Felmérték: egyre több gyártó tervez beruházni AI-ba és gépi tanulásba

Felmérték: egyre több gyártó tervez beruházni AI-ba és gépi tanulásba
Gábor János  |  2024. 08. 29., 13:29

Egy friss felmérés szerint a gyártóipar vállalatai közül egyre többen ismerik fel az AI jelentőségét, és tervezik, hogy jelentős összegeket fordítanak erre a technológiára a közeljövőben.

A mesterséges intelligencia iparban tapasztalható térnyerése már nem csak futurisztikus álom, hanem valóság, ami világszerte gyors ütemben alakítja át a gyártási folyamatokat. A Forbesban közölt felmérés, amelyet a dániai Universal Robots A/S (UR) készített, közel 1200 észak-amerikai és európai gyártó megkérdezésével készült, és azt mutatja, hogy a válaszadók több mint fele máris alkalmazza az AI-t és a gépi tanulást a termelési folyamataiban.

„Bár az elmúlt két évben vált igazán központi témává, az AI és a gépi tanulás ma már elengedhetetlen mozgatórugója az innovációnak és a hatékonyságnak a gyártásban” – mondta Anders Billesø Beck, a kutatást végző UR stratégiai és innovációs alelnöke.

A felmérés rávilágít arra, hogy 2025-ig a gyártók 48 százaléka további beruházásokat tervez gépi tanulási és AI-technológiákba, ami jól jelzi, hogy ezek a technológiák kulcsszerepet játszanak a gyártás jövőjében. A felmérés 99 százalékos megbízhatósággal gyűjtött adatokat hét európai és észak-amerikai ország gyártóitól, akik 569 nagyvállalatot, illetve 278 kis- és középvállalkozást képviseltek. A résztvevők különböző iparágakból érkeztek, beleértve a gyártást, az egészségügyet, az élelmiszer- és italgyártást, valamint az autóipart.

Végre előtérbe került a digitalizáció

Az UR úgy gondolja, hogy az AI és a gépi tanulás nemcsak a jelenlegi működés szempontjából, hanem a jövőbeli beruházások szempontjából is kritikus technológia. A vállalat előrejelzései szerint az AI-alapú robotrendszerek egyre inkább elterjednek az iparágakban, és ez jelentős hatással lesz a gyártási folyamatokra.

A digitalizáció fontossága is folyamatosan növekszik – mutattak rá: a válaszadók 47 százaléka jelenleg is használ olyan technológiákat, mint az Internet of Things, a felhőalapú számítástechnika, vagy a digitális iker. Ezek az eszközök segíthetnek a gyártóknak optimalizálni a működést, csökkenteni a leállási időket és költségeket megtakarítani a szimulációk, illetve a prediktív karbantartás révén.

A digitalizáció emellett lehetőséget biztosít a gyártóknak arra, hogy rugalmasabb termelési modellekre váltsanak, amelyek jobban megfelelnek a piaci igényeknek. Az új technológiák alkalmazásának legfontosabb okai között a válaszadók több mint 50 százaléka említette a termékminőség javítását, a termelékenység növelését és a pontosság fokozását – vagyis az ipar elkötelezett a robotika és az AI iránt, hogy növelje a teljesítményét és a versenyképességét.

Ezenkívül a felmérés rámutatott, hogy a gyártók 30 százaléka már használja a technológiát a munkakörülmények javítására, míg 26 százalékukat a fenntarthatósági célok motiválja. Bár a beruházások megtérülése továbbra is az elsődleges szempont a gyártók 32 százaléka számára, egyéb tényezők, mint a használhatóság, a belső szakértelem, a biztonság és az esetleges zavarok is jelentős szerepet kapnak (20%).

Gyakorlatilag nélkülözhetetlenné válik az AI

Az automatizálás és az AI térnyerésével a gyártók egyre inkább előtérbe helyezik az egyszerű használhatóságot, mint kulcsfontosságú tényezőt a technológiai beruházások során. A válaszadók 47 százaléka szerint a legfontosabb szempont az, hogy a technológiákat könnyen lehessen integrálni és működtetni. Ezt a szempontot szorosan követte a megbízhatóság, a modularitás, a fenntarthatóság, a gyors bevezetés és a prediktív karbantartás.

Ahogy az iparág egyre inkább az automatizálás és az AI felé mozdul, világossá válik, hogy ezek a technológiák nemcsak a hatékonyságot és a versenyképességet javítják, hanem hozzájárulnak a fenntarthatóbb és rugalmasabb termelési modellek kialakításához is. A UR felmérése egyértelműen jelzi, hogy a gyártók számára az AI nem csupán egy jövőbeli lehetőség, hanem egy elengedhetetlen eszköz, ami alapjaiban formálja át az iparágat.

Főoldali kép: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS