Vízmentes szabás és textilnyomtatás – nagyot csökkenhetne a divatipar ökolábnyoma

Vízmentes szabás és textilnyomtatás – nagyot csökkenhetne a divatipar ökolábnyoma
ESGHírek  |  2024. 10. 15., 13:15

Az egyik legnagyobb környezetszennyező szegmensként számon tartott divatipar – sok másik mellett – lehetne sokkal fenntarthatóbb is, és ezt immáron be is bizonyította egy vízigényes folyamatokat vízmentesítő európai startup.

Trine Young, a dániai Rodinia Generation alapítója úgy véli, van megoldás a divatipar okozta környezetkárosításra, ami elsősorban a vízpazarlásban és a magas szén-dioxid-kibocsátásban érhető tetten. A vállalkozó fiatal cége a divatipar fenntarthatósági kihívásait igyekszik megoldani egy olyan technológiai platform kifejlesztésével, ami jelentősen csökkentheti az iparág ökológiai lábnyomát. Az eredetileg divattervező Young felismerte, hogy a hagyományos rendszerek keretein belül képtelenség változást elérni, így saját startupot alapított. Ezt az úttörő vállalkozást mutatja be egy portréban a The Engineer.

A divatipar évente 215 billió liter vizet használ (ami kb. 86 ezer olimpiai úszómedencének felel meg), és a világ ipari szennyvízkibocsátásának mintegy 20 százalékáért felelős.

A ruhagyártás, festés, szállítás és hulladéktermelés során a globális szén-dioxid-kibocsátás körülbelül nyolc százaléka írható a divatipar számlájára, ami több, mint az egész légiközlekedési és hajózási iparágé együttesen. A hagyományos ruhaipari gyárak több ezer négyzetméternyi területet igényelnek, és hatalmas mennyiségű vizet használnak fel, miközben a termelés rendkívül pazarló és szennyező.

Így lehetne fenntarthatóbb a divatipar

A Rodinia forradalmasítja a textilgyártást: a cég vágási és nyomtatási technológiája víz felhasználása nélkül működik, és minimalizálja az anyagpazarlást. Az új módszerrel készült ruhadarabok szénlábnyoma akár 40 százalékkal is csökkenthető. A technológia két alapvető komponense egy digitális nyomtató és egy digitális vágógép, melyek összehangolására saját kódot írtak. Emellett egyedi hardvereket is kifejlesztettek, amelyek biztosítják, hogy a gyártási folyamat során a gépek megfelelően együttműködjenek. A vágás után például egy robotikus rendszer válogatja szét a textilmodulokat, amelyeket később a varrógépsorhoz továbbítanak.

Young első, mikro méretű gyára 2021-ben nyílt meg Koppenhágában, ahol az egyes ruhadarabokat és ujjakat nyomtatják és vágják ki, majd ezeket Litvániába szállítják, ahol varrónők véglegesítik a ruhadarabokat. 2025-re tervezik egy újabb üzem megnyitását, amelyben már a teljes gyártási folyamat egy helyen valósulhat meg.

A startup által alkalmazott mikrogyárak mindössze 200 négyzetméternyi területen működnek, és teljesen száraz gyártási folyamatokat alkalmaznak, vagyis nincs szükség vízre és festékekre. Az áramfogyasztás miatt persze nem teljesen karbonsemleges a folyamat, de a hagyományos ruhagyártási módszerekkel összehasonlítva még így is jelentősen csökkenthető az ökológiai lábnyom.

Mindegy, milyen típusú ruháról van szó, a startup rendszere megoldja a gyártást

A Rodinia technológiai platformja rendkívül rugalmas, és számos különféle textíliával dolgozhat, ami szembemegy a hagyományos ruhagyártás korlátaival, például azzal, hogy minden anyaghoz specifikus gépekre és vegyi anyagokra van szükség. Young szerint ez hatalmas előny, mivel nem kell minden egyes textilhez külön gépeket beszerezni, így a gyártás sokkal hatékonyabb és környezetbarátabb lehet.

A cég jelenleg olyan ismert márkákkal dolgozik együtt, mint a Hummel, a Mads Nørgaard Copenhagen és a Wheat, de Young szerint a divatipar csak most kezd el érdemben megoldásokat keresni az ágazat környezeti problémáira, így a lista bizonyára tovább bővül. Bár a Rodinia nem képes megoldani az összes problémát, Young szerint a technológiájuk kézzelfogható eredményeket hozhat, amelyek jelentős javulást jelentenek a fenntarthatóság terén. A technológia nemcsak a környezetre gyakorolt hatást mérsékli, hanem a gyártáshoz szükséges munkahelyeket is megőrzi, hiszen a varrás továbbra is elengedhetetlen marad a végső ruhadarabok elkészítéséhez.

Címlapkép: Rodinia Generation

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-07 08:07:00
Az utazási kedv 2024-ben csúcsra járatja az utasbiztosításokat, és az egészségüket, nyugdíjukat is jóval többen igyekeznek bebiztosítani. Megtörtént az is, amire másfél évtizede nem volt példa: újra növekszik az életbiztosítások száma – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS