A vállalkozók a helyi közösségek motorjai – hangzott el a VOSZ országos vállalkozói fórumsorozatának Győr-Moson-Sopron vármegyei rendezvényén.
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Győr-Moson-Sopron Vármegyei Szervezetének vállalkozói fórummal egybekötött beszámolót közgyűlését március 26-án Győrben rendezték meg.
Pintér Bence, Győr polgármestere bejelentette, már dolgoznak a város következő 5 éves gazdasági programján, és azt a következő hónapokban a közgyűlés elé terjesztik. Arról is szólt, hogy Győr gazdasága jelenleg egyfajta modellváltás közepén áll, többek között az autóipar megváltozott helyzete miatt. „Ma már nem lehet tovább folytatni, hogy a város gazdasága egy lábon álljon, ugyanakkor fontos, hogy a város működése kiszámítható legyen” – jelentette ki. Újabb lehetőségként a turizmust nevezte meg, amelyre a jövőben még jobban lehet építeni. Ismertette a vármegye székhely és térsége munkaerőpiaci helyzetét, megemlítve az ausztriai és szlovákiai munkaerő-elvándorlást, valamint az elöregedő társadalom problémáját.
A VOSZ elnöke, Eppel János előadásában úgy fogalmazott: „szeretnénk minél hatékonyabban képviselni a vállalkozókat. A most már minden vármegyében elérhető vállalkozásfejlesztési irodáink legfontosabb feladata, hogy legyen olyan hely, ahol profi tanácsadókkal lehet személyes kapcsolatot kialakítani”. Gyors, hatékony és vállalkozásbarát szolgáltatásokat kívánnak nyújtani a Demján Sándor Program támogatásával, a kedvező kamatozású Széchenyi Kártya Program termékeivel, a saját fejlesztésű VOSZPort applikációval. Utóbbival az a cél, hogy a vállalkozások az összes adminisztrációs ügyüket, bejelentési kötelezettségüket, NAV-ügyintézéseket, CRM-feladataikat egy platformon tudják intézni. Tovább fejlesztik az applikációt, lízing- és biztosítási termékek is elérhetőek lesznek.
Eppel János szerint az elmúlt öt év semmihez sem hasonlítható, hiszen a Covid-járvány, a háborús helyzet, és emiatt a nemzetközi szállítási láncok megszakadása, az infláció, az energiaválság, a banki kamatok emelkedése, a gazdasági recesszió olyan helyzetet teremtett, amely miatt a vállalkozások nehezen tudták tervezni üzletmenetüket, működésüket.
Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet gazdaságkutatási igazgatója, a VOSZ társelnöke a vármegye és Magyarország gazdasági helyzetét elemezve kiemelte, hogy a vármegyében a havi bruttó átlagkereset jónak mondható, a munkavállalók az országos átlagnál mintegy 40 ezer forinttal többet visznek haza. Kovács Attila, a VOSZ Energetikai Szekciójának szakértője, a Walker and Weights értékesítési vezetője a VOSZ Vállalkozói Energiatudatosság Fejlesztése Programját ismertette.
Dr. Kovács Péter, a VOSZ Győr-Moson-Sopron vármegyei elnöke beszámolójában elmondta, hogy 19 milliárd forintnyi Széchenyi Kártya hitel-ügyintézésben vettek részt. Tavaly ősszel megnyitották a vállalkozásfejlesztési irodát, több olyan programot szerveztek, amelyek iránt nemcsak a vállalkozások, hanem a lakosok is érdeklődtek. Ősszel ismét megrendezik a vármegyei Prima Díj gálát, amelynek érdekessége, hogy a pályázatok elbírálásában most először részt vesznek a tavalyi Prima Díjasok is.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.