5G hálózattal hatékonyabb a bor- és élelmiszer-termelés

5G hálózattal hatékonyabb a bor- és élelmiszer-termelés
Gábor János  |  2024. 09. 13., 15:13

Növekvő termelékenység és fenntarthatóbb működés jellemzi az 5G hálózattal és az azon működő technológiákkal rendelkező gazdaságokat – ezt igyekszik bizonyítani egy nagyszabású angliai tesztelés, amelyben minden bevetnek a földeken, a szenzoroktól az önvezető traktorokon át a drónokig.

Első körben Nyugat-Sussex élelmiszer- és borágazata kaphat új lendületet privát 5G mobilinternet-hálózatoknak köszönhetően. A Boldyn Networks által telepített új technológia célja, hogy a helyi vállalkozások számára olyan modern megoldásokat kínáljon, amelyek növelik a termelékenységet és fenntarthatóbbá teszik az élelmiszer-előállítást. A projekt részeként különböző 5G alapú fejlesztéseket próbálnak ki, köztük szenzorokat, drónokat és kamerákat, amelyek gyökeresen megváltoztathatják a mezőgazdasági gyakorlatokat – részletezi a Boldyn közleménye.

A kezdeményezés a „Growing Sussex 5G Innovation Region” program része. Ez kifejezetten a fenntartható élelmiszer- és italkészítést célozza meg, a legkorszerűbb 5G technológia segítségével.

A Boldyn Networks négy nagy sávszélességű privát 5G hálózatot épít, két mezőgazdasági termelői helyszínen és a programban résztvevő főiskolákon. A hálózatok célja az automatizálás, a valós idejű távfelügyelet és az irányítás kipróbálása lesz. Az első hálózatokat várhatóan 2025 első negyedévében kapcsolják fel – onnantól kezdve az autonóm traktoroktól kezdve a fejlett drónokig, számos újítást fognak tesztelni, azzal a céllal, hogy elterjesszék a 5G technológia alkalmazását a brit mezőgazdaságban, ezáltal növeljék annak termelékenységét, hozamát és a jövedelmezőségét.

Állami és üzleti szféra működik együtt az 5G mezőgazdaság építésében

A projekt mögött álló konzorcium – amelyben Nyugat-Sussex Megyei Tanácsa, a West Sussex Growers, a Brightoni Egyetem és kereskedelmi termelők is részt vesznek – 3,8 millió font (kb. 1,8 milliárd forint) támogatást kapott a brit Tudományos, Innovációs és Technológiai Minisztériumtól, a kormány 5G Innovációs Régiók programjának részeként.

„Nyugat-Sussex ideális környezetet biztosít a fenntartható élelmiszer- és italkészítéshez, ami összhangban áll a kormány élelmiszerstratégiájával. Az oktatás középpontba helyezésével olyan munkaerőt képzünk, ami képes kihasználni a modern technológia előnyeit a mezőkön, farmokon és a szőlészetekben” – magyarázta Steve Waight, Nyugat-Sussex Megyei Tanácsának digitális infrastruktúráért felelős kabinetének tagja. Nagy-Britannia csak ezen régiójának gazdaságai évente egymilliárd fontos bevételt generálnak és tízezer embert foglalkoztatnak teljes munkaidőben.

„Az 5G technológia forradalmi változást hozhat a termelők számára. Lehetőséget ad arra, hogy tovább javítsuk a hatékonyságot, a termelékenységet és a fenntarthatóságot a mezőgazdasági gyakorlatokban” – erősítette meg a konzorcium szándékait Rachael Williams, a West Sussex Growers’ Association képviselője. Megjegyezte: a projekt szoros együttműködést alakít ki a helyi főiskolákkal is, azért, hogy a tananyagokat a modern kereskedelmi kertészet igényeihez igazítsák, és a helyi munkaerő megszerezhesse a szükséges készségeket.

Főoldali kép: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-04 15:20:00
Folyamatosan csökken a hazai ingatlanállomány hőveszteségi mutatója, ami az energetikai jellemzők javulását, a lakásállomány lassú megújulását mutatja – emelte ki Tóth Csaba, az Otthon Centrum Holding Investment Solutions üzletág-igazgatója az V. Energetikai Iránytű legfontosabb megállapítását.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS