A forradalmi technológia Távol-Keletről érkezett Európába és nagyon jól teljesít. A robot annak ellenére is rendkívül hatékony, hogy olyan érzékeny termés szedésénél alkalmazzák, mint a paradicsom.
A japán inaho Inc. különleges paradicsomszedő robotja forradalmasítja a mezőgazdaságot – állítja a cég a holland termelők birtokain 2023 májusa óta tesztelt gépről. Az automatizált paradicsomszedésnél látott megoldás nagy előrelépést jelenthet a zöldség- és gyümölcstermesztésben, különösen olyan munkaerőhiányos időszakokban, mint amilyenekkel az ágazat napjainkban küzd. Az inaho célja, hogy a robotokat egy végső tökéletesítés után kereskedelmi forgalomba hozza őket, ezzel új korszakot nyisson a termelésben.
A lágy termények, például a paradicsom és a bogyós gyümölcsök betakarítása különösen nagy kihívás a robotok számára. Persze a feladat első pillantásra ideálisnak tűnhet az automatizáció számára – hiszen a rengeteg apró, ismétlődő mozdulat könnyen programozhatónak látszik –, ám a finom termények megfogása és szakszerű kezelése korántsem egyszerű. A legtöbb robot nem rendelkezik olyan érzékeny „érintéssel”, ami a termés sérülés nélküli leszedéséhez szükséges. Éppen ezért különleges az inaho paradicsomszedő gépe.
A robotot a hollandiai kísérletek során folyamatosan fejlesztették, hogy a 2024-es betakarítási időszakban még jobb teljesítményt nyújtson. A sebessége például a kétszeresére nőtt, ami részben egy új chipeknek, egy fejlettebb kamerának és a továbbfejlesztett mesterséges intelligencia szoftvernek köszönhető. A képfelismerés is javult, így ritkábban téved, vagyis kevesebb paradicsomot ejt el és hatékonyabban azonosítja a még éretlen terméseket. A robot karcsúbb testet is kapott, ami lehetővé teszi, hogy szűkebb sorokban is működjön, anélkül, hogy kárt tenne a növényekben.
Az inaho vezetősége arra számít, hogy a technológia iránti érdeklődés az elkövetkezendő években növekedni fog. „Olyan termelőket keresünk, akik látják a robotokban rejlő lehetőségeket és hajlandóak velünk együttműködni az üzleti modell és a robotok bevezetésének finomításában” – jelezte az inaho operatív igazgatója. Sohya Ohyama szerint a jelenlegi cél az, hogy a teszteket kibővítsék, majd a robotokat minél előbb kereskedelmi forgalomba hozzák.
Egyik holland termelő partnerük, Nick Duijvestijn (a Kwekerij Duijvestijn BV tulajdonosa) kiemelte, hogy a robottal való közös munka egyben felkészülés a jövő munkaerőhiányos időszakaira. „Az inaho robotja könnyen kezelhető a dolgozók számára, és a paradicsomokat sérülés nélkül tudjuk vele betakarítani.” Ez a fajta korai adaptációs lehetőség nagy előnyt jelent a termelőknek, hiszen már a technológia bevezetésének kezdeti szakaszában együttműködhetnek a robotokkal, ami hosszú távon növeli a hatékonyságot és csökkenti a költségeket.
Hollandia amúgy is élen jár az agrárinnovációk terén – nem véletlenül a világ második legnagyobb mezőgazdasági exportőre. Évente körülbelül 65 milliárd euró értékben exportálnak mezőgazdasági termékeket, és a modern technológia egyre nagyobb szerepet játszik ebben a sikerben. Az inaho tesztjei is jól mutatják, hogy a holland termelők nyitottak az új technológiára, amelyek tovább javíthatják a termelés hatékonyságát.
Az inaho egyébként a paradicsomszedő robot mellett egyéb mezőgazdasági fejlesztéseket is kínál, például spárgaszedő robotokat, automatizált járműveket és elektromos szállítókocsikat. Ezek az eszközök szintén hozzájárulhatnak a mezőgazdaság automatizálásához, csökkentve a munkaerőigényt és növelve a termelékenységet.
Az inahon túl is akadnak cégek, amelyek aktívan fejlesztenek automatizált mezőgazdasági robotokat. A holland Ridder például kettős robotkarokkal felszerelt paradicsomszedő robotot fejlesztett, GRoW néven. Ez az eszköz nagyobb paradicsomok szedésére specializálódott, és képes egyszerre két párhuzamos soron is dolgozni, így jelentősen fel gyorsítja a betakarítást. Aztán ott van az amerikai Four Growers, ami ugyancsak a paradicsomszedő robotok piacára lépett, a négy kamerával és egy robotkarral felszerelt, precízen és hatékonyan dolgozó GR-100-zal. És ez a gép csak az első a sorban, hiszen paprika és uborka szedésére is fejlesztenek technológiát.
Az automatizáció elkerülhetetlen a mezőgazdaságban, különösen a betakarítások idején. A munkaerőhiány, a növekvő munkaerőköltség és a hatékonyság iránti igény arra ösztönzi a termelőket, hogy nyissanak az új technológiák felé. Az inaho és más cégek robotjai új lehetőségeket kínálnak arra, hogy a termelők ne csak a jövőre készüljenek fel, hanem már ma kihasználják az automatizált betakarítás előnyeit.
Főoldali kép: inaho
A Villány-Siklósi Borút 1994-ben alakult meg európai példák alapján, hogy a dél-Baranyai térség borászait összekapcsolja, a borturizmust szervezetten fejlessze.
Szekunderköri meghibásodás miatt október 11-én és 13-án is csökkenteni kellett a teljesítményt.