Tájfunbiztos szélerőmű-óriás épült: 55 000 otthon áramellátására elég

Tájfunbiztos szélerőmű-óriás épült: 55 000 otthon áramellátására elég
Gábor János  |  2024. 10. 16., 13:16

A monstrumot építő vállalat a saját rekordját döntötte meg, és immár 100 gigawattórás termelést vesz célba. Ehhez persze erősen szeles régióba kellett telepíteni.

Kína új szintre emeli a szélenergia hasznosítását: az állami tulajdonú Dongfang Electric Corporation bemutatta a világ legnagyobb teljesítményű és legnagyobb méretű tengeri szélturbináját. A vállalat fucsoui gyárában készült el a turbina hatalmas nacellája, vagyis az a burkolt berendezés, amit a generátorokat tartalmazza, a torony tetején. A monstrum 26 megawatt (MW) teljesítményre képes, ami éves szinten 100 gigawattóra (GWh) energiát termelhet – írja a Bloomberg.

A rekordot jelentő eszközt kifejezetten olyan régiók számára fejlesztették ki, ahol a szélsebesség eléri vagy meghaladja a 8 m/s-ot. A korrózióálló kialakítás és a kettős tájfunvédelmi rendszer lehetővé teszi, hogy extrém erős viharokat is kibírjon.

A Dongfang nem először dönt rekordot a szélenergia területén. Idén már telepítettek egy 18 MW-os tengeri szélgenerátort a dél-kínai Guangdong tartományban található Santou parti tesztbázison. Ez a turbina 260 méteres rotorátmérővel és 53.000 négyzetméteres pásztázási területtel rendelkezik, és az éves energiatermelése 72 GWh, ami körülbelül 36.000 háztartást tud ellátni villamosenergiával.

Döbbenetes szélerőmű-óriásról van szó

Az új modell ennél is lenyűgözőbb: a lapátátmérője 310 méter, a pásztázási területe 10,5 futballpálya nagyságú, a magassága pedig 185 méter, ami egy 63 emeletes épületnek felel meg. A vállalat szerint – 10 m/s szélsebesség mellett – egyetlen ilyen turbina 100 GWh energiát termelhet, ezzel 55.000 otthon áramigényét elégíti ki. Fenntarthatósági szempontból is szemet gyönyörködtető eszközről van szó, ha tudjuk, hogy a használata évi 30.000 tonna szénfelhasználást és 80.000 tonna szén-dioxid-kibocsátást spórol meg.

Ahogy a nemzetek fokozatosan elfordulnak a fosszilis tüzelőanyagoktól a megújuló energiaforrások felé, a szélenergia egyre nagyobb szerepet játszik a világ energiaátmenetében. A nagy teljesítményű tengeri szél kihasználására a gyártók egyre nagyobb és hatékonyabb turbinákat fejlesztenek, amelyek minden egyes lapátfordulattal számos háztartást tudnak ellátni árammal.

Érdekes módon a hatalmas szélgenerátorok építésének trendje elsősorban a kínai gyártók körében futott fel, hiszen például az európai Vestas, ami korábban tartotta a turbinák maximális energiatermelésének rekordját, nem tervezi, hogy 16 MW-nál nagyobb teljesítményű szélerőműveket gyártson, ezzel lényegben átengedte az élmezőnyt a távolkeleti ipari óriásnak. A közelmúltban bemutatott nagy kapacitású szélgenerátor modellek mindenképpen Kína egyre jobban elhúzó vezető szerepét hangsúlyozzák a megújuló energia technológiák terén. Az ország saját klímacéljai szolgálatába állítja a szélenergia-termelést, amivel el kívánja érni, hogy 2030-nál tovább ne emelkedjen a szén-dioxid-kibocsátása és 2060-ig teljesen szén-dioxid-semlegessé váljon.

A címlapkép illusztráció. Forrás: Mingyang Smart Energy

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS