Ahogy világszerte egyre több régió küzd pusztító erdőtüzekkel (most éppen Athén környéke), az innováció új eszközökkel támogatja a tűzoltók munkáját. A kínai fejlesztésű KT-500 új távlatokat nyit a lángok elleni küzdelemben.
A modern robotika megoldásaival egyre gyorsabban és hatékonyabban lehetnek úrrá a lángokon a tűzoltók. Erre komoly szükségük is van, hiszen a bolygó számtalan pontja küzd minden évben kritikus hőséggel és szárazsággal, illetve az ennek nyomán kitörő erdőtüzekkel, amelyek nem csak természetes környezeteket, hanem lakó- és turistaövezeteket is rendre veszélybe sodornak.
A The Robot Report szerint a Guoxing Intelligent legújabb fejlesztése, a KT-500 robot új dimenziót nyit a tűzoltásban, és főleg az erdőtüzek megfékezésében. A cég 2004 óta gyárt különféle robotrendszereket, köztük tűzoltó, biztonsági és katonai robotokat. Az új modell célja, hogy a tűzoltók számára biztonságosabb környezetet garantáljon azáltal, hogy olyan helyeken is bevethető, amelyek emberek számára túl veszélyesek. A tűzoltó robot különösen akkor bizonyul hasznosnak, ha füst vagy mérgező vegyi anyagok miatt az emberi beavatkozás kockázatos. A KT-500 a Guoxing többi robotjához hasonlóan távolról is irányítható, hogy a tűzoltók biztonságos távolságból végezhessék a munkájukat. A robotok autonómia szintje egyébként az adott feladattól függően változhat is.
A Guoxing legújabb termékét, a KT-500-at kifejezetten arra tervezték, hogy sűrű bozótosokban, aljnövényzetben és kisebb fák között, gyorsan tisztítson meg tűzvédelmi sávokat, így segítve a tűzoltókat a lángok terjedésének megállításában. A robot dupla lánctalpakon halad, és annyira erős frontra szerelhető növénydarálóval rendelkezik, hogy akár 100 milliméter átmérőjű fákat is ledarál. Ennek azért van óriási szerepe, mert az erdőtüzek terjedését világszerte úgy igyekeznek megállítani, hogy tűzgátló sávokat vágnak vagy ásnak a kigyulladt terület köré. Talán mondani sem kell, hogy mennyire veszélyes munkáról van szó: ha a lánglovagoknak nincs szerencséjük a széljárással, vagy azt rosszul mérik fel számukra, például a meteorológiai szolgálatok, előfordulhat, hogy a tűz körülzárja őket. Ha ez az óriási kockázat nem lenne elég, még ott van a pokoli hőség és füst, ami miatt egészségkárosodást, mérgezést szenvedhetnek el. A KT-500 ennek ismeretében kifejezetten kívánatos lehetőségnek tűnik:
A dízelmotorral hajtott KT-500 üzemanyagtartályának kapacitása legalább 25 liter, és akár 10 km/h sebességgel képes haladni a nehéz terepen. Elég kompakt és erejéhez képest meglehetősen kisméretű robot: 310 x 140 x 130 centiméteres dimenziókkal és 1630 kilogrammos öntömeggel rendelkezik, így egy közepes méretű pickup is simán elhúzhatja egy utánfutón.
Az erdőtűzszezon (igen, már beszélhetünk róla így) idején a Kaliforniai Erdészeti és Tűzvédelmi Minisztérium (CalFire) nagy buldózereket is bevet, hogy hosszú tűzvédelmi sávokat hozzon létre a vadonban. Ezeket a gépeket gyakran 18 kerekű teherautókkal kell a helyszínre szállítani, ami korlátozhatja a reakcióidőt és a hozzáférhetőségét – pláne nehezebb terepeken.
A KT-500 a kisebb méretei és nagyobb mozgékonysága miatt remek alternatívája lehet a nagy munkagépeknek. Gyorsabban bevethető, így sok helyzetben hatékonyabb megoldást nyújt, ha gyorsan kell cselekedni az erdőtüzek megfékezésére. Ez az új eszköz nemcsak a tűzoltók munkáját könnyíti meg, hanem új standardot is teremthet a jövő tűzoltási technológiájában. A gép különböző rokonai, más gyártóktól (amilyen pl. az angol McConnel) ugyancsak hozzáférhetőek, és különböző fejegységekkel mezőgazdasági célokra vagy útmenti növényzetgondozásra is alkalmasak.
Főoldali kép: Guoxing Intelligent
A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.
2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.