Felmérték: egyre több gyártó tervez beruházni AI-ba és gépi tanulásba

Felmérték: egyre több gyártó tervez beruházni AI-ba és gépi tanulásba
Gábor János  |  2024. 08. 29., 13:29

Egy friss felmérés szerint a gyártóipar vállalatai közül egyre többen ismerik fel az AI jelentőségét, és tervezik, hogy jelentős összegeket fordítanak erre a technológiára a közeljövőben.

A mesterséges intelligencia iparban tapasztalható térnyerése már nem csak futurisztikus álom, hanem valóság, ami világszerte gyors ütemben alakítja át a gyártási folyamatokat. A Forbesban közölt felmérés, amelyet a dániai Universal Robots A/S (UR) készített, közel 1200 észak-amerikai és európai gyártó megkérdezésével készült, és azt mutatja, hogy a válaszadók több mint fele máris alkalmazza az AI-t és a gépi tanulást a termelési folyamataiban.

„Bár az elmúlt két évben vált igazán központi témává, az AI és a gépi tanulás ma már elengedhetetlen mozgatórugója az innovációnak és a hatékonyságnak a gyártásban” – mondta Anders Billesø Beck, a kutatást végző UR stratégiai és innovációs alelnöke.

A felmérés rávilágít arra, hogy 2025-ig a gyártók 48 százaléka további beruházásokat tervez gépi tanulási és AI-technológiákba, ami jól jelzi, hogy ezek a technológiák kulcsszerepet játszanak a gyártás jövőjében. A felmérés 99 százalékos megbízhatósággal gyűjtött adatokat hét európai és észak-amerikai ország gyártóitól, akik 569 nagyvállalatot, illetve 278 kis- és középvállalkozást képviseltek. A résztvevők különböző iparágakból érkeztek, beleértve a gyártást, az egészségügyet, az élelmiszer- és italgyártást, valamint az autóipart.

Végre előtérbe került a digitalizáció

Az UR úgy gondolja, hogy az AI és a gépi tanulás nemcsak a jelenlegi működés szempontjából, hanem a jövőbeli beruházások szempontjából is kritikus technológia. A vállalat előrejelzései szerint az AI-alapú robotrendszerek egyre inkább elterjednek az iparágakban, és ez jelentős hatással lesz a gyártási folyamatokra.

A digitalizáció fontossága is folyamatosan növekszik – mutattak rá: a válaszadók 47 százaléka jelenleg is használ olyan technológiákat, mint az Internet of Things, a felhőalapú számítástechnika, vagy a digitális iker. Ezek az eszközök segíthetnek a gyártóknak optimalizálni a működést, csökkenteni a leállási időket és költségeket megtakarítani a szimulációk, illetve a prediktív karbantartás révén.

A digitalizáció emellett lehetőséget biztosít a gyártóknak arra, hogy rugalmasabb termelési modellekre váltsanak, amelyek jobban megfelelnek a piaci igényeknek. Az új technológiák alkalmazásának legfontosabb okai között a válaszadók több mint 50 százaléka említette a termékminőség javítását, a termelékenység növelését és a pontosság fokozását – vagyis az ipar elkötelezett a robotika és az AI iránt, hogy növelje a teljesítményét és a versenyképességét.

Ezenkívül a felmérés rámutatott, hogy a gyártók 30 százaléka már használja a technológiát a munkakörülmények javítására, míg 26 százalékukat a fenntarthatósági célok motiválja. Bár a beruházások megtérülése továbbra is az elsődleges szempont a gyártók 32 százaléka számára, egyéb tényezők, mint a használhatóság, a belső szakértelem, a biztonság és az esetleges zavarok is jelentős szerepet kapnak (20%).

Gyakorlatilag nélkülözhetetlenné válik az AI

Az automatizálás és az AI térnyerésével a gyártók egyre inkább előtérbe helyezik az egyszerű használhatóságot, mint kulcsfontosságú tényezőt a technológiai beruházások során. A válaszadók 47 százaléka szerint a legfontosabb szempont az, hogy a technológiákat könnyen lehessen integrálni és működtetni. Ezt a szempontot szorosan követte a megbízhatóság, a modularitás, a fenntarthatóság, a gyors bevezetés és a prediktív karbantartás.

Ahogy az iparág egyre inkább az automatizálás és az AI felé mozdul, világossá válik, hogy ezek a technológiák nemcsak a hatékonyságot és a versenyképességet javítják, hanem hozzájárulnak a fenntarthatóbb és rugalmasabb termelési modellek kialakításához is. A UR felmérése egyértelműen jelzi, hogy a gyártók számára az AI nem csupán egy jövőbeli lehetőség, hanem egy elengedhetetlen eszköz, ami alapjaiban formálja át az iparágat.

Főoldali kép: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 13., 20:13
Megszűnik a munkáltatók általános kötelezettsége, hogy a munkavállalókat munkaköri alkalmassági vizsgálatra küldjék, kivéve a jogszabályban előírt munkakörök esetében. Ezáltal ugyan csökkennek a felek adminisztrációs terhei, azonban a munkáltatók továbbra is felelősek a biztonságos munkavégzési körülmények biztosításáért – hívják fel a figyelmet a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda ügyvédei.
2024-09-16 18:46:00
17,49 euró volt az osztrák versenyszférában a medián bruttó órabér 2022-ben – tájékoztatott az osztrák statisztikai hivatal, ez a 2022. december 31-i 400 forintos euróárfolyammal számolva 7000 forintnak felel meg. A „villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás” ágazatban dolgozók kerestek a legjobban, ahol 27,12 euró volt a medián órabér.
2024-09-16 17:59:45
A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.