Az AI rengeteg energiát spórol a beltéri növénytermesztésben

Az AI rengeteg energiát spórol a beltéri növénytermesztésben
Gábor János  |  2024. 09. 10., 16:10

Új kapukat nyithat meg a mesterséges intelligencia a jövő mezőgazdaságában, amelynek egyre nagyobb része zajlik majd beltérben – a klímaváltozás és a termőföldek kizsákmányolása miatt.

A Cornell Egyetem mérnökei új megoldást találtak a beltéri mezőgazdaság energiaigényének csökkentésére. Rájöttek, hogy a mesterséges intelligencia segítségével a jelenlegi környezeti szabályozó rendszerek energiafelhasználása akár a negyedével csökkenthető, ami óriási lökést adnak a korszerű növénytermesztési módszereknek. A kutatás eredményeit a Nature Food szaklapban publikálták. Az írás azzal érvel, hogy a globálisan csökkenő termőterületek miatt létfontosságú minél hatékonyabb beltéri növénytermesztési gyakorlatok bevezetése. Ezek a módszerek rengeteg energiát emésztenek fel, de az AI a segítségünkre lehet.

Az ENSZ becslései szerint 2050-re a világ népessége elérheti a 9,7 milliárd főt. Ezzel párhuzamosan a klímaváltozás és az urbanizáció komoly kihívásokat támaszt a jelenlegi élelmiszertermelési rendszerekkel szemben. A beltéri mezőgazdaság (például mesterséges világítást használó növénygyár, vertikális gazdaság) kevésbé érzékeny a klímaváltozásra, azonban rendkívül energiaigényes, és gondos erőforrás-kezelést igényel a fenntarthatóság érdekében.

„A jelenlegi környezeti szabályozó rendszerek nem elég okosak” – mondta Fengqi You energia-rendszermérnöki professzor, hozzátéve: az AI technikák, mint a mély megerősítéses tanulás és a számítógépes optimalizálás, hatékony megoldásokat kínálhatnak ezen a területen. A kutatók a mesterséges intelligencia alkalmazását vizsgálták az Egyesült Államok nyolc különböző helyszínén – többek között Los Angelesben, Chicagóban, Miamiban és Seattle-ben – működő beltéri mezőgazdasági létesítményekben, ahol salátát termesztettek. Ezenkívül Izlandon, Reykjavíkban és Dubajban is elemezték az AI hatását.

Rengeteg energiát spórol az AI

A mesterséges intelligencia optimalizálta a növénygyárakban lévő világítási és klímaszabályozási rendszereket, így az energiafelhasználás 9,5 kilowattóráról 6,42 kilowattórára csökkent – kilogrammonkénti friss tömeg vonatkozásában. Melegebb éghajlatú területeken, mint amilyen Dubaj vagy az Egyesült Államok néhány déli állama, az energiafelhasználás 10,5 kilowattóráról 7,26 kilowattórára mérséklődött kilogrammonként. A világos időszakok (16 óra mesterséges napfény) alacsony szellőztetése, valamint a sötét időszakok (8 óra mesterséges éjszaka) magas szellőztetése optimális megoldást kínált a beltéri szén-dioxid-szint fenntartására, ami szükséges a fotoszintézishez és a növekedéshez.

„Ez nagyon hasonlít az okos otthonok működéséhez. Otthon kényelmesen akarunk élni, miközben csökkentjük az energiafelhasználást. Ugyanezt akarják a növények is – magyarázta You. – Ezzel a rendszerrel az élelmiszertermelés optimálisabb, fenntarthatóbb és kisebb szénlábnyommal jár. Az AI remekül képes segíteni ebben. Jelentős megtakarításokat érhetünk el, ha az intelligens rendszerek segítségével optimalizáljuk a világítást és az egyéb energiafelhasználást.”

Ez az áttörés kulcsfontosságú lépés lehet a jövő élelmiszertermelésében, különösen a globális népességnövekedés és a klímaváltozás ismeretében.

Főoldali kép: Eden Green

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 17., 12:17
Lehetséges, hogy a dolgot az eladó úgy adja el, hogy később vissza szeretné vásárolni. A visszavásárlásra vonatkozó lehetőség jogi úton is biztosítható az eladó részére. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.
2024. 09. 17., 05:17
A hosszúra nyúló folyamatból menet közben értékes pályázók léphetnek ki, míg sokan azért vesznek részt feleslegesen a felvételiben, mert a rosszul megfogalmazott álláshirdetés miatt sokáig nem derül ki, hogy számukra valójában nem megfelelő a kiszemelt állás, vagy éppen nem alkalmasak annak betöltésére.
2024-09-17 18:17:00
A rövid távú lakáskiadás tiltása mellett voksolt a terézvárosi lakosok többsége, így 2026. január elsejétől betiltják az Airbnb-típusú szálláshelyeket a VI. kerületben. De mit jelent a helyi népszavazás eredménye jogi szempontból? A kérdésre dr. Zalavári György ügyvéd, az ÜgyvédHázak országos ügyvédi ingatlanközvetítő hálózat alapítója válaszol.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.