A legfrissebb jelentések szerint az európai félvezetőpiac recesszióban, és különösen sebezhető időszakban van. Erre az év eleji kilátások idején senki nem számított, és messze még a gödör alja – mutat rá egy friss jelentés.
„Rengeteg bizonytalanság van ebben az évben” – mutatott rá negyedéves jelentésében az európai félvezetőpiac helyzetét elemző a Future Horizons piackutató cég elnök-vezérigazgatója. Malcolm Penn 2024-re 15 százalékos piacnövekedést jósol, 2025-re pedig, amikor a visszaesés kezdetét veszi, már csak 8 százalékot. „Minden figyelmeztető lámpa legalább sárgán, ha nem vörösen villog” – idézi az eeNews a szakembert.
A 2024-es év kezdeti kilátásai még 16 százalékos növekedést mutattak, azonban az év elején drámai fordulat következett be. „Európa nincs jó formában. Amikor a piac visszaesett, Európa még erős maradt az ipari és autóipari szektorokban. Ez azonban most összeomlott. Körülbelül egy évvel a világ többi részét követve lépett recesszióba, és most az autóipar és az ipari szektor is rosszul teljesít, így ezen a területen negatív növekedést tapasztalunk” – részletezte Penn.
A Future Horizons riportja azt állítja, hogy a félvezető-kapacitásra fordított költekezés komoly aggodalomra ad okot, még akkor is, ha a kiadások csökkenni látszanak. „A teljes tőkekiadások 46,5 százaléka Kínába áramlik, holott az ország csupán az egységek tíz százalékát állítja elő. Ez több szempontból is aggasztó, mivel a tőkekiadások az érettebb technológiákra, például az analóg és mikrovezérlőkre összpontosulnak. Két régió van, amely különösen sebezhető ebből a szempontból: Európa és Japán – nem pedig az Egyesült Államok” – figyelmeztetett az igazgató.
A kínai beruházások főként a 300 milliméteres technológiákra irányulnak, miközben a világ többsége még mindig a 200 milliméteres szabványt követi. Ez komoly versenyképességi kihívást jelenthet Európának és Japánnak, ami arra kényszerítheti a hagyományos cégeket, hogy új gyárakat építsenek a nagyobb technológiák bevezetéséhez, hiszen a régi létesítmények nem alkalmasak az új berendezések befogadására. Ez újabb konszolidációkhoz vagy felesleges berendezésekhez vezethet.
A visszaesés várhatóan 2025 elején következik be, mielőtt az európai félvezetőpiac magához térne. „A 'halálkereszt' mutatja majd, mikor kerül ismét nehéz időkbe az iparág. Nagyon valószínűtlen, hogy ez idén megtörténne, de az első negyedévben már lehetséges.” Különösen veszélyes az optoelektronikai eszközök gyenge teljesítménye, miközben a mikrovezérlők piacán szintén csökkenés tapasztalható – ahogy az analóg piacon is 17 hónapja tart a negatív növekedés, ami az iparág szempontjából meghatározó jelzés.
A túlkínálat és a kapacitásbővítés is tovább növeli a nyomást – áll a jelentésben. A Future Horizons azt írja, legalább hat hónapig tart, amíg a készletek normalizálódnak, és a húsz százalékos túlkínálat felszívódik, de közben új kapacitásokat is hozzáadunk, így a túlkapacitás valószínűleg 2025 végéig, sőt talán még tovább is fennmarad.
Az Intel várhatóan különösen nagy kihívásokkal néz szembe. „A cégnek komoly problémái vannak. Küszködnek, pénzt veszítenek, leépítenek, ez nem sok jót ígér” – magyarázta Penn. „Amikor valaki lemarad, tíz évbe telik, mire felzárkózik. A szívem mélyén remélem, hogy sikerrel járnak, hisz’ technikailag képesek rá, ha megfelelő embereket találnak hozzá. A félvezetőipar szempontjából azonban kellenek erős versenytársak a TSMC és a Samsung mellett. Szükség van több mint két cégre a versenyhez, mert ez nem jó az iparágnak” – vezette le a tanulságokat Penn.
Főoldali kép: Vectonauta – Freepik
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.