Két és fél milliárd forintos vagyoni hátrányt okozott a dél-alföldi számlagyár

2024. 10. 11., 12:11

Számlázási láncokat működtető bűnszervezet tevékenységét szakította meg a napokban a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága. A nyomozók vagyonbiztosítási intézkedései eredményeként a költségvetésnek okozott közel 2 és fél milliárd forintos vagyoni hátrány teljes egészében megtérült.

A bűnszervezet irányítói több, összehangoltan működő számlázási láncot hoztak létre, amelybe még rokonaikat is bevonták. A felszámolt céghálózat a haszonhúzókat anyagi ellenszolgáltatásért cserébe valótlan tartalmú költségszámlákkal látta el, hogy a fiktív számlákkal jogosulatlanul csökkenthessék adófizetési kötelezettségüket. A bűnözői csoport tagjai megosztották egymás között a feladatokat; egyesek a – jellemzően ukrán származású – stróman ügyvezetők beszervezésében vettek részt, mások fiktív számlákat állítottak ki, de volt, aki a banki tranzakciókat hajtotta végre, a „visszajáró” pénzösszegeket osztotta ki, vagy egyéb – a cégek működtetésével kapcsolatos – adminisztrációs tevékenységet látott el. A bűncselekmény elkövetésében két könyvelő és egy okiratszerkesztő ügyvéd is közreműködött – foglalja össze a NAV közleménye.

A bűnügyi terület munkatársai a bizonyítékok beszerzése mellett hárommilliárd forintot meghaladó összegben zároltak bankszámlákat, gépjárműveket, mezőgazdasági gépeket és ingatlanokat, köztük egy 600 millió forintra becsült luxusvillát is. A kutatások során több mint 80 millió forint értékű készpénz is előkerült, amit a nyomozók lefoglaltak. A dél-alföldi pénzügyi nyomozók 24 embert hallgattak ki gyanúsítottként, 8 főt – köztük két könyvelőt is – őrizetbe vettek, a bíróság pedig kivétel nélkül elrendelte letartóztatásukat. A nyomozás különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás miatt folyik. Az ügyben további gyanúsítások várhatók.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS