Egy új fejlesztésű víztisztító eszköz ígéretes, költséghatékony megoldást nyújt a városi környezetben is kiépíthető, hidropónia technikával működő gazdálkodás számára, ami hozzájárulhat az élelmiszer-termelés fenntarthatóságához.
A brit Canterbury Egyetem vegyészmérnöki karának professzora, Alex Yip (a címplapképen középen) vezeti azt a kutatócsoportot, amely egy forradalmi fotoelektrokémiai víztisztító eszköz kifejlesztésén dolgozik. A tudós elmondása szerint a projekt egyértelmű célja, hogy az élelmiszer-ellátást ellenállóbbá tegyék a klímaváltozás hatásaival szemben.
„A hidropónia rendszere, amelyben a növények talaj helyett vízben nőnek, egyre nagyobb jelentőséggel bír világszerte, mivel lehetőséget biztosít a termelésre olyan környezetekben, ami védett a viharok, a kártevők és a betegségek fokozódó kockázataitól” – érvelt az újonnan bemutatott módszer mellett Yip. Hozzátette ugyanakkor, hogy ennek a növénytermesztési technikának a sikeres működéséhez elengedhetetlen a szennyezőanyagoktól mentes, tiszta víz – ami világszerte egyre ritkább kincs, így felfoghatatlanul nagy előny lenne egy fenntartható víztisztító megoldás, ami megteremi a hatékony hidropónia feltételeit.
A professzor arra is felhívta a figyelmet, hogy a szennyezett víz alkalmazása esetén a káros anyagok felhalmozódhatnak a növényekben. Ez, a bioakkumulációnak nevezett folyamat különösen nagy problémát jelent a fejlődő országokban, ahol a vízkészlet gyakran szűkös, és még csak nem is feltétlenül tiszta.
A csapat által fejlesztett eszköz különlegessége, hogy napenergiát hasznosít, így minimálisra csökkenti az elektromos energiafüggőséget. A nappali órákban a napfényt kémiai energiává alakítja, ami megtisztítja a vizet, éjszaka, alacsony fényviszonyok mellett pedig automatikusan átvált elektromos hálózatra. Ez a kettős energiaellátás különösen sokoldalúvá és megbízhatóvá teszi a víztisztító eszközt – állítja Yip. A professzor szerint a teljes fejlesztés után piacra kerülő terméknek különösen azokban az országokban lehet nagy jelentősége, ahol tiszta vízhez csak korlátozottan lehet hozzáférni.
A projektben résztvevő PhD-hallgatók, Chunyan Zeng és Vicky Tsui laboratóriumi körülmények között már demonstrálták az eszköz hatékonyságát, és jelenleg valódi hidropóniás rendszerben tesztelik.
Yip kiemelte a hidropóniás gazdálkodás környezetvédelmi jelentőségét, hiszen az csökkentheti az élelmiszer-ellátási lánc karbonlábnyomát. A városi farmok, például a felhőkarcolókban kialakított mezőgazdasági létesítmények megszüntetnék a termékek hosszú távú szállításának szükségességét, ami jelentős mértékben hozzájárulhatna az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez.
A fotoelektrokémiai víztisztító eszköz nemcsak nagyüzemi felhasználásra készül, hanem háztartásokban is alternatívát nyújthat a hagyományos vízszűrő rendszerek mellett. A hagyományos szűrők ugyan hatékonyan eltávolítják a nem oldható anyagokat, de kevésbé hatásosak a kisebb szennyezőanyagokkal szemben, amelyek ellen viszont az új eszköz különösen hatékony.
Főoldali kép: Canterbury Egyetem
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.