A Toyota cserélhető hidrogéncellát mutatott be autók és otthonok üzemeltetésére

A Toyota cserélhető hidrogéncellát mutatott be autók és otthonok üzemeltetésére
Gábor János  |  2024. 10. 17., 12:17

A japán járműgyártó olyan új, cserélhető hidrogén-üzemanyagcellákat mutatott be, amelyek jelentősen növelhetik az elektromos járművek hatótávolságát és az otthoni energiatárolás terén is új lehetőségeket nyitnak meg.

A Toyota a Japan Mobility Bizweek rendezvényen állt a világ elé a forradalmi megoldással, ami lényegében egy mobilis, tehát könnyen, akár hátizsákban is szállítható hidrogén-üzemanyagcella, autók és háztartások villamosenergia-ellátására.

A hidrogén, mint a jövő egyik lehetséges tiszta energiaforrása, a nagy energiakibocsátásával és a szén-dioxid-mentes működésével kelt egyre nagyobb figyelmet. A nap- és szélenergia rendszerekkel ellentétben a hidrogén bármikor felhasználható, és nagy ipari hőmérsékletek előállítására is alkalmas lehet. Ha üzemanyagcellában használják, a hidrogén oxigénnel egyesülve áramot és vizet termel, melléktermékek nélkül.

Cserélhető hidrogén-üzemanyagcellák jelenthetik a megoldást az EV-k töltési problémáira?

Amíg az elektromos autók feltöltése órákba is telhet, a hidrogénnel működő üzemanyagcellás járművek (FCEV) azonnal újra útra kelhetnek egy gyors tankolás után. Mégis, a hidrogénkút-hálózat kiépítése komoly kihívást jelent, különösen távoli területeken, ami az az elektromos töltőállomások terjedését is akadályozza. Az infrastruktúra hiánya lassíthatja az FCEV-k térnyerését és növelheti az ún. „töltőállomás-szorongást”. A Toyota válasza erre a kihívásra a cserélhető hidrogén-üzemanyagcella koncepciója.

Az elképzelés szerint a járművekben egyszerűen, útközben is cserélhető a kazetta (hiszen könnyen magunkkal vihetünk), elkerülve a tankolással-töltéssel kapcsolatos kényszermegállókat.

A koncepció először 2022-ben debütált a Toyota leányvállalatánál, a Wovennél, de a vállalat most már szélesebb körben, a Japan Mobility Bizweeken is bemutatta – továbbfejlesztett verzióban. Az új kazetták kisebbek és könnyebbek, olyannyira, hogy kézben vagy akár egy speciálisan kialakított hátizsákban is szállíthatók.

Nem csak járművekhez: a hidrogén mindennapi alkalmazásai

Bár a jövőbeli FCEV-tulajdonosok hosszabb utazásokra is elvihetnek magukkal több cserélhető cellát, ami eleve hatalmas előny lehet, nem csak az EV-kkel, hanem a belső égésű motorral rendelkező járművekkel szemben is, a Toyota szerint az új technológia felhasználása nem korlátozódik csupán az e-mobilitásra és az autóiparra. A könnyű hordozhatóság révén jól alkalmazhatók az otthonokban is, például áramkimaradások esetén (felválthatják például a dízelgenerátorokat) vagy akár hétköznapi funkciókra, például főzésre. A rendezvényen a Toyota ezt egy Rinnaival közös bemutatón bizonyította: gond nélkül üzemeltettek róla egy hidrogénnel működő főzőlapot.

Bár a hidrogén rendkívül robbanékony és sokan tartanak a használatától, a Toyota célja, hogy a mindennapi alkalmazások révén biztonságos és megszokott energiaforrássá tegye. A legnagyobb kihívás azonban továbbra is az marad, hogy hogyan lehet a hidrogént megfizethető és fenntartható módon, megújuló energiaforrások felhasználásával előállítani.

Címlapkép: Toyota

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 11. 07., 09:07
Növekszik a januárban hatályba lépett új ESG szabályozás után érdeklődők száma a kötelezetti körön túl, a kis- és középvállalkozások között is, de az ismeretek elmélyítése és megfelelő gyakorlati alkalmazása még időt igényel – derül ki a Billingo által, saját felhasználói körében végzett friss kutatásából, amelynek középpontjában az ESG-szempontok ismertsége, alkalmazása áll.
2024-11-08 22:08:00
Az idősebb generációk, ahogy haladunk felfelé a korban, egyre nagyobb ellenállást mutatnak a teljesen átlátható bérek gyakorlatával szemben – derül ki a PWC felméréséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.
Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS