Megy a kukába a hagyományos időjóslás? A Google AI-val teszi pontosabbá az előrejelzést

Megy a kukába a hagyományos időjóslás? A Google AI-val teszi pontosabbá az előrejelzést
Gábor János  |  2024. 07. 23., 12:40

Forradalmi Időjárás-előrejelző rendszer érkezik a Google-tól. A NeuralGCM néven emlegetett megoldás fél évszázados meteorológiai gyakorlatokat nyugdíjazhat, fizikai jelenségek modellezésével és mesterséges intelligenciával.

A Google kutatói fontos mérföldkövet értek el az időjárás előrejelzésében egy új, gépi tanuláson alapuló megközelítéssel. A Föld atmoszféráját szimuláló rendszert az Európai Középtávú Időjárás Előrejelző Központtal (ECMWF) közösen fejlesztették, úgy, hogy kombinálja a hagyományos fizikán alapuló modellezést a gépi tanulással. A szimuláció hatékonyságának javítása után a NeuralGCM 2–15 napos időjárás-előrejelzéseket generálhat, pontosabban, mint a ma ismert legjobb modellek bármelyike – állítja a keresőóriás.

„Bár még nem építettük be a NeuralGCM-et egy teljes klímamodellbe, jelentős lépést jelent a hatékonyabb és hozzáférhetőbb klímamodellek fejlesztése felé” – magyarázza a Google.

Míg az új gépi tanulási technikák, amelyek az elmúlt évek adataiból tanulva jósolják meg az időjárást, rendkívül gyorsak és hatékonyak, a Google szerint nehézségekbe ütköznek, amikor hosszú távú előrejelzésekről van szó. A vállalat közleménye emlékeztet: bár az elmúlt 50 évben alkalmazott általános cirkulációs modellek (GCM-ek) okkal dominálták az időjárás-előrejelzést (hiszen remekül működő összetett egyenleteket használnak az atmoszféra változásainak modellezésére és pontos előrejelzések készítésére), a működtetésük rendkívül lassú és drága.

Google-féle klímamodellezés a NeuralGCM-mel

A szakértők egyelőre megosztottak abban a kérdésben, hogy melyik eszköz lesz a jövő legmegbízhatóbb időjárás-előrejelző rendszere, a Google új megközelítése megpróbálja kombinálni a két legjobb megoldást. „Ez nem arról szól, hogy fizika vagy AI, hanem hogy fizika és AI együtt” – jegyezte meg Stephan Hoyer, a Google Research AI kutatója.

Az új megközelítés hagyományos modellt használ az előrejelzéshez szükséges nagy atmoszférikus változások kiszámításához, ezután beépíti a folyamatba az AI-t, ami általában ott teljesít jól, ahol a nagyobb modellek gyengébben: tipikusan a 25 kilométernél kisebb léptékű előrejelzések esetében, mint amilyenek a felhőformációk vagy a regionális mikroklímák. „Itt szelektíven injektáljuk az AI-t, hogy kijavítsuk a kis léptékű hibákat” – osztotta meg Hoyer.

A Google szerint, bár a hagyományos klímamodellek az évtizedek során sokat javultak, gyakran generálnak hibákat és torzításokat a Föld klímájának hiányos megértése és a modellek felépítése okán. A hagyományos modellek a bolygó felszínétől az atmoszféráig terjedő légteret 50–100 km-es oldalhosszúságú kockákra osztják és külön-külön megjósolják, hogy adott időintervallumban mi történik az időjárással az egyes kockákon belül.

Ezen az elven működik az új időjóslás

Az előrejelzések elkészítéséhez a meteorológusok kiszámítják, hogyan mozog a levegő és a nedvesség, de sok fontos klímafolyamat – beleértve a felhőket és a csapadékot – sokkal kisebb léptékben változik (milliméterektől kilométerekig), mint a jelenlegi modellek kockaméretei, így nem számíthatók a jól ismert fizikai törvények alapján.

A hagyományos modellekhez hasonlóan a NeuralGCM is kockákra osztja a Föld atmoszféráját: számításokat végez nagy léptékű folyamatokról, például a levegő és a nedvesség mozgásának fizikájáról, de ahelyett, hogy a tudósok által kidolgozott paraméterezésekre támaszkodna a kis léptékű jelenségek (pl. felhőformációk) szimulálására, egy olyan neurális hálózatot használ, ami megtanulja az események fizikáját a meglévő időjárási adatokból. Márpedig ezok bőségesen rendelkezésre állnak.

A Google szerint a NeuralGCM modellek sorozatát az ECMWF meglehetősen gazdag, 1979-től 2019-ig terjedő időjárási adatbázisa segítségével képezték le.

„A NeuralGCM új megközelítést jelent az éghajlati modellek építéséhez, amelyek gyorsabbak, kevésbé számításigényesek és pontosabbak lehetnek a jelenlegi modelleknél – fogalmaz a Google. Reméljük, hogy végül a Föld éghajlati rendszerének más aspektusait, például az óceánokat és a szén-dioxid-ciklust is be tudjuk építeni a modellbe. Ezzel lehetővé tennénk a NeuralGCM számára, hogy hosszabb időskálán tegyen előrejelzéseket, túlmutatva az időjárás napok-hetek alatti előrejelzésén, és éghajlati időskálán történő előrejelzéseket készítene.”

Főoldali fotó: AI-generált kép, forrás: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 18., 22:15
A Demján Sándor Program összes támogatási eleme elindult, a 8+1 akciópont azt szolgálja, hogy direkt vagy indirekt módon segítsük a kis- és középvállalkozásokat– mondta Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára.
2025. 03. 18., 15:15
A K&H nagyvállalati növekedési index 2024. IV. negyedévi adatai alapján a nagyvállalatok közel 80 százaléka úgy számol, hogy meg tudja tartani dolgozóit a következő 12 hónapban, minden tízedik vállalatnál csökkenő létszámmal terveznek. A 10 milliárd forintos árbevételt meghaladó cégeknél a legpesszimistábbak, körükben a 15 százalékpontot is eléri a leépítéssel kalkulálók aránya.
2025-03-17 18:10:00
Az építőanyagok és kivitelezői kapacitások elérhetősége, a kiaknázható támogatási források, a kedvezményes finanszírozási lehetőségek és a várható ártrendek alapján a piacon most van a legjobb pillanat az építkezésre, felújításra az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége szerint.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS