Napokon belül lejár a Trump-kormány által kitűzött határidő, ameddig a kínai TikTok tulajdonosának értékesíteni kell a platformot, különben tényleg betilthatják.
Érdekesen alakul a kínai ByteDance által üzemeltetett TikTok sorsa az Egyesült Államokban: a rövid időre betiltott, majd a későbbi értékesítés feltételével újra engedélyezett videómegosztó alkalmazásnak pár napon belül új gazdája lehet. Az üzlet felett Donald Trump kormánya bábáskodik és a határidő lejárta előtt váratlanul sok kérő érkezett rá.
A TikTok amerikai működésének megszerzéséért folyó verseny az utolsó szakaszába lépett, ahogy közeledik az április 5-i határidő, amelyet a Trump-adminisztráció tűzött ki. Mint ismert, a videómegosztó felületet – annak kínai kormányzathoz fűződő, vélhetően szoros kapcsolata miatt – nemzetbiztonsági aggályokat vetett fel, és még Joe Biden elnöksége alatt tiltólistára tették az USA-ban.
A TikTokot a jövőben törölhetik az alkalmazásboltok (pl. a Google Play és az App Store) amerikai felhasználóknak számára megjelenő kínálatából, ami egy lassú, de biztos halálos ítélet lenne az applikációnak. Az intézkedés világszerte mintául szolgálhat olyan országoknak és nemzetközösségeknek, amelyek szemét ugyancsak csípi a TikTok valószínű adathalász és véleménybefolyásoló szerepe. És köztük van az Európai Unió is.
Az Amazon az utolsó pillanatban nyújtotta be ajánlatát a TikTok teljes amerikai műveleteinek megszerzésére, amelyet JD Vance alelnöknek és Howard Lutnick kereskedelmi miniszternek címeztek – tudta meg a The New York Times. A lap forrásai szerint a döntéshozók nem tartják komoly esélyesnek az Amazon ajánlatát, holott Jeff Bezos vállalata jó kapcsolatot tart fenn a platformmal. A TikTokon egy csomó influenszer népszerűsíti az Amazon termékeit, mert jutalékot kapnak az eladások után.
Szintén versenybe szállt a TikTokért Az AppLovin mesterséges intelligenciára épülő mobiltechnológiai vállalat, amelynek piaci értéke meghaladja a 37 billió forintot. A cég azzal érvel, hogy képes orvosolni a nemzetbiztonsági aggályokat, miközben hozzájárul az amerikai gazdaság növekedéséhez. Az OnlyFans privát felnőtt tartalomközvetítő platform alapítója szintén feni a fogát a TikTokra. Tim Stokely a saját vállalatán, a Zoopon keresztül és a Hedera kriptovaluta-hálózatot kezelő Hbar Foundation közreműködésével tett rá ajánlatot. Stokely alkotóközpontú modellt és igazságosabb bevételmegosztást ígért a vételár mellé.
Az, hogy e három óriáscég megjelenése nyilvánossá vált, arra utal, hogy a vártnál nagyobb mozgolódás indult a színfalak mögött a TikTok megszerzéséért. Pedig a platform még a világ legnagyobb vállalatai számára is túl nagy falatnak tűnik, hiszen a Statista szerint idén már legalább 113 millió amerikai felhasználója lesz, ami az USA lakosságának kb. harmada.
Úgy tudni, hogy a fent sorolt vállalatokon felül az amerikai kormány egy alternatív megoldást is vizsgál, amely lehetővé tenné, hogy a TikTok új tulajdonosi struktúrával működjön tovább. Az Oracle, a Blackstone és a Silver Lake is tárgyalásokat folytat erről lehetőségről. A TikTok végső tulajdonosi szerkezete ugyanakkor a kínai hatóságok jóváhagyásától is függ. Peking az üzletet a Washingtonnal folytatott szélesebb körű tárgyalások részeként kezeli, márpedig ezek kereskedelmi és vámügyi kérdéseket is érintenek.
Akárhogy is alakul, a döntés jelentős hatással lesz a TikTok sokmillió amerikai felhasználójára, valamint az Egyesült Államok és Kína közötti technológiai kapcsolatokra.
Címlapkép:pikisuperstar - Freepik
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.