Megy a kukába a hagyományos időjóslás? A Google AI-val teszi pontosabbá az előrejelzést

Megy a kukába a hagyományos időjóslás? A Google AI-val teszi pontosabbá az előrejelzést
Gábor János  |  2024. 07. 23., 12:40

Forradalmi Időjárás-előrejelző rendszer érkezik a Google-tól. A NeuralGCM néven emlegetett megoldás fél évszázados meteorológiai gyakorlatokat nyugdíjazhat, fizikai jelenségek modellezésével és mesterséges intelligenciával.

A Google kutatói fontos mérföldkövet értek el az időjárás előrejelzésében egy új, gépi tanuláson alapuló megközelítéssel. A Föld atmoszféráját szimuláló rendszert az Európai Középtávú Időjárás Előrejelző Központtal (ECMWF) közösen fejlesztették, úgy, hogy kombinálja a hagyományos fizikán alapuló modellezést a gépi tanulással. A szimuláció hatékonyságának javítása után a NeuralGCM 2–15 napos időjárás-előrejelzéseket generálhat, pontosabban, mint a ma ismert legjobb modellek bármelyike – állítja a keresőóriás.

„Bár még nem építettük be a NeuralGCM-et egy teljes klímamodellbe, jelentős lépést jelent a hatékonyabb és hozzáférhetőbb klímamodellek fejlesztése felé” – magyarázza a Google.

Míg az új gépi tanulási technikák, amelyek az elmúlt évek adataiból tanulva jósolják meg az időjárást, rendkívül gyorsak és hatékonyak, a Google szerint nehézségekbe ütköznek, amikor hosszú távú előrejelzésekről van szó. A vállalat közleménye emlékeztet: bár az elmúlt 50 évben alkalmazott általános cirkulációs modellek (GCM-ek) okkal dominálták az időjárás-előrejelzést (hiszen remekül működő összetett egyenleteket használnak az atmoszféra változásainak modellezésére és pontos előrejelzések készítésére), a működtetésük rendkívül lassú és drága.

Google-féle klímamodellezés a NeuralGCM-mel

A szakértők egyelőre megosztottak abban a kérdésben, hogy melyik eszköz lesz a jövő legmegbízhatóbb időjárás-előrejelző rendszere, a Google új megközelítése megpróbálja kombinálni a két legjobb megoldást. „Ez nem arról szól, hogy fizika vagy AI, hanem hogy fizika és AI együtt” – jegyezte meg Stephan Hoyer, a Google Research AI kutatója.

Az új megközelítés hagyományos modellt használ az előrejelzéshez szükséges nagy atmoszférikus változások kiszámításához, ezután beépíti a folyamatba az AI-t, ami általában ott teljesít jól, ahol a nagyobb modellek gyengébben: tipikusan a 25 kilométernél kisebb léptékű előrejelzések esetében, mint amilyenek a felhőformációk vagy a regionális mikroklímák. „Itt szelektíven injektáljuk az AI-t, hogy kijavítsuk a kis léptékű hibákat” – osztotta meg Hoyer.

A Google szerint, bár a hagyományos klímamodellek az évtizedek során sokat javultak, gyakran generálnak hibákat és torzításokat a Föld klímájának hiányos megértése és a modellek felépítése okán. A hagyományos modellek a bolygó felszínétől az atmoszféráig terjedő légteret 50–100 km-es oldalhosszúságú kockákra osztják és külön-külön megjósolják, hogy adott időintervallumban mi történik az időjárással az egyes kockákon belül.

Ezen az elven működik az új időjóslás

Az előrejelzések elkészítéséhez a meteorológusok kiszámítják, hogyan mozog a levegő és a nedvesség, de sok fontos klímafolyamat – beleértve a felhőket és a csapadékot – sokkal kisebb léptékben változik (milliméterektől kilométerekig), mint a jelenlegi modellek kockaméretei, így nem számíthatók a jól ismert fizikai törvények alapján.

A hagyományos modellekhez hasonlóan a NeuralGCM is kockákra osztja a Föld atmoszféráját: számításokat végez nagy léptékű folyamatokról, például a levegő és a nedvesség mozgásának fizikájáról, de ahelyett, hogy a tudósok által kidolgozott paraméterezésekre támaszkodna a kis léptékű jelenségek (pl. felhőformációk) szimulálására, egy olyan neurális hálózatot használ, ami megtanulja az események fizikáját a meglévő időjárási adatokból. Márpedig ezok bőségesen rendelkezésre állnak.

A Google szerint a NeuralGCM modellek sorozatát az ECMWF meglehetősen gazdag, 1979-től 2019-ig terjedő időjárási adatbázisa segítségével képezték le.

„A NeuralGCM új megközelítést jelent az éghajlati modellek építéséhez, amelyek gyorsabbak, kevésbé számításigényesek és pontosabbak lehetnek a jelenlegi modelleknél – fogalmaz a Google. Reméljük, hogy végül a Föld éghajlati rendszerének más aspektusait, például az óceánokat és a szén-dioxid-ciklust is be tudjuk építeni a modellbe. Ezzel lehetővé tennénk a NeuralGCM számára, hogy hosszabb időskálán tegyen előrejelzéseket, túlmutatva az időjárás napok-hetek alatti előrejelzésén, és éghajlati időskálán történő előrejelzéseket készítene.”

Főoldali fotó: AI-generált kép, forrás: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 11. 21., 11:21
Folyamatosan nő a bűncselekmények száma Magyarországon, komolyabb figyelmet fordít a vádhatóság a bűncselekményből eredő vagyoni hátrány visszaszerzésére, gyakoribbá váltak az alkuk az ügyészség és a bűncselekmény elkövetői között: többek között ezek a főbb megállapítások vonhatók le abból az éves összefoglalóból, amelyet a legfőbb ügyész pár hete nyújtott be a Parlamentnek. Az adatokat a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segít elemezni.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS