Újfajta bionyomtatás segítségével szövetek, sőt, akár szervek is előállíthatók

Újfajta bionyomtatás segítségével szövetek, sőt, akár szervek is előállíthatók
Gábor János  |  2024. 12. 05., 12:05

A biológiai anyagok és a 3D nyomtatás ötvözése vezethet el a mesterségesen előállított, mégis természetes szövetek gyártásához, akár közvetlen sebészeti beavatkozások számára. Egy új bioprinting módszer minden korábbi próbálkozásnál hatékonyabbnak bizonyult.

Az amerikai Penn State Egyetem kutatói fejlesztették ki azt a lenyűgöző bioprinting technológiát, ami drasztikusan felgyorsítja és pontosabbá teszi a mesterséges biológiai szövetek előállítását. Az új eljárás sejt szferoidok avagy sejtcsoportok alkalmazásával akár tízszer gyorsabb, mint a jelenlegi módszerek, miközben a sejtek életképessége meghaladja a 90 százalékot.

Az áttörés nemcsak a regeneratív orvoslás területén jelenthet előrelépést, hanem közelebb hozhatja a funkcionális szövetek és szervek gyártásának jövőjét is.

A bioprinting a háromdimenziós (3D) nyomtatás speciális ága, amelyben élő sejteket és biológiai anyagokat használnak szövetek létrehozására. A sejtek egy hidrogél alapú bioanyagba, „biotintába” kerülnek, amit rétegelve nyomtatnak. Az így létrehozott struktúra hetek alatt alakul érett szövetté.

A hagyományos módszerek nehezen érik el azt a sejtsűrűséget, ami a humán szövetekben természetes módon előfordul. Márpedig ez a sűrűség kulcsfontosságú ahhoz, hogy a mesterséges szövetek klinikai alkalmazásra is alkalmasak legyenek. A megoldást a szferoidok jelentik, hiszen ezek sejtsűrűsége hasonló az emberi szövetéhez. A kényes struktúrák mindazonáltal könnyen sérülnek a nyomtatási folyamat során; a jelenlegi technológiák éppen ezért gyakran lassúak és nehézkesek – állapítja meg a témáról írt tanulmány.

Gyors és hatékony szövetgyártás, a bionyomtatás módszerével

A felvázolt problémát az ún. HITS-Bio (High-throughput Integrated Tissue Fabrication System for Bioprinting) nevű rendszer oldhatja meg, állítják a tudósok, akik szerint az új technológia egy digitálisan vezérelt, több fúvókából álló nyomtatófejet használ, és egyszerre akár 16 szferoidot is képes precízen mozgatni, illetve elhelyezni. „Ez a technológia nemcsak tízszer gyorsabb, mint a jelenlegi módszerek, de a sejtek életképessége is kiemelkedően magas marad” – magyarázta a kutatást vezető Ibrahim T. Ozbolat.

A kutatók elsőként porcszövetet állítottak elő a HITS-Bio segítségével. Az egy köbcentiméteres szerkezet létrehozásához csupán 40 percre volt szükségük – szemben a korábbi eljárások több napos időigényével. A mesterséges, mégis biológiai porcszövet mintegy 600 szferoidból: sejtekből és különböző bioanyagokból állt össze. A rendszer azonnali sebészeti alkalmazásra is megfelelőnek bizonyult.

Egy patkány koponyáján végzett kísérlet során a kutatók közvetlenül a sebbe nyomtattak szferoidokat, amelyek egy speciális mikroRNS technológiának köszönhetően csonttá alakultak – lenyűgöző eredménnyel: a sérülés három hét alatt 91, hat hét után pedig 96 százalékban gyógyult állapotba került.

„A technológia lehetővé teszi, hogy nagy dózisban juttassuk be a sejteket, ami jelentősen felgyorsítja a regenerációt” – nyugtázta Ozbolat, aki biztos benne, hogy a HITS-Bio rendszer továbbfejlesztése óriási potenciált rejt. A fúvókák számának növelésével még nagyobb és összetettebb szövetek, sőt, szervek gyártása is megvalósíthatóvá válhat. A kutatócsoport jelenleg azon dolgozik, hogy a nyomtatott szövetekbe vérereket integráljanak, ami elengedhetetlen a klinikai alkalmazhatósághoz. „Ez jelentős lépés a regeneratív orvoslás területén. A technológiánk skálázhatósága lehetőséget teremt arra, hogy komplex, funkcionális szöveteket hozzunk létre, olyanokat, amelyek később transzplantációra is alkalmasak lehetnek” – jelentette ki Ozbolat.

A HITS-Bio technológia kétségtelen áttörés a bioprinting területén, és új utakat nyit a szövet-, illetve szervgyártásban. A Penn State csapata bebizonyította, hogy a tudomány és a technológia szoros együttműködésével közelebb kerülhetünk mesterséges szervek megalkotásához – ez pedig alapvetően változtathatja meg az orvosi kezelések jövőjét.

Címlapkép: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 21., 16:10
„Nem, éppen ellenkezőleg. A piaci tapasztalatok azt mutatják, hogy a vendégmunkások alkalmazásával több beruházás valósul meg és ezzel több (és jobb) munkahely jön létre a magyar munkavállalók számára! Ha viszont adminisztratív korlátozó intézkedésekkel tovább szűkül a vendégmunkások alkalmazásának a lehetősége, akkor magyar munkahelyek tömege veszhet el!” – A VOSZ szakértőinek cikke.
2025. 01. 23., 13:05
Idén havi 14 535 forint személyi kedvezmény jár a személyi jövedelemadóból azoknak, akik az igénybevétel időpontjában rendelkeznek a súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló orvosi igazolással, vagy a rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra jogosító határozattal.
2025-01-23 18:15:00
Az utasbiztosítások negyedét kötik kimondottan síelésre, a november óta megkötött utasbiztosítások átlagos díja pedig közel 11 ezer forint volt. A legtöbben autóval mennek valamelyik síparadicsomba, az országok listáját pedig utcahosszal vezeti Ausztria – derült ki a Netrisk saját adataiból.
2025-01-23 17:20:00
Az elmúlt években Európában Magyarországon volt a legnagyobb a lakásárak emelkedése, amivel a bérleti díjak megugrása szorosan nem tartott lépést. Ugyan a kínálat növekedhet az albérletpiacon, de várhatóan 2025-ben sem torpan meg a bérleti díjak emelkedésének üteme, vagyis a bérlők még magasabb árakkal szembesülhetnek.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: GUSTO

A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.