Az AI minden eddiginél fejlettebb anyagokat ad napelemekhez, áramkörökhöz

Az AI minden eddiginél fejlettebb anyagokat ad napelemekhez, áramkörökhöz
Gábor János  |  2024. 10. 11., 14:11

Egy új mesterséges intelligencia eszköz jelentősen felgyorsíthatja az új anyagok fejlesztését, különösen a napelemek és más optoelektronikai eszközök terén – állítja a megoldást feltaláló tudóscsoport.

A friss fejlesztés képes előre jelezni egy anyag optikai tulajdonságait, pusztán a kristályszerkezete alapján, ami forradalmasíthatja az anyagkutatást. Márpedig az anyagok optikai tulajdonságainak megértése kulcsfontosságú a LED-ek, napelemek, fotodetektorok és fotonikus integrált áramkörök fejlesztésében. A hagyományos módszerek bonyolult matematikai számításokat és óriási számítási kapacitást igényelnek, ami nehezíti a nagyszámú anyag gyors tesztelését, viszont egy kifejezetten erre kiképzett AI született őstehetség ezeknek a feladatoknak a végrehajtásában, ezáltal sokkal-sokkal előrébb hozhatja fejlett anyagok megjelenését, amelyek még hatékonyabb napelemeket, jelentősen jobb teljesítményű LED-eket és még egy sor más jövőbe mutató eszközt adhatnak a világnak.

A japán Tohoku Egyetem és az amerikai Massachusettsi Technológiai Intézet (MIT) kutatói által kifejlesztett új mesterséges intelligencia modell képes előre jelezni a különböző anyagok optikai tulajdonságait a fény széles spektrumán, mindössze az anyag kristályszerkezetének felhasználásával.

„Az optika a kondenzált anyagok fizikájának lenyűgöző része, amit a Kramers-Krönig (KK) összefüggés irányít. Ez egy ok-okozati kapcsolat az optikai tulajdonságok között, és ha egy optikai tulajdonság ismert, akkor a KK összefüggés segítségével az összes többi optikai tulajdonság is levezethető. Érdekes látni, hogy az AI modellek hogyan képesek elsajátítani ezeket a fizikai fogalmakat” – magyarázta Nguyen Tuan Hung, a Tohoku Egyetem Interdiszciplináris Tudományok Határintézetének kutatásban résztvevő adjunktusa.

Az új modell alapja az „ensemble embedding” nevű gépi tanulási módszer, ami több modell vagy algoritmus kombinálásával javítja az előrejelzések pontosságát. „Ez a megközelítés túlmutat az emberi intuíció határain, de széles körben alkalmazható a predikciós pontosság növelésére anélkül, hogy a neurális hálózatok struktúráját módosítanánk” – fűzte hozzá a kutatás másik tudósa, Abhijatmedhi Chotrattanapituk, a MIT villamosmérnöki és számítástechnika szakos hallgatója.

Az együttműködő japán és amerikai kutatók szerint a módszer rendkívül precíz optikai előrejelzéseket tesz lehetővé, kizárólag kristályszerkezetek alapján, ami sokféle alkalmazást tesz lehetővé a közeljövőben – elég például nagy teljesítményű napelemek anyagainak szűrésére vagy kvantumanyagok felismerésére gondolni, mint lehetséges fejlesztési terület, ami jelentősen átírja a ma ismert technológiai lehetőségeket, mint a megújuló energiatermelés, mind pedig a gyártástechnológiák és az informatikai, elektronikai eszközök szintjén.

Az új eredményeket felmutató tudósok célja most az, hogy új adatbázisokat hozzanak létre különböző anyagtulajdonságokhoz – például mechanikai és mágneses jellemzőkhöz, ezáltal tovább bővítsék az MI modell képességeit az anyagtulajdonságok kristályszerkezet alapú előrejelzésére.

Főoldali kép: senivpetro – Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS