Úttörő módszer született a lítium kinyerésére, geotermikus forrásokból

Úttörő módszer született a lítium kinyerésére, geotermikus forrásokból
Gábor János  |  2024. 11. 14., 13:14

A geotermikus forrásokban található sós vizekből 97,5 százalékos tisztaságú lítium nyerhető ki – ennek teljesítésére fejlesztettek ki egy elektrokémiai reaktort, ami nagyon ígéretes a megújuló energia tárolása és az elektromos járművek akkumulátorainak alapanyag-ellátása terén.

Az amerikai Rice Egyetem kutatói új, elektrokémiai reaktort fejlesztettek ki, ami képes a geotermikus forrásokban található sós vizekből 97,5%-os tisztaságú lítiumot kinyerni. Az innovatív technológiát a Lisa Biswal és Haotian Wang vezette kutatócsoport dolgozta ki, abban a reményben, hogy átírja a megújuló energia tárolásának szabályait és új lehetőségeket nyit az elektromos járművek akkumulátorainak alapanyag-ellátásában.

A lítium, ami az akkumulátorok egyik legfőbb alapanyaga, kulcsszerepet játszik a megújuló energiák tárolásában és az elektromos autók fejlesztésében. A hagyományos lítiumleválasztó módszerek magas energiaigényűek és nehezen különítik el a lítiumot a hasonló tulajdonságokkal rendelkező ionoktól, például a nátriumtól, a káliumtól vagy a kalciumtól.

A természetes sós oldatok – például a geotermikus forrásokban található sós víz – ígéretes nyersanyagforrások, mivel nagy mennyiségű lítiumot tartalmaznak. A hasonló méretű és töltésű ionok elkülönítése miatt ugyanakkor eddig komoly kihívást jelentett a hatékony kinyerésük. A hagyományos eljárások ráadásul klórgáz termelésével is járnak, ami további biztonsági kockázatot jelent.

Elektrokémiai áttörés a lítium szelektív kinyerésében

A tanulmány szerint a mérnöki csapat egy háromkamrás reaktort fejlesztett ki, ami hatékonyabban és biztonságosabban képes kinyerni a lítiumot a sós forrásokból. A reaktor középső kamrájában található porózus szilárd elektrolit olyan, mint egy összefonódó autópálya-hálózat, ami az ionok áramlását irányítja, miközben meggátolja a nem kívánt reakciókat. Eközben egy membrán megakadályozza a kloridionok bejutását az elektróda területére (ahol klórgáz képződne), így a folyamat biztonságosabbá és környezetbarátabbá válik.

A reaktor másik oldalán található, lítiumion-vezető üveg-kerámia (LICGC) membrán csak a lítiumionokat engedi át, miközben blokkolja a többi iont. A LICGC membrán különleges vezetőképessége és szelektivitása lehetővé teszi a lítium magas hatásfokú kinyerését, miközben minimalizálja a káros ionok interferenciáját.

Magas tisztaság és környezetbarát eljárás

A kísérletek során a reaktor 97,5 százalékos tisztaságú lítiumot állított elő, ami a sós forrásokból történő kinyerés során különösen fontos, lítium-hidroxid előállításához, ami az akkumulátorok gyártásának alapanyaga.

A kutatók egy problémát is feltártak: a nátriumionok felhalmozódhatnak a LICGC membrán felszínén, akadályozva a lítium áthaladását és növelve az energiafelhasználást. Ezt a problémát alacsonyabb árammal részben megoldhatják, de további kutatások szükségesek a hatékonyság optimalizálására, például speciális bevonatok vagy áramimpulzusok alkalmazásával – írták a kutatók.

Az új technológia nemcsak a megújuló energiához szükséges lítiumforrásokat biztosíthatja, de egy tisztább és hatékonyabb kinyerési eljárást is kínál a geotermikus forrásokból származó lítiumhoz, ami elősegítheti a környezetbarát akkumulátorgyártást és az elektromobilitás további fejlődését.

Címlapkép: jcomp - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-11-14 19:14:00
A személyautók esetében a mostani kgfb-kampányban megkötött új biztosításokkal átlagosan 35 százalékot, azaz 17 ezer forintot spórolhatnak az érintettek; kampány első hetében az átlagdíj kevesebb mint 33 ezer forint, ami alig haladja meg a tavaly 32 ezer forintos átlagot – közölte a Netrisk.
2024-11-14 17:03:22
Számottevően gyorsult a lakásdrágulás októberben az ingatlan.com legfrissebb lakásárindexe szerint. A szeptemberi 0,9 százalék után hó/hó alapon2,5 százalékkal emelkedett a lakóingatlanok ára októberben. Éves összevetésben is jelentős a gyorsulás: a lakóingatlanárak októberben 9,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, miközben szeptemberben még közel 7 százalékos alatt járt az éves áremelkedés.
2024-11-14 15:14:00
Rég várt pozitív fordulatot hozott a július–szeptemberi időszak az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszámában, amivel párhuzamosan folytatódott az egészségpénztári tagság kitartó és lendületes gyarapodása is. Szintén fontos eredmény, hogy az öngondoskodók eddig egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget nyugdíj- és egészségügyi célra, mint az idén.
2024-11-14 11:14:00
Befejeződtek az idei évben az őszi betakarítási és a vetési munkák, a talaj kellően nedves volt az őszi vetések számára, a többé-kevésbé napos időben pedig jól lehetett haladni az őszi mezőgazdasági munkákkal is – tájékoztatott az Agrárminisztérium.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.
Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS