A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) – az EU helyreállítási alapjának, a NextGenerationEU-nak a központi eleme – továbbra is eredményesen működik. A végrehajtása gyorsul, és folyamatos reformokat és beruházásokat ösztönöz a tagállamokban – olvasható az Európai Bizottság közleményében.
Az összesen 650 milliárd euró összegben vissza nem térítendő támogatást és hitelt nyújtó Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz a nagy léptékű beruházások és reformok döntő hajtóereje a tagállamokban. Számos olyan kezdeményezést tesz lehetővé, amelyek kulcsfontosságúak a zöld és digitális átállás előmozdításához, valamint az EU ellenálló képességének és versenyképességének megerősítéséhez – hangsúlyozza az Európai Bizottság közleménye.
Létrehozása óta a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz több mint 82 milliárd euró összegű beruházást mozgósított, amelyek közvetlenül a vállalkozásokat támogatják. A tagállamok több mint 900 reformot hajtanak végre a bürokrácia csökkentése és az üzleti folyamatok felgyorsítása – pl. az engedélyek beszerzésének egyszerűsítése – érdekében, segítve ezzel az uniós ipar versenyképességét. A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz támogatásával 34 millió megawattóra energiafogyasztást sikerült megtakarítani, több mint 11,8 millió fő vett részt oktatásban és képzésben, és 9,8 millióan részesültek az éghajlattal kapcsolatos katasztrófákkal szembeni védelmi intézkedések előnyeiből.
2024 végéig az EU várhatóan több mint 300 milliárd eurót fog folyósítani a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközből.A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz végrehajtása és a kifizetések felgyorsultak, miután 2023-ban némi késedelmet szenvedtek. A késedelem főként az Ukrajna elleni orosz agressziónak, a magas inflációnak, az ellátási láncok szűkösségének volt betudható, valamint annak, hogy el kellett fogadni a REPowerEU-fejezeteket. A Tanács eddig 26 ilyen fejezetet hagyott jóvá, amelyek további forrásokat biztosítanak az EU energiaellátásának diverzifikálására, a zöld átállás felgyorsítására és a kiszolgáltatott helyzetben lévő háztartások támogatására irányuló reformok és beruházások végrehajtásához.
A Bizottsághoz október 10-ig 69 kifizetési kérelem érkezett 25 tagállamtól, és az intézmény több mint 267 milliárd eurót folyósított, ami a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközből rendelkezésre álló pénzforrás több mint 40 százalékának felel meg. Az év végéig az EU várhatóan több mint 300 milliárd eurót fog folyósítani a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközből. A jelentés számos példát ismertet arra vonatkozóan, hogy a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz hat szakpolitikai pilléréhez kapcsolódó reformok és beruházások terén elért eredmények hogyan gyakorolnak kézzelfogható és pozitív hatást a polgárok és vállalkozások életére. Az Európai Unió emellett továbbra is sikeresen vont be forrásokat a tőkepiacokon az eszköz finanszírozására: eddig több mint 60,2 milliárd euró kibocsátására került sor a NextGenerationEU zöldkötvényei révén.
„A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz keretében végrehajtott reformok és beruházások elengedhetetlenek ahhoz, hogy javítani tudjuk a versenyképességünket, valamint elérjük a céljainkat a digitális és zöld átállás és az energiabiztonság és -védelem terén – úgy, hogy közben kezeljük a közelmúltbeli válságok társadalmi következményeit is. Ezek a reformok és beruházások jelentős hatást fejtenek ki a gyakorlatban, és több millió európai polgár és vállalkozás javát szolgálják a készségfejlesztés, a tervezés és engedélyezés felgyorsítása, valamint az innovatív projektek és iparágak támogatása révén. Ahhoz, hogy a végrehajtás a megfelelő ütemben folytatódjon, alapvetően fontos, hogy a tagállamok továbbra is elkötelezetten törekedjenek a kitűzött célok megvalósítására” – Valdis Dombrovskis, az emberközpontú gazdaságért felelős ügyvezető alelnök.
„A NextGenerationEU Európa-szerte kézzelfogható gyakorlati eredményeket hoz olyan reformok és beruházások révén, amelyek erősítik az EU hosszú távú versenyképességét és rezilienciáját. Mivel már csak két év van hátra, nagyon fontos, hogy a tagállamok felgyorsítsák helyreállítási és rezilienciaépítési terveik megvalósítását, hogy maradéktalanul kiaknázhassák az eszköz kínálta lehetőségeket” – mondta Paolo Gentiloni gazdaságpolitikai biztos.
Nemrég hozták nyilvánosságra World’s Best Vineyards, azaz a világ 100 legjobb borászatának listáját.
A Paksi Atomerőmű üzemanyag-ellátásáról létrejött szerződés fontos lépés Magyarország számára ellátásbiztonsági szempontból – mondta Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára.