A két technológiai óriás jelentős befektetéseket jelentett be a kis moduláris reaktorok (SMR-ek) területén, hogy tiszta energiát biztosítsanak energiaigényes mesterséges intelligencia rendszereik működtetéséhez.
Az Amazon ezen a héten hozta nyilvánosságra, hogy a legnagyobb befektetők között volt egy 500 millió dolláros finanszírozási körben, az amerikai X-energy vállalat számára, amely az Xe-100 nevű SMR-t fejleszti. A két vállalat közös terve az, hogy 2039-ig 5 gigawattnyi SMR nukleáris energiát állít elő. A fejlesztés kezdeti szakasza 320 megawattos termelést céloz meg Washington államban, ahol az Energy Northwest regionális közműszolgáltatóval közösen valósítják meg a projektet, további 960 megawattos bővítési lehetőséggel.
„Ez az együttműködés az Amazon és az X-energy között jelentős lépést jelent a fejlett nukleáris technológiák felgyorsítása felé, amelyek segítenek költséghatékonyan és biztonságosan behozni az új szén-dioxid-mentes energiaforrásokat” – magyarázta Kevin Miller, az Amazon globális adatközpontjainak alelnöke. „Olyan okos megoldásokra van szükségünk, amelyek segítenek kielégíteni a növekvő energiaigényt, miközben a klímaváltozással is foglalkozunk. Az X-energy technológiája kulcsfontosságú lesz ebben, és fontos lépést jelent az Amazon azon törekvésében, hogy 2040-ig elérjük a vállalt nettó zéró kibocsátást.”
A Google szintén ezen a héten kötött megállapodást a Kairos Powerrel, amelynek célja, hogy 2035-ig 500 megawattnyi SMR kapacitást építsen fel. A Kairos olyan helyeken fog SMR-eket fejleszteni és telepíteni, amelyek képesek ellátni a Google adatközpontjait. A tech óriás a megállapodás értelmében „energiát, kiegészítő szolgáltatásokat és környezeti előnyöket” vesz, energiavásárlási szerződéseken keresztül.
„Ez az áttörő bejelentés felgyorsítja a tiszta energiára való átállást, mivel a Google és a Kairos Power 500 megawattnyi új, szén-dioxid-mentes energiát ad hozzá az Egyesült Államok villamosenergia-hálózatához” – mondta Michael Terrell, a Google energia- és klímaügyekért felelős igazgatója. „A megállapodás kulcsfontosságú része annak az erőfeszítésünknek, hogy kereskedelmi forgalomba hozzuk és skálázzuk azokat a fejlett energiatechnológiákat, amelyekre szükségünk van a nettó zéró és 24/7-ben rendelkezésre álló, karbonmentes energia céljaink eléréséhez, valamint biztosítsuk, hogy a jövőben még több közösség részesüljön a tiszta és megfizethető energiából.”
Bár külön sem az Amazon, sem a Google nem említette az AI-t a közleményekben, a technológia energiaigénye és gyors elterjedése kétségkívül nagy szerepet játszhatott a nukleáris energia melletti döntésükben.
Az AI keresések tízszer több energiát igényelnek, mint egy átlagos internetes keresés. A Google szén-dioxid-kibocsátása éppen ezzel összefüggésben 50 százalékkal nőtt 2019 óta, leginkább az adatközpontok energiaigénye miatt, amelyek nagy részét most már az AI hajtja. Az IEA szerint ezeknek a létesítményeknek a teljes energiaigénye 2026-ra meghaladhatja az 1000 TWh-t, ami nagyjából Japán éves villamosenergia-fogyasztásának felel meg. Ekkora igénynek a tiszta energiával történő kielégítése komoly kihívást jelent a tech cégek számára, amelyek próbálják megőrizni környezetvédelmi hitelességüket.
A címlapkép AI-val generált illusztráció. Forrás: Freepik
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.