Irodaházak és gyárak ásza lehet az árumozgató repülő robotkocsi

Irodaházak és gyárak ásza lehet az árumozgató repülő robotkocsi
Gábor János  |  2024. 09. 24., 16:24

A robotizáció fejlődésével egyre több területen jelennek meg olyan eszközök, melyek célja az emberi munka megkönnyítése. A legújabb innováció a repülő robotkocsi, ami különböző terepeken könnyíti meg a tehermozgatást.

A Palletrone repülő robotkocsi a Szöuli Nemzeti Tudományos és Technológiai Egyetem (SeoulTech) kutatóinak munkája. A különlegessége abban rejlik, hogy az ember fizikai erejét használja a robot irányítására, de jelentősen megkönnyít a tehermozgatást különböző körülmények között – írja az IEEE Spectrum.

A Palletrone egy teljesen új típusú multirotor platform, amit kifejezetten úgy terveztek, hogy az ember könnyedén irányíthassa, miközben a teher a repülés közben stabil marad. Az eszköz hátsó részén található fogantyú egy bevásárlókocsira emlékeztet, és lehetővé teszi, hogy az ember kézzel irányítsa a drónt, miközben a felső részébe, kvázi tálcára egyszerűen lehet árut rakodni. A platformot nyolc aktuátor (négy propeller és négy szervomotor) teszi képessé arra, hogy minden irányba precízen mozgatható legyen.

A repülő robotkocsi titka a fejlett vezérlőrendszer

A Palletrone irányítása egy ún. „admittance control” technikával történik, ami zavarészlelő algoritmust használ az erők egyszerű becslésére. Ez azt jelenti, hogy a rendszer képes megkülönböztetni az ember által kifejtett erőt a teher által okozott mozgásoktól, így az eszköz pontosan reagál a felhasználó mozdulataira. Ez különösen fontos a repülés közbeni stabilitás fenntartásában, mivel a rendszer célja, hogy a teher ne boruljon fel a levegőben.

 

 

A kutatók különböző súlyú rakományokkal végzett tesztekkel igazolták, hogy az eszköz hatékonyan kezelhető az alkalmazott erők segítségével. A Palletrone repülése során a felhasználó kis erőkkel képes horizontálisan, vertikálisan, valamint forgásirányban is irányítani a drónt.

Új területen hódíthatnak a repülő robotok

A multirotoros drónok (mUAV-k) jelenleg főként légifelvételekre használt eszközök, azonban a kutatók egyre inkább arra törekednek, hogy a teherszállításban is használható, rugalmas robotokká fejlesszék őket. A Palletrone koncepciója éppen ezt az elképzelést valósítja meg, hiszen a repülő drón képes a teherszállításra az ember közvetlen irányítása alatt. Az ilyen típusú „Aerial Physical Interaction” (APhI), vagyis légi fizikai interakciós küldetések egyre nagyobb figyelmet kapnak, mivel lehetővé teszik a drónok bevonását olyan munkákba, mint a teherszállítás gyárakban, raktárakban vagy bevásárlóközpontokban.

A hagyományos kerekes kocsikkal ellentétben a Palletrone nemcsak egyenes vonalban képes haladni, hanem felül tud kerekedni akadályokon, például a lépcsőkön is. A kutatók szerint ez az új, ember-robot interakción alapuló légi szállítási rendszer egy olyan megoldás, ami számos jelenlegi kihívásra választ adhat.

Bár a Palletrone ma létező verziója még felhasználói beavatkozást igényel, a rendszer képes megtartani helyzetét akkor is, ha a felhasználó elengedi.

Jelenleg legfeljebb három kilogramm teher szállítására alkalmas, ami viszonylag alacsonynak számít, de a fejlesztők már tervezik a nehezebb áruk kezelésére alkalmas verziókat. A Palletrone nemcsak a logisztikában nyújthat új lehetőségeket, hanem például a filmiparban is. A kutatók szerint az eszköz könnyen átalakítható repülő kameraállvánnyá, amely különösen hasznos azokban a környezetekben, ahol nehéz speciális filmezési eszközöket használni.

A jelenlegi tanulmányban a kutatók azt feltételezik, hogy az emberi felhasználó az egyetlen potenciális hibaforrás a rendszer működése során, azonban a valóságban olyan zavaró hatásokkal is szembe kell majd nézni, mint a szél. A jövőbeli kutatások célja ezeknek a zavaró tényezőknek a kezelése, valamint a mozgásirányítás finomítása.

Főoldali kép: SeoulTech

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 11. 07., 09:07
Növekszik a januárban hatályba lépett új ESG szabályozás után érdeklődők száma a kötelezetti körön túl, a kis- és középvállalkozások között is, de az ismeretek elmélyítése és megfelelő gyakorlati alkalmazása még időt igényel – derül ki a Billingo által, saját felhasználói körében végzett friss kutatásából, amelynek középpontjában az ESG-szempontok ismertsége, alkalmazása áll.
2024-11-08 22:08:00
Az idősebb generációk, ahogy haladunk felfelé a korban, egyre nagyobb ellenállást mutatnak a teljesen átlátható bérek gyakorlatával szemben – derül ki a PWC felméréséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.
Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS