Közzétette a kormány, hogyan emelkedik 2025-ben és 2026-ban a családi adókedvezmény

2024. 10. 16., 19:16

Megjelent a családi adókedvezmény módosításáról szóló jogszabálytervezet, amelynek alapján két lépcsőben, 2025. július 1-jei és 2026. január 1-jei emeléssel kétszeresére növelik a gyermekek után járó adókedvezményt.

2025. júliustól, illetve 2026. januártól, két lépcsőben emeli meg a kormány a gyermekek után járó adókedvezményt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az összevont adóalapot nagyobb összegű családi kedvezménnyel lehet csökkenteni, vagyis a jogosultak kevesebb személyi jövedelemadót fizetnek be az államkasszába, a nettó jövedelmük pedig több lesz – írja a Bank360.hu. 

Mennyi most a családi adókedvezmény?

Jelenleg a családi kedvezmény összege eltartottanként és jogosultsági hónaponként
– egy eltartott esetén 66 670 forint,
– kettő eltartott esetén 133 330 forint, 
– három és minden további eltartott esetén 220 000 forint. 

Ez után az összeg után nem kell megfizetni a kiszámított adót. A ténylegesen megkapható pénz a fenti összegek 15 százaléka, így egy gyerek után 10 ezer forint, kettő gyermek után 20–20, azaz összesen 40 ezer forint, három után pedig gyermekenként 33 ezer, vagyis összesen akár 99 ezer forint. Négy vagy több gyerek után is gyermekenként 33 ezer forint a megspórolható összeg.

Ezek az összegek fognak 2025. júliustól emelkedni. 

Mennyi lesz a családi kedvezmény az emelés után?

A jogszabálytervezet szerint a családi kedvezmény összegét két részletben emeli a kormány, először 2025. júliustól. Az eltartottak lélekszámától függően kedvezményezett eltartottanként és jogosultsági hónaponként az összeg
– egy eltartott esetén 100 000 forint,
– kettő eltartott esetén 200 000 forint,
– három és minden további eltartott esetén 330 000 forint lesz.

Ennek alapján az érvényesíthető adókedvezmény összege 
– egy eltartott esetén 15 000 forint,
– két eltartott esetén 30 000 forint, vagyis összesen 60 000 forint,
– három és minden további eltartott esetén 49 500 forint lesz, így például három gyermek után akár 148 500 forinttal is több maradhat egy család kasszájában, mintha nem lenne gyermekük.

2026-ban tovább emelkedik a kedvezmény összege

2026. januárban érkezik a jogszabálytervezet szerint a kedvezmény emelésének a második fele, akkortól 
– egy eltartott esetén 133 340 forint,
– kettő eltartott esetén 266 660 forint,
– három és minden további eltartott esetén 440 000 forint lesz az adóalap, amiből érvényesíteni lehet a kedvezményt.

Ennek alapján a tényleges kedvezmény összegek az alábbiak szerint alakulnak:
– egy eltartott esetén 20 000 forint,
– kettő eltartott esetén 40 000 forint, vagyis összesen a két eltartott után akár 80 000 forinttal is csökkenhet a befizetendő szja összege,
– három és minden további eltartott esetén 66 000 forint lesz, ami három gyermek esetén akár 198 000 forint is lehet. 

A beteg gyermekek után járó kedvezmény is nőni fog

A tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos eltartottak után több adókedvezményt vehetnek igénybe a kedvezményezettek. A jelenlegi szabályozás szerint eltartottanként 66 670 forinttal növelt összegben vehető igénybe a családi kedvezmény, mint alapesetben. A szabályozás szerint tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személynek minősül az a 18. életévét betöltött magánszemély is, aki a magasabb összegű családi pótlék helyett fogyatékossági támogatásban részesül.

2025. júliustól a beteg, illetve súlyosan fogyatékos eltartottak után a családi kedvezmény 100 000 forinttal növelt összegben vehető igénybe, 2026. januártól pedig eltartottanként 133 340 forinttal.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS