A harmonikus mozgás az ember és robot közötti bizalom kulcsa

A harmonikus mozgás az ember és robot közötti bizalom kulcsa
Gábor János  |  2024. 11. 20., 12:20

Egy új kutatás szerint a robotok és emberek közötti bizalom jelentősen növelhető, ha a mozgásuk összehangolt. Az eredmény a jövő ember-robot együttműködéseire nézve komoly előrelépést hozhat, különösen olyan területeken, mint a katasztrófavédelem.

A Bristoli Egyetem kutatói által publikált tanulmány rávilágít, hogy a robotok hogyan érzékelhetik a mozgás közbeni összhangot a bizalom jeleként.  Dr. Edmund Hunt, a kutatás vezetője szerint az emberek társas interakcióik során bizonyos távolságot tartanak egymástól, és ez meghatározza az elköteleződés szintjét. „Ez igaz a robotokkal való interakcióra is: egy robot mozgása fontos információkat közvetíthet a felhasználónak: az emberek gyorsan érzékelik, ha a robot célirányosan cselekszik.”

A kutatócsoport célja az volt, hogy kiderítsék, befolyásolja-e a robotok és az emberek közös mozgása (például egy épületen belüli navigáció) a robot iránti bizalom szintjét. Feltételezték, hogy a szinkronizált mozgás növeli a bizalmat, míg annak hiánya épp ellenkezőleg hat.

A katasztrófavédelem számára különösen fontos lehet az összehangoltság

A kísérleteket a „Sparks Bristol” központban végezték, ahol a résztvevők egy elképzelt tűzoltási helyzetben dolgoztak együtt két mobil robottal. A feladatuk az volt, hogy a robotok segítségével felderítsenek egy épületet, és meggyőződjenek annak biztonságáról. A kutatók ultrahangos nyomkövető rendszerrel figyelték az emberek és a robotok mozgását. Az eredmények azt mutatták, hogy amikor a robotok két méteren belül tartózkodtak, az összehangolt mozgás statisztikai összefüggést mutatott az emberek által jelentett bizalom szintjével.

Akik kevesebb bizalmat éreztek a robotok iránt, nem is voltak nyitottak rájuk, így kevésbé tükrözték le azok mozgását.

A kutatók szerint a mozgás mintázata a jövőben használható lehet arra, hogy a robotok felismerjék, ha a felhasználóik bizalma csökken, és megelőző lépéseket tegyenek annak helyreállítására. „Az ember-robot csapatokban a bizalom alapvető. Ha a mozgásuk összehangolt, az segíti a kapcsolatot, de ha ez a harmónia megszakad, az a bizalom sérülésének korai jele lehet, ami figyelmeztetést adhat arra, hogy szükség van a bizalom helyreállítására – így az ember-robot küldetés akkor is sikeressé válhat, ha a dolgok valamiért nem a terv szerint alakulnak.” – magyarázta Hunt.

A tudóscsoport következő lépésként azt vizsgálja, hogy a bizalom csökkenése hogyan vezet a mozgás összhangjának megbomlásához, illetve az ilyen helyzetekben hogyan lehet újra felvenni a közös mozgás ritmusát. Ezenkívül más kommunikációs formákat is elemeznek, például jelzőfényeket vagy hangokat, amelyek nem humanoid robotok esetében is hatékonyan alakíthatják és tarthatják fenn a bizalmat. A kutatás rávilágít, hogy a harmonikus mozgás nemcsak a hatékonyságot javíthatja, hanem az ember-robot együttműködés érzelmi dimenzióját is megerősítheti. Ahogy egyre közelebb kerülünk ahhoz, hogy a robotok mindennapi életünk részévé váljanak, az ilyen eredmények kulcsfontosságúak lesznek a zökkenőmentes integrációhoz.

Címlapkép: frimufilms - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 18:05:00
Április 2-tól lehet beadni a támogatási kérelmeket új erdőtelepítési pályázatra, a Közös Agrárpolitika keretében megjelent felhívás keretösszege 64 milliárd forint.
2025-04-01 14:15:00
Végső bevezetési szakaszába lépett az Európai Unió importellenőrzési rendszere (Import Control System 2, ICS2), így 2025. április elsejétől az új vámkövetelmények kiterjednek a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is. A figyelmetlen cégek a vámkezelés megtagadására és bírságokra is számíthatnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.
2025-04-01 12:05:00
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS