Akkumulátor és konnektor sem kell: rádiójelekből nyernek áramot az új önfenntartó rendszerek

Akkumulátor és konnektor sem kell: rádiójelekből nyernek áramot az új önfenntartó rendszerek
Gábor János  |  2024. 07. 29., 14:10

A sajátos „energiabetakarító” módszer egyszer és mindenkorra átírhatja azt, ahogyan az elektromos eszközök töltését és működtetését ismerjük: rádiófrekvenciás jeleket képes hasznosítható egyenárammá alakítani.

A Szingapúri Nemzeti Egyetem (NUS) kutatói új módszert fejlesztettek ki a környezeti rádiófrekvenciás (RF) jelek egyenárammá (DC) alakítására, ami lehetővé teszi elektronikus eszközök és szenzorok akkumulátor nélküli működését.

A Wi-Fi, Bluetooth és 5G technológiák mind RF jelekre támaszkodnak az adatok továbbításához. A NUS tudósai pedig kifejlesztették egy eszköz prototípusát, ami a környezeti vagy „hulladék” RF jeleket DC feszültséggé alakítja és kis elektronikus eszközöket már most képes működtetni. A NUS szerint az RF energiabetakarító technológiák csökkenthetik az akkumulátor-függőséget, meghosszabbíthatják az eszközök élettartamát, minimalizálhatják a környezeti hatást, és növelhetik a vezeték nélküli szenzorhálózatok, illetve IoT eszközök akár távoli területeken történő telepítését.

Rádiójelekből áram – így akkumulátor sem feltétlenül kell

Az RF energiabetakarító technológiák számára egyedül a környezeti RF jelek gyenge (-20dBm alatti) teljesítménye okozhat problémát. Ahol ez fennáll, ott a jelenlegi egyenirányító technológiájuk vagy nem működik, vagy alacsony RF-DC átalakítási hatékonyságot mutat. Az antenna hatékonyságának és a váltakozó áramú ellenállás illesztésének javítása ugyanakkor növelheti a teljesítményt, de egyben az on-chip technológia méretét is.

A kihívások megoldása érdekében a NUS kutatói – együttműködve a japán Tohoku és az olasz Messina Egyetem tudósaival – egy kompakt és érzékeny egyenirányító technológiát fejlesztettek ki. Ez ún. nanoszkopikus spin-egyenirányítót (SR) használ a környezeti rádiófrekvenciás jelek DC feszültséggé alakítására. A csapat optimalizálta az SR eszközöket és két konfigurációt tervezett.  Mindkettőt energiabetakarító modulba integrálták, amiről aztán egy kereskedelmi forgalomban kapható hőmérőt működtettek mínusz 27dBm-es jelek átalakításával.

„A környezeti RF elektromágneses jelek betakarítása kulcsfontosságú az energiahatékony elektronikai eszközök és szenzorok fejlesztése szempontjából, de a ma ismert energiabetakarító modulok nehezen működnek alacsony környezeti teljesítmény mellett – érvelt a kutatás létjogosultsága mellett a Nature-ben közölt tanulmány egyik szerzője, Yang Hyunsoo professzor. A NUS Villamos- és Számítástechnikai Tanszékének oktatója szerint a csapat optimalizálta a spin-egyenirányítókat, hogy azok alacsony RF teljesítményszinteken is működjenek, és egy ilyen spin-egyenirányítósorozatot integráltak energiabetakarító modulba, hogy LED-et és kereskedelmi szenzort működtessenek róla, -20dBm alatti RF teljesítménnyel.

„Eredményeink azt mutatják, hogy az SR-technológia könnyen integrálható és méretezhető, lehetővé téve nagyméretű SR-sorozatok fejlesztését különféle alacsony teljesítményű RF és kommunikációs alkalmazásokhoz.”

A NUS kutatócsapata most már egy on-chip antenna integrációját vizsgálja, ami javíthatja az SR technológiák hatékonyságát és kompakt kialakítását. Soros-párhuzamos kapcsolatok fejlesztésén szintén dolgoznak, on-chip összekötőket használva az egyes SR-ek összekapcsolásához. A kutatók további céljai közé tartozik, hogy ipari és akadémiai partnerekkel együttműködve fejlesszenek önfenntartó intelligens rendszereket.

Főoldali kép: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-31 19:35:00
Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői. A használt ingatlanok négyzetméterenkénti átlaga Budapesten 6 százalékos drágulást követően megközelítette az 1 millió forintot, de Rákosmentén, Pestszentlőrincen, Pestszentimrén és Soroksáron még akadnak megfizethetőbb lokációk.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS