Óriási lépés a fenntartható mezőgazdaság felé ez az új víztisztító eszköz

Óriási lépés a fenntartható mezőgazdaság felé ez az új víztisztító eszköz
Gábor János  |  2024. 09. 30., 15:30

Egy új fejlesztésű víztisztító eszköz ígéretes, költséghatékony megoldást nyújt a városi környezetben is kiépíthető, hidropónia technikával működő gazdálkodás számára, ami hozzájárulhat az élelmiszer-termelés fenntarthatóságához.

A brit Canterbury Egyetem vegyészmérnöki karának professzora, Alex Yip (a címplapképen középen) vezeti azt a kutatócsoportot, amely egy forradalmi fotoelektrokémiai víztisztító eszköz kifejlesztésén dolgozik. A tudós elmondása szerint a projekt egyértelmű célja, hogy az élelmiszer-ellátást ellenállóbbá tegyék a klímaváltozás hatásaival szemben.

„A hidropónia rendszere, amelyben a növények talaj helyett vízben nőnek, egyre nagyobb jelentőséggel bír világszerte, mivel lehetőséget biztosít a termelésre olyan környezetekben, ami védett a viharok, a kártevők és a betegségek fokozódó kockázataitól” – érvelt az újonnan bemutatott módszer mellett Yip. Hozzátette ugyanakkor, hogy ennek a növénytermesztési technikának a sikeres működéséhez elengedhetetlen a szennyezőanyagoktól mentes, tiszta víz – ami világszerte egyre ritkább kincs, így felfoghatatlanul nagy előny lenne egy fenntartható víztisztító megoldás, ami megteremi a hatékony hidropónia feltételeit.

A professzor arra is felhívta a figyelmet, hogy a szennyezett víz alkalmazása esetén a káros anyagok felhalmozódhatnak a növényekben. Ez, a bioakkumulációnak nevezett folyamat különösen nagy problémát jelent a fejlődő országokban, ahol a vízkészlet gyakran szűkös, és még csak nem is feltétlenül tiszta.

A víztisztító kettős energiaforrása megváltást jelenthet

A csapat által fejlesztett eszköz különlegessége, hogy napenergiát hasznosít, így minimálisra csökkenti az elektromos energiafüggőséget. A nappali órákban a napfényt kémiai energiává alakítja, ami megtisztítja a vizet, éjszaka, alacsony fényviszonyok mellett pedig automatikusan átvált elektromos hálózatra. Ez a kettős energiaellátás különösen sokoldalúvá és megbízhatóvá teszi a víztisztító eszközt – állítja Yip. A professzor szerint a teljes fejlesztés után piacra kerülő terméknek különösen azokban az országokban lehet nagy jelentősége, ahol tiszta vízhez csak korlátozottan lehet hozzáférni.

A projektben résztvevő PhD-hallgatók, Chunyan Zeng és Vicky Tsui laboratóriumi körülmények között már demonstrálták az eszköz hatékonyságát, és jelenleg valódi hidropóniás rendszerben tesztelik.

Yip kiemelte a hidropóniás gazdálkodás környezetvédelmi jelentőségét, hiszen az csökkentheti az élelmiszer-ellátási lánc karbonlábnyomát. A városi farmok, például a felhőkarcolókban kialakított mezőgazdasági létesítmények megszüntetnék a termékek hosszú távú szállításának szükségességét, ami jelentős mértékben hozzájárulhatna az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez.

A fotoelektrokémiai víztisztító eszköz nemcsak nagyüzemi felhasználásra készül, hanem háztartásokban is alternatívát nyújthat a hagyományos vízszűrő rendszerek mellett. A hagyományos szűrők ugyan hatékonyan eltávolítják a nem oldható anyagokat, de kevésbé hatásosak a kisebb szennyezőanyagokkal szemben, amelyek ellen viszont az új eszköz különösen hatékony.

Főoldali kép: Canterbury Egyetem

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 11. 07., 09:07
Növekszik a januárban hatályba lépett új ESG szabályozás után érdeklődők száma a kötelezetti körön túl, a kis- és középvállalkozások között is, de az ismeretek elmélyítése és megfelelő gyakorlati alkalmazása még időt igényel – derül ki a Billingo által, saját felhasználói körében végzett friss kutatásából, amelynek középpontjában az ESG-szempontok ismertsége, alkalmazása áll.
2024-11-08 22:08:00
Az idősebb generációk, ahogy haladunk felfelé a korban, egyre nagyobb ellenállást mutatnak a teljesen átlátható bérek gyakorlatával szemben – derül ki a PWC felméréséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.
Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS