Ez a tartósabb PVC csökkenti a természetbe jutó mikroműanyagok mennyiségét

Ez a tartósabb PVC csökkenti a természetbe jutó mikroműanyagok mennyiségét
Gábor János  |  2024. 10. 07., 14:07

A világ harmadik leggyakrabban előforduló műanyagának már az előállítása is rendkívül környezetkárosító, ráadásul rengeteg mikroműanyag szabadul fel belőle. Ezt lehet megelőzni egy újonnan bemutatott módszerrel.

Az Ohio Állami Egyetem kutatói új megoldást dolgoztak ki a PVC (polivinil-klorid) műanyagok tartósabbá tételére és a mikroműanyagok kibocsátásának csökkentésére. A PVC jelenleg a világon használt műanyagok között a harmadik helyen áll, ám önmagában rideg és hőre érzékeny anyag, így a gyártók csak különféle vegyi anyagok hozzáadásával tudják stabilizálni. Ezek a stabilizátorok azonban csak ideiglenes megoldást jelentenek, idővel ugyanis kiszivárognak a műanyagból, ami annak lebomlásához és potenciálisan káros szerves anyagok, valamint mikroműanyagok felszabadulásához vezet.

„Ahelyett, hogy csak összekevernénk ezeket a vegyületeket a PVC-vel, módszerünk a stabilizáló vegyület közvetlen kémiai kötését valósítja meg a PVC gerincéhez” – magyarázta a kutatást vezető vegyészprofesszor. Christo Sevov szerint a megoldás az, hogy ezeket a vegyi stabilizátorokat kémiai úton, tartósan kapcsolják a PVC szerkezetéhez, így a PVC molekulái tartósabbá válnak, jobban ellenállnak a kémiai változásoknak, és hosszabb élettartamú, robusztusabb anyagok jönnek létre.

A kutatók számos kihívással néztek szembe a munka során, mivel a szintetikus polimer módosításai gyakran sikertelenek, főleg azért, mert az eredeti kémiai reakciókat kisméretű molekulákra tervezték, nem pedig olyan nagy molekulákra, mint a tiszta PVC. A kutatók viszont sikeresen optimalizálták a folyamatban használt katalizátort, ezáltal – és persze számos kísérlet után – megoldották a nagy molekulák szerkesztése során felmerülő problémákat.

Kritikus kérdés a mikroműanyagok mennyiségének csökkentése

A Chem folyóiratban közölt tanulmány azt állítja, hogy az új előállítási módszer jelentős pozitív környezeti hatással járhat, mivel a műanyagok lebomlásának lassítása segíthet csökkenteni a mikroműanyagok kibocsátását. Ma már tudjuk, hogy ezek az apró szemcsék szennyezik a levegőt, a vizeinket és az élelmiszer-ellátásunkat, illetve meglehetősen károsak az emberekre és a vadon élő állatokra.

A becslések szerint egy átlagos ember évente 78–211 ezer mikroműanyagot fogyaszthat el.

Miközben a tudósok egyre jobban megértik a mikroműanyagok hosszú távú hatásait, a szerves vegyészettel foglalkozó szakemberek versenyt futnak az idővel, hogy megtalálják azokat a módszereket, amelyekkel megszabadulhatunk ezektől a részecskéktől. A PVC megoldása különösen fontos lenne, ugyanis ennek az anyagnak az újrahasznosítása egyelőre nem túl hatékony, hiszen a műanyag átalakításához szükséges magas hőmérséklet további bomlást okozhat a szerkezetében. Az új módszerrel ugyanakkor lehetőség nyílik arra, hogy a PVC-t többször is újrahasznosítsák, mielőtt valóban elkezdene szétesni, így növelhető annak élettartama és újrafelhasználhatósága.

Főoldali kép: frimufilms - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.
2024-12-11 20:11:00
A Design Terminal és a Nemzeti Tehetség Központ szervezésében immár negyedik alkalommal indul el a START program, amely a fiatalok vállalkozóvá válását támogatja szakmai képzéssel, mentorációval és akár 3–5 millió forint értékű díjazással.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS