A Google és az Amazon szerint az atomenergiáé a jövő, de kis reaktorokba fektetnek

A Google és az Amazon szerint az atomenergiáé a jövő, de kis reaktorokba fektetnek
Gábor János  |  2024. 10. 18., 13:18

A két technológiai óriás jelentős befektetéseket jelentett be a kis moduláris reaktorok (SMR-ek) területén, hogy tiszta energiát biztosítsanak energiaigényes mesterséges intelligencia rendszereik működtetéséhez.

Az Amazon ezen a héten hozta nyilvánosságra, hogy a legnagyobb befektetők között volt egy 500 millió dolláros finanszírozási körben, az amerikai X-energy vállalat számára, amely az Xe-100 nevű SMR-t fejleszti. A két vállalat közös terve az, hogy 2039-ig 5 gigawattnyi SMR nukleáris energiát állít elő. A fejlesztés kezdeti szakasza 320 megawattos termelést céloz meg Washington államban, ahol az Energy Northwest regionális közműszolgáltatóval közösen valósítják meg a projektet, további 960 megawattos bővítési lehetőséggel.

„Ez az együttműködés az Amazon és az X-energy között jelentős lépést jelent a fejlett nukleáris technológiák felgyorsítása felé, amelyek segítenek költséghatékonyan és biztonságosan behozni az új szén-dioxid-mentes energiaforrásokat” – magyarázta Kevin Miller, az Amazon globális adatközpontjainak alelnöke. „Olyan okos megoldásokra van szükségünk, amelyek segítenek kielégíteni a növekvő energiaigényt, miközben a klímaváltozással is foglalkozunk. Az X-energy technológiája kulcsfontosságú lesz ebben, és fontos lépést jelent az Amazon azon törekvésében, hogy 2040-ig elérjük a vállalt nettó zéró kibocsátást.”

A Google szintén ezen a héten kötött megállapodást a Kairos Powerrel, amelynek célja, hogy 2035-ig 500 megawattnyi SMR kapacitást építsen fel. A Kairos olyan helyeken fog SMR-eket fejleszteni és telepíteni, amelyek képesek ellátni a Google adatközpontjait. A tech óriás a megállapodás értelmében „energiát, kiegészítő szolgáltatásokat és környezeti előnyöket” vesz, energiavásárlási szerződéseken keresztül.

„Ez az áttörő bejelentés felgyorsítja a tiszta energiára való átállást, mivel a Google és a Kairos Power 500 megawattnyi új, szén-dioxid-mentes energiát ad hozzá az Egyesült Államok villamosenergia-hálózatához” – mondta Michael Terrell, a Google energia- és klímaügyekért felelős igazgatója. „A megállapodás kulcsfontosságú része annak az erőfeszítésünknek, hogy kereskedelmi forgalomba hozzuk és skálázzuk azokat a fejlett energiatechnológiákat, amelyekre szükségünk van a nettó zéró és 24/7-ben rendelkezésre álló, karbonmentes energia céljaink eléréséhez, valamint biztosítsuk, hogy a jövőben még több közösség részesüljön a tiszta és megfizethető energiából.”

Az egyik fő ok a mesterséges intelligencia nagy energiaigénye lehet

Bár külön sem az Amazon, sem a Google nem említette az AI-t a közleményekben, a technológia energiaigénye és gyors elterjedése kétségkívül nagy szerepet játszhatott a nukleáris energia melletti döntésükben.

Az AI keresések tízszer több energiát igényelnek, mint egy átlagos internetes keresés. A Google szén-dioxid-kibocsátása éppen ezzel összefüggésben 50 százalékkal nőtt 2019 óta, leginkább az adatközpontok energiaigénye miatt, amelyek nagy részét most már az AI hajtja. Az IEA szerint ezeknek a létesítményeknek a teljes energiaigénye 2026-ra meghaladhatja az 1000 TWh-t, ami nagyjából Japán éves villamosenergia-fogyasztásának felel meg. Ekkora igénynek a tiszta energiával történő kielégítése komoly kihívást jelent a tech cégek számára, amelyek próbálják megőrizni környezetvédelmi hitelességüket.

A címlapkép AI-val generált illusztráció. Forrás: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-10-18 19:18:00
A kötelező felelősségbiztosítási átlagdíjak visszafogottan, 3 százalékkal nőttek az idén az első kilenc hónapban, a cascóbiztosításoknál viszont 20 százalékos drágulás látható – közölte saját adatai alapján a Netrisk.
2024-10-18 18:53:15
A világ vezető éttermei klasszikus degusztációs ételsoraik mellett vegán menüket is kínálnak, a trend Magyarországra is elért, ráadásul nem csak a fine dining szegmenst érinti.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

A világ vezető éttermei klasszikus degusztációs ételsoraik mellett vegán menüket is kínálnak, a trend Magyarországra is elért, ráadásul nem csak a fine dining szegmenst érinti.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS