettünk, amely forradalmasítani fogja a nagyméretű napelemparkok telepítését. A tesztek bebizonyították, hogy a robotok leveszik a nehéz fizikai terhet a dolgozókról, és egy támogató eszközként kiegészítik szakértelmüket, miközben növelik a biztonságukat és hatékonyságukat” – szögezte le Steve Green, az SPX Technologies üzletfejlesztési alelnöke.

Címlapkép: ULC Technologies

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 18., 12:10
Húsvétkor nem ritka, hogy a gyerekek élő kis nyuszit kapnak ajándékba. Nem kérdés, hogy a nyuszik nagyon kedves állatok, nem csoda hát, ha a szülőknek, gyerekeknek megtetszik. Nem árt azonban előre átgondolni, hogy mi lesz a kis szőrmókkal húsvét után. A házi kedvencek érdekeit törvény is védi. Előírja, hogy állattartóként mit kell betartani. Mire köteles a kis kedvenc gazdája? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.
2025-04-17 13:15:00
Gigantikus gyermekjátékkal találkozhat az, aki április 17-én a budapesti Fashion Street környékén jár, amelyen egy 99 százalékos árengedményt sugalló címke is látható. A mackót valójában nem lehet megvásárolni és hazavinni, viszont még az árának egy százalékát sem kell kifizetnie annak, aki szeretné, hogy – racionális méretű és értékű, – sporteszközök és élmények tegyék szebbé a gyermekotthon lakóinak életét.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.