Itt találod az összes cikket a „villamosenergia” témában!
Egy európai fejlesztésű rendszer segítségével a ma ismert, otthoni napelemes-akkumulátoros energiatermelés és -tárolás költségei 55 százalékkal csökkenthetők, ráadásul villanyszerelőre sincs szükség a bekötéséhez.
A szigetország már ennek az évtizednek a végére elérheti, hogy teljesen tiszta villamosenergia-felhasználó legyen – derült ki egy friss riportból, ami azért hozzáteszi: a gyorsaság a minőség rovására is mehet.
Egy nemzetközi kutatócsoport által kifejlesztett króm-szelenid katód komoly előrelépést jelenthet az olcsóbb és fenntarthatóbb akkumulátorok felé, amelyek a napjaink iparát uraló lítium-ion akkumulátorok valós alternatívái lehetnek.
A technológia dollármilliárdokban mérhető energia, karbantartási és költségmegtakarítást jelenthet a jövőben. Az új jégmentesítés titka egy levélformájú felület, ami akár egy hétig kitart.
Egy európai reaktor a korábbiaknál nagyobb teljesítményű – ezáltal tényleg életképes – fúziós erőmű létrehozását ígéri, így egy lépéssel közelebb kerültünk hozzá, hogy a technológia nyugdíjazza a hagyományos atomerőműveket.
2024 első felében az EU villamosenergia-termelésének fele megújuló energiaforrásokból származott, az orosz gáz súlya az uniós importban már csupán 18 százalék – derül ki az energiaunió helyzetéről szóló jelentésből.
Egy amerikai-török együttműködésnek és a Metának köszönhetően született nyújtható, viselhető eszköz, ami a környezetéből, például a viselője testhőjéből is képes energiát nyerni. Már most olyan hatékony, hogy szenzorokat és LED-eket biztosan tud folyamatosan működtetni.
A nukleáris fúzióból felszabaduló neutronok gyorsan károsítják a reaktor tartályát és akár 6-12 hónap alatt repedéseket okoznak rajta. Ennek találták meg az ellenszerét az MIT kutatói.
A zöldenergia-termeléssel foglalkozó amerikai Bloom Energy „Solid Oxide Fuel Cell” platformja immár 60 százalékos hatásfokra képes, miközben kizárólag hidrogén felhasználásával üzemel.
Az új, lágy, nyújtható akkumulátor természetből vett minta alapján, az elektromos angolna különleges zsákmányszerző tulajdonságának lemásolásával született meg.
A sajátos „energiabetakarító” módszer egyszer és mindenkorra átírhatja azt, ahogyan az elektromos eszközök töltését és működtetését ismerjük: rádiófrekvenciás jeleket képes hasznosítható egyenárammá alakítani.
A magyar villamosenergia-rendszerben rendelkezésre állnak a szükséges tartalékkapacitások.
A hagyományos lítium-ion akkumulátorok meggyőző alternatívájának ígérkezik egy anyag, amiről kiderült, hogy forradalmasíthatja az energiatárolást, hiszen másodpercek alatt feltölt eszközöket.
A Svédországban épített réz-indium-gallium-szelenid (CIGS) panel energiaátalakítási hatékonysága egy öt éve fennálló japán világcsúcsot adott át a múltnak és hihetetlen hatékonyságot ígér.
Megvalósították a világ első energia-visszanyerő közútját. Az évek alatt kifejlesztett, hidraulikus rendszer az út felületébe ágyazva termel energiát, amit a rajta áthaladó járművek nyomásából nyer ki.
Nem kellett sokat várni az idei év talán legérdekesebb együttműködésére, ami a Tesla energiagyűjtő és -tároló megoldásait fűzi össze a Samsung okosotthon-technológiájával. A megállapodás részleteiről a CES 2024-en beszéltek először.
Kínai kutatók építettek olyan vezeték nélküli töltőt, amit biztonságosan be lehet ültetni az emberi testbe. Biológiailag lebomló, de nem ez a legnagyobb előnye, hanem az, hogy nincs szükség újabb műtétre az implantátum, például egy pacemaker cseréjéhez.
Mesterséges intelligenciával fogják vezérelni annak az építészeti innovációktól és fenntartható megoldásoktól hemzsegő felhőkarcolónak az önellátó liftjeit, amit egy régi parkolóház helyére húznak fel.
Világelső tesztet bonyolítottak le egy 2,6 méter szárnyfesztávolságú autonóm drón segítségével. Az önvezető jármű sikeresen teljesítette a közel 70 kg-os rakomány átadását, a tengeri szélerőmű egyik turbinájának tetején. Videó.
A kutatások alapján nem lesz igaza azoknak, akik szerint a napenergia a túl magas bekerülési költségek miatt sosem válik versenyképessé a hagyományos áramtermelési megoldásokkal szemben.
Hamarabb elkészül Kína kísérleti fúziós létesítménye, mint Magyarországon a Paks II. Fenntarthatóan persze rögtön nem tud majd termelni, de végleges állapotában nagyságrendekkel hatékonyabb és nagyobb energiaforrás lesz.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.