5G hálózattal hatékonyabb a bor- és élelmiszer-termelés

5G hálózattal hatékonyabb a bor- és élelmiszer-termelés
Gábor János  |  2024. 09. 13., 15:13

Növekvő termelékenység és fenntarthatóbb működés jellemzi az 5G hálózattal és az azon működő technológiákkal rendelkező gazdaságokat – ezt igyekszik bizonyítani egy nagyszabású angliai tesztelés, amelyben minden bevetnek a földeken, a szenzoroktól az önvezető traktorokon át a drónokig.

Első körben Nyugat-Sussex élelmiszer- és borágazata kaphat új lendületet privát 5G mobilinternet-hálózatoknak köszönhetően. A Boldyn Networks által telepített új technológia célja, hogy a helyi vállalkozások számára olyan modern megoldásokat kínáljon, amelyek növelik a termelékenységet és fenntarthatóbbá teszik az élelmiszer-előállítást. A projekt részeként különböző 5G alapú fejlesztéseket próbálnak ki, köztük szenzorokat, drónokat és kamerákat, amelyek gyökeresen megváltoztathatják a mezőgazdasági gyakorlatokat – részletezi a Boldyn közleménye.

A kezdeményezés a „Growing Sussex 5G Innovation Region” program része. Ez kifejezetten a fenntartható élelmiszer- és italkészítést célozza meg, a legkorszerűbb 5G technológia segítségével.

A Boldyn Networks négy nagy sávszélességű privát 5G hálózatot épít, két mezőgazdasági termelői helyszínen és a programban résztvevő főiskolákon. A hálózatok célja az automatizálás, a valós idejű távfelügyelet és az irányítás kipróbálása lesz. Az első hálózatokat várhatóan 2025 első negyedévében kapcsolják fel – onnantól kezdve az autonóm traktoroktól kezdve a fejlett drónokig, számos újítást fognak tesztelni, azzal a céllal, hogy elterjesszék a 5G technológia alkalmazását a brit mezőgazdaságban, ezáltal növeljék annak termelékenységét, hozamát és a jövedelmezőségét.

Állami és üzleti szféra működik együtt az 5G mezőgazdaság építésében

A projekt mögött álló konzorcium – amelyben Nyugat-Sussex Megyei Tanácsa, a West Sussex Growers, a Brightoni Egyetem és kereskedelmi termelők is részt vesznek – 3,8 millió font (kb. 1,8 milliárd forint) támogatást kapott a brit Tudományos, Innovációs és Technológiai Minisztériumtól, a kormány 5G Innovációs Régiók programjának részeként.

„Nyugat-Sussex ideális környezetet biztosít a fenntartható élelmiszer- és italkészítéshez, ami összhangban áll a kormány élelmiszerstratégiájával. Az oktatás középpontba helyezésével olyan munkaerőt képzünk, ami képes kihasználni a modern technológia előnyeit a mezőkön, farmokon és a szőlészetekben” – magyarázta Steve Waight, Nyugat-Sussex Megyei Tanácsának digitális infrastruktúráért felelős kabinetének tagja. Nagy-Britannia csak ezen régiójának gazdaságai évente egymilliárd fontos bevételt generálnak és tízezer embert foglalkoztatnak teljes munkaidőben.

„Az 5G technológia forradalmi változást hozhat a termelők számára. Lehetőséget ad arra, hogy tovább javítsuk a hatékonyságot, a termelékenységet és a fenntarthatóságot a mezőgazdasági gyakorlatokban” – erősítette meg a konzorcium szándékait Rachael Williams, a West Sussex Growers’ Association képviselője. Megjegyezte: a projekt szoros együttműködést alakít ki a helyi főiskolákkal is, azért, hogy a tananyagokat a modern kereskedelmi kertészet igényeihez igazítsák, és a helyi munkaerő megszerezhesse a szükséges készségeket.

Főoldali kép: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 04., 09:04
Az előző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbitól – a munkanapok számát figyelembe véve – 4,1 százalékkal maradt el az ipari termelés volumene 2024. augusztusban. Az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 3,8 százalékkal volt kisebb, mint 2023 azonos időszakában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS