„Mérséklődő pesszimizmus” jellemzi a magyar kkv-kat

2024. 10. 16., 15:16

A hazai kkv-knak már „csak” 60 százaléka számít arra, hogy a következő egy évben növekedni fognak a közterheik.

Az elmúlt negyedév eredményeihez képest némileg mérséklődött a hazai kkv-k negatív hangulata, noha a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások következő 12 hónapos várakozásairól képet adó K&H kkv bizalmi index mínusz 8 ponttal változatlanul a negatív tartományban mozog. Ez kisebb mértékű, 3 pontos javulást jelent az előző negyedév eredményeihez képest, ám emelkedő tendencia egyelőre nem figyelhető meg. Az elmúlt két évben ugyanis folyamatosan negatív tartományban volt az index, és körülbelül féléves ciklusonként 3–4 pontos fel-alá hullámzó mozgás volt tapasztalható.

„Láthatóan enyhült a hazai kkv szektor pesszimizmusa az elmúlt negyedévben. Ez részben annak köszönhető, hogy a közterhekkel kapcsolatos várakozások javultak. A kkv-k mintegy 60 százaléka számít arra, hogy a következő egy évben növekednek közterheik, szemben az előző negyedévvel, amikor még több mint kétharmaduk gondolta így. Emellett az EU-s pályázatokkal kapcsolatban is javultak a várakozásaik, jelezve, hogy bár a kkv-k bonyolultnak találják a pályázási folyamatokat, mégis egyre többen juthatnak hozzá az EU-s forrásokhoz. Ugyanakkor a piaci verseny vonatkozásában 8 pontos visszaesést prognosztizálnak, vagyis élesedő versenyre számítanak” – mondta el Oraveczné Németh Ildikó, a K&H lakossági és kkv szegmens marketing vezetője a legfrissebb eredményekről.

Továbbra is megosztottak a kkv-k

Kitart a hazai kkv-k kettéosztottsága várakozások tekintetében, cégméret szerint vizsgálva őket. A 20–100 millió forint közötti árbevétellel rendelkező cégek esetében 5 pontos emelkedés figyelhető meg, bár esetükben az index így is csak mínusz 11 pontra mérséklődött. A 101–300 millió forintos árbevételű kkv-k esetén 2 pontos emelkedést mutat az index, ezzel elérve a mínusz 7 pontot. Ugyanakkor a 300 millió forint feletti árbevétellel bíró vállalkozásoknál bár nem látható változás, várakozásuk továbbra is a többieknél valamelyest pozitívabb 5 ponton áll.

Ágazati szempontból főleg a mezőgazdasági szektor 8 pontos emelkedése számít kiugrónak, amivel már átlépett a pozitív tartományba és jelenleg 5 ponton áll. A szolgáltatóknál is 7 pontot javult az index, de ezzel maradt a negatív tartományban, mínusz 7 pontra mérséklődve, miközben a kereskedelem -9 ponton áll, ami csupán három pontos javulást jelent az előző negyedévhez képest. A többi szektorral ellentétesen az ipari cégek várakozása 6 pontot esett, az index mínusz 11 pontot mutat.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 14:15:00
Végső bevezetési szakaszába lépett az Európai Unió importellenőrzési rendszere (Import Control System 2, ICS2), így 2025. április elsejétől az új vámkövetelmények kiterjednek a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is. A figyelmetlen cégek a vámkezelés megtagadására és bírságokra is számíthatnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS