Akkumulátor és konnektor sem kell: rádiójelekből nyernek áramot az új önfenntartó rendszerek

Akkumulátor és konnektor sem kell: rádiójelekből nyernek áramot az új önfenntartó rendszerek
Gábor János  |  2024. 07. 29., 14:10

A sajátos „energiabetakarító” módszer egyszer és mindenkorra átírhatja azt, ahogyan az elektromos eszközök töltését és működtetését ismerjük: rádiófrekvenciás jeleket képes hasznosítható egyenárammá alakítani.

A Szingapúri Nemzeti Egyetem (NUS) kutatói új módszert fejlesztettek ki a környezeti rádiófrekvenciás (RF) jelek egyenárammá (DC) alakítására, ami lehetővé teszi elektronikus eszközök és szenzorok akkumulátor nélküli működését.

A Wi-Fi, Bluetooth és 5G technológiák mind RF jelekre támaszkodnak az adatok továbbításához. A NUS tudósai pedig kifejlesztették egy eszköz prototípusát, ami a környezeti vagy „hulladék” RF jeleket DC feszültséggé alakítja és kis elektronikus eszközöket már most képes működtetni. A NUS szerint az RF energiabetakarító technológiák csökkenthetik az akkumulátor-függőséget, meghosszabbíthatják az eszközök élettartamát, minimalizálhatják a környezeti hatást, és növelhetik a vezeték nélküli szenzorhálózatok, illetve IoT eszközök akár távoli területeken történő telepítését.

Rádiójelekből áram – így akkumulátor sem feltétlenül kell

Az RF energiabetakarító technológiák számára egyedül a környezeti RF jelek gyenge (-20dBm alatti) teljesítménye okozhat problémát. Ahol ez fennáll, ott a jelenlegi egyenirányító technológiájuk vagy nem működik, vagy alacsony RF-DC átalakítási hatékonyságot mutat. Az antenna hatékonyságának és a váltakozó áramú ellenállás illesztésének javítása ugyanakkor növelheti a teljesítményt, de egyben az on-chip technológia méretét is.

A kihívások megoldása érdekében a NUS kutatói – együttműködve a japán Tohoku és az olasz Messina Egyetem tudósaival – egy kompakt és érzékeny egyenirányító technológiát fejlesztettek ki. Ez ún. nanoszkopikus spin-egyenirányítót (SR) használ a környezeti rádiófrekvenciás jelek DC feszültséggé alakítására. A csapat optimalizálta az SR eszközöket és két konfigurációt tervezett.  Mindkettőt energiabetakarító modulba integrálták, amiről aztán egy kereskedelmi forgalomban kapható hőmérőt működtettek mínusz 27dBm-es jelek átalakításával.

„A környezeti RF elektromágneses jelek betakarítása kulcsfontosságú az energiahatékony elektronikai eszközök és szenzorok fejlesztése szempontjából, de a ma ismert energiabetakarító modulok nehezen működnek alacsony környezeti teljesítmény mellett – érvelt a kutatás létjogosultsága mellett a Nature-ben közölt tanulmány egyik szerzője, Yang Hyunsoo professzor. A NUS Villamos- és Számítástechnikai Tanszékének oktatója szerint a csapat optimalizálta a spin-egyenirányítókat, hogy azok alacsony RF teljesítményszinteken is működjenek, és egy ilyen spin-egyenirányítósorozatot integráltak energiabetakarító modulba, hogy LED-et és kereskedelmi szenzort működtessenek róla, -20dBm alatti RF teljesítménnyel.

„Eredményeink azt mutatják, hogy az SR-technológia könnyen integrálható és méretezhető, lehetővé téve nagyméretű SR-sorozatok fejlesztését különféle alacsony teljesítményű RF és kommunikációs alkalmazásokhoz.”

A NUS kutatócsapata most már egy on-chip antenna integrációját vizsgálja, ami javíthatja az SR technológiák hatékonyságát és kompakt kialakítását. Soros-párhuzamos kapcsolatok fejlesztésén szintén dolgoznak, on-chip összekötőket használva az egyes SR-ek összekapcsolásához. A kutatók további céljai közé tartozik, hogy ipari és akadémiai partnerekkel együttműködve fejlesszenek önfenntartó intelligens rendszereket.

Főoldali kép: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 13., 20:13
Megszűnik a munkáltatók általános kötelezettsége, hogy a munkavállalókat munkaköri alkalmassági vizsgálatra küldjék, kivéve a jogszabályban előírt munkakörök esetében. Ezáltal ugyan csökkennek a felek adminisztrációs terhei, azonban a munkáltatók továbbra is felelősek a biztonságos munkavégzési körülmények biztosításáért – hívják fel a figyelmet a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda ügyvédei.
2024-09-16 18:46:00
17,49 euró volt az osztrák versenyszférában a medián bruttó órabér 2022-ben – tájékoztatott az osztrák statisztikai hivatal, ez a 2022. december 31-i 400 forintos euróárfolyammal számolva 7000 forintnak felel meg. A „villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás” ágazatban dolgozók kerestek a legjobban, ahol 27,12 euró volt a medián órabér.
2024-09-16 17:59:45
A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.