Hárommilliárd forinttal rövidítette meg a költségvetést az őrző-védő bűnbanda

Hárommilliárd forinttal rövidítette meg a költségvetést az őrző-védő bűnbanda
2024. 11. 21., 09:21

Egyedi építésű motorkerékpárt, nagy mennyiségű készpénzt, vadász- és sportfegyverarzenált foglaltak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozóinak köszönhetően. A pénzügyőrök egy kiterjedt bűnszervezetre csaptak le, a társaság csaknem hárommilliárd forinttal rövidítette meg a költségvetést.

A nagyszabású akció során egyszerre 39 helyszínen csaptak le a NAV nyomozói, a MERKUR kommandósainak és a Bevetési Igazgatóság járőreinek támogatásával. A szombathelyi nyomozók által szervezett és irányított akcióban a pénzügyőrök felszámoltak egy jól felépített számlázási láncolatot, illetve az azt működtető bűnszervezetet. Az akcióval felszámolt bűnbanda az őrzés-védelem területén tevékenykedett, a felépített céghálózaton keresztül fiktív számlák levonásba állításával elcsalt áfa révén jutottak illegális vagyoni előnyhöz. A szervezet 2020. januárjától mintegy 3 milliárd forint általános forgalmi adóval károsította meg a költségvetést – derül ki a NAV közleményéből.

A vagyonvédelmi szolgáltatással összefüggésben felépített számlázási láncot célzatosan annak érdekében hozták létre, hogy a fővállalkozó tevékenységéből származó általános forgalmi adó fizetési kötelezettséget – fiktív alvállalkozói költségek bevallásban történő szerepeltetésével – megalapozatlanul csökkenthesse.

A végtelen alvállalkozói kör bűvöletében azonban a bűnözők úgy gondolták, hogy a kevesebb néha több is lehet:  a nyomozás során bizonyítást nyert, hogy az ellátandó feladatok köréhez elegendő számú alkalmazottal a vállalkozások nem rendelkeztek. Az alvállalkozók további alvállalkozókat hívtak be a feladatok teljesítésére, mivel ők sem rendelkeztek a szolgáltatás elvégzéséhez elegendő számú munkavállalóval. Az elvégzett munkákkal kapcsolatos bejelentési és bevallási kötelezettségeiket teljesítették, azonban a közterheket nem fizették meg a költségvetés számára.

A pénzügyi nyomozók 10, összesen 846 millió forintra becsült ingatlant vettek zár alá. Továbbá 150 millió forint értékben foglaltak le készpénzt, valutát és bankszámlapénzt, illetve a bűnszervezet egyik tagjától egy 10 millió forint értékű egyedi építésű motorkerékpárt is elvontak. A bűnszervezet több tagjánál vadász- és sportfegyvergyűjteményt találtak.

A különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanúja miatt folytatott nyomozás során a pénzügyőrök a bűnszervezet öt tagját őrizetbe vették, a Vas Vármegyei Főügyészség indítványára 3 fővel szemben a Szombathelyi Járásbíróság letartóztatást rendelt el. A bűnszervezet egyik tagja az akció napján külföldön tartózkodott, a hatóságok számára elérhetetlenné vált, így vele szemben nemzetközi elfogatóparancs kibocsátásáról határozott a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság.

A NAV munkatársai 21 gyanúsítottat hallgattak ki. A bűnszervezet felszámolásán a NAV bűnügyi és bevetési állományából összesen 228 pénzügyőr dolgozott.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS