Óriási lépés a fenntartható mezőgazdaság felé ez az új víztisztító eszköz

Óriási lépés a fenntartható mezőgazdaság felé ez az új víztisztító eszköz
Gábor János  |  2024. 09. 30., 15:30

Egy új fejlesztésű víztisztító eszköz ígéretes, költséghatékony megoldást nyújt a városi környezetben is kiépíthető, hidropónia technikával működő gazdálkodás számára, ami hozzájárulhat az élelmiszer-termelés fenntarthatóságához.

A brit Canterbury Egyetem vegyészmérnöki karának professzora, Alex Yip (a címplapképen középen) vezeti azt a kutatócsoportot, amely egy forradalmi fotoelektrokémiai víztisztító eszköz kifejlesztésén dolgozik. A tudós elmondása szerint a projekt egyértelmű célja, hogy az élelmiszer-ellátást ellenállóbbá tegyék a klímaváltozás hatásaival szemben.

„A hidropónia rendszere, amelyben a növények talaj helyett vízben nőnek, egyre nagyobb jelentőséggel bír világszerte, mivel lehetőséget biztosít a termelésre olyan környezetekben, ami védett a viharok, a kártevők és a betegségek fokozódó kockázataitól” – érvelt az újonnan bemutatott módszer mellett Yip. Hozzátette ugyanakkor, hogy ennek a növénytermesztési technikának a sikeres működéséhez elengedhetetlen a szennyezőanyagoktól mentes, tiszta víz – ami világszerte egyre ritkább kincs, így felfoghatatlanul nagy előny lenne egy fenntartható víztisztító megoldás, ami megteremi a hatékony hidropónia feltételeit.

A professzor arra is felhívta a figyelmet, hogy a szennyezett víz alkalmazása esetén a káros anyagok felhalmozódhatnak a növényekben. Ez, a bioakkumulációnak nevezett folyamat különösen nagy problémát jelent a fejlődő országokban, ahol a vízkészlet gyakran szűkös, és még csak nem is feltétlenül tiszta.

A víztisztító kettős energiaforrása megváltást jelenthet

A csapat által fejlesztett eszköz különlegessége, hogy napenergiát hasznosít, így minimálisra csökkenti az elektromos energiafüggőséget. A nappali órákban a napfényt kémiai energiává alakítja, ami megtisztítja a vizet, éjszaka, alacsony fényviszonyok mellett pedig automatikusan átvált elektromos hálózatra. Ez a kettős energiaellátás különösen sokoldalúvá és megbízhatóvá teszi a víztisztító eszközt – állítja Yip. A professzor szerint a teljes fejlesztés után piacra kerülő terméknek különösen azokban az országokban lehet nagy jelentősége, ahol tiszta vízhez csak korlátozottan lehet hozzáférni.

A projektben résztvevő PhD-hallgatók, Chunyan Zeng és Vicky Tsui laboratóriumi körülmények között már demonstrálták az eszköz hatékonyságát, és jelenleg valódi hidropóniás rendszerben tesztelik.

Yip kiemelte a hidropóniás gazdálkodás környezetvédelmi jelentőségét, hiszen az csökkentheti az élelmiszer-ellátási lánc karbonlábnyomát. A városi farmok, például a felhőkarcolókban kialakított mezőgazdasági létesítmények megszüntetnék a termékek hosszú távú szállításának szükségességét, ami jelentős mértékben hozzájárulhatna az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez.

A fotoelektrokémiai víztisztító eszköz nemcsak nagyüzemi felhasználásra készül, hanem háztartásokban is alternatívát nyújthat a hagyományos vízszűrő rendszerek mellett. A hagyományos szűrők ugyan hatékonyan eltávolítják a nem oldható anyagokat, de kevésbé hatásosak a kisebb szennyezőanyagokkal szemben, amelyek ellen viszont az új eszköz különösen hatékony.

Főoldali kép: Canterbury Egyetem

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-10-15 23:15:00
Összesen 2,8 milliárd forintnyi vissza nem térítendő forrásra pályázhat október 15-étől országszerte 2800 vidéki, egész évben nyitva tartó büfé. Az üzletenként egymillió forintos támogatást konyhatechnológiai és a mindennapi működéshez szükséges kisebb eszközök, készletek beszerzésére fordíthatják, de felhasználhatják energiahatékony és gazdaságos üzemelést támogató fejlesztésekre, vagy nagyobb beruházásokhoz is. Pályázni november 30-ig lehet – hívja fel a figyelmet a Magyar Turisztikai Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS