Állami szervezetek és magáncégek együttműködésében hozzák létre brit szakemberek azt a megoldást, ami újraírhatja az alumínium felhasználását az autóiparban.
Az Egyesült Királyságban működő Innovate UK és Advanced Propulsion Centre (APC) támogatásával 5,8 millió font (kb. 2,8 milliárd forint) értékű projekt indult, azzal a céllal, hogy autóipari alkatrészeket 100 százalékban újrahasznosított alumíniumból gyártsanak. Az Performance Integrated Vehicle Optimisation Technology (PIVOT) névre keresztelt kezdeményezés a járműgyártás fenntarthatóbb és könnyebb komponensekkel történő megoldásait támogatja, az Altair mesterséges intelligencia szimulációs technológiájának segítségével.
A projektet az „intelligens alumíniumot” fejlesztő Sarginsons Industries vezeti, olyan neves partnerek bevonásával, mint az Aston Martin, a Brunel Egyetem és a fémújrahasznosításban jártas GESCRAP.
A fejlesztés során egy szoftver születik, ami ötvözi az öntési szimulációt, a topológiai optimalizálást és az AI tudását, lehetővé téve a vállalatok számára, hogy olyan járműalkatrészeket tervezzenek, amelyek könnyebbek, jobban teljesítenek és gyártásuk is hatékonyabb. Az Altair becslése szerint az új technológiákkal akár 30 százalékkal könnyebb öntött alumínium szerkezetek is előállíthatók, de ezeknek a mai társaikhoz képest pehelysúlyú alkatrészeknek ugyanúgy teljesíteniük kell a szigorú műszaki követelményeket.
Az Innovate UK és az APC 2,9 millió fontos (1,4 milliárd forintos) kormányzati támogatásával finanszírozott projekt célja a beágyazott szén-dioxid-kibocsátás akár 95 százalékos csökkentése a járműalkatrészek gyártása során, újrahasznosított alumínium felhasználásával. A Brunel Egyetem által alkotott fejlett szemcsefinomító technikák révén pedig a mechanikai gyengeségek is kiküszöbölhetők, ami lehetővé teszi a másodlagos ötvözetek alkalmazását, például járművek alvázrendszereiben.
„Az Altair technológiájával feszegetjük a határokat: könnyebb, erősebb és zöldebb alkatrészeket hozunk létre” – foglalta össze a lényeget Mark Nunan, a Sarginsons Industries ügyvezetője, aki szerint a projekt hatalmas előrelépést jelent az öntvényipar számára.
A PIVOT a mesterséges intelligencia, az újrahasznosított anyagok és az innovatív öntési eljárások kombinációjával jelentős változásokat hozhat persze az autógyártásba is, miközben csökkenti az iparág környezeti terhelését.
Az elkövetkező években várható áttörések lehetővé teszik a gyártók számára, hogy hatékonyabb és fenntarthatóbb termelési módszereket alkalmazzanak. A PIVOT projekt egyike annak a nyolc kezdeményezésnek, amelyek a brit APC által biztosított, összesen 29,6 millió fontos (14 milliárd forintos) támogatásból kapnak részesedést. Az APC szerint a fejlesztésre kerülő technológiák hozzájárulnak a gazdasági növekedéshez, és különböző szegmensekben várhatóan több mint 3500 munkahelyet teremtenek vagy tartanak fenn, miközben jelentős mértékben csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást a járműgyártásban és a zéró kibocsátású járművek felhasználásában.
Főoldali kép: usertmk - Freepik
A rangos listán a 67. helyen szerepel.
A Paksi Atomerőmű üzemanyag-ellátásáról létrejött szerződés fontos lépés Magyarország számára ellátásbiztonsági szempontból – mondta Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára.