Kevesebb mint felére csökkenti a költségeket a vadonatúj otthoni napelemrendszer

Kevesebb mint felére csökkenti a költségeket a vadonatúj otthoni napelemrendszer
Gábor János  |  2024. 11. 08., 14:08

Egy európai fejlesztésű rendszer segítségével a ma ismert, otthoni napelemes-akkumulátoros energiatermelés és -tárolás költségei 55 százalékkal csökkenthetők, ráadásul villanyszerelőre sincs szükség a bekötéséhez.

A német Indielux és EPP Solar jóvoltából megjelent az eddigi legnagyobb, lakossági felhasználásra szánt plug-in napelemrendszer, ami akár 6 kW teljesítmény előállítására is képes. Az új „ready2plugin” technológia lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy akár 6,000 Wp napelem teljesítményt csatlakoztassanak az otthoni elektromos hálózathoz egy biztonsági dugó segítségével, és szerelőt sem kell hívniuk a beüzemeléshez. Ez a technológia a becslések szerint kevesebb, mint felére csökkentheti a költségeket a hagyományos, akkumulátoros tárolóval rendelkező fotovoltaikus rendszerekhez képest.

Könnyű és szabványosított napelemrendszer-telepítés lakossági használatra

A rendszerben egy Growatt WR SPH 3000 TL BL-UP inverter és az Indielux által szabadalmaztatott ready2plugin teljesítménymérő kapott helyet, amelyek együttműködve biztosítják az áramkezelést és a hálózati integrációt. A ready2plugin egyedülálló módon teszi lehetővé, hogy a meglévő elektromos rendszereket biztonságos dugós csatlakozással használják – szabványos és könnyen kezelhető formában.

A készlet moduláris, így 3 és 6 kW közötti teljesítményigényekhez is igazítható. A kétoldalas (bifaciális) napelemek képesek mindkét oldalukon hasznosítani a napfényt, akár 6600 kWh éves energiatermelést biztosítva. Az energia tárolására egy 7,7 kWh kapacitású akkumulátor jelenik meg a rendszerben, ami jelentősen bővíti az otthoni energiafelhasználás lehetőségeit.

Az Indielux és az EPP Solar decemberben tervezi piacra dobni a rendszert, először Németországban, Franciaországban, Ausztriában, Lengyelországban és Spanyolországban. A vásárlók igényelhetnek telepítési szolgáltatást is, de a rendszer „plug-and-play” jellegének köszönhetően az egyéni telepítés sem lehet gond.

Megfizethetőbb megújuló energia

Az Indielux és az EPP Solar összefogása nemcsak technológiai, hanem anyagi előnyökkel is jár. A vállalatok becslése szerint a ready2plugin és az EPP logisztikai hálózat együttesen akár 55 százalékkal alacsonyabb költségeket jelenthet, mint egy teljes, hagyományos fotovoltaikus rendszer. Az újdonság átlagára kb. kétmilllió forintnyi euró, de több tucatnyi rendszerkombináció van, a párszáz eurós önálló eszközöktől (amelyek meglévő rendszerbe integrálhatók), a közel 7000 eurós komplett rendszerekig, így minden eddiginél kedvezőbb megoldást ígér azok számára, akik fenntartható energiaforrásokat keresnek.

Az energiamenedzsment rendszer maximalizálja a saját felhasználásra szánt energiát: a hálózatra való visszatáplálás 800 W-ra van korlátozva, a saját felhasználású aljzatban akár 2000 W is elérhető, míg egy vészhelyzeti aljzat 3000 W teljesítményt tud biztosítani. Az üzemi hőmérséklet tartománya mínusz 10°C és 50°C között mozog, ami széles körű alkalmazhatóságot biztosít.

A rendszer lehetővé teszi a háztartások számára, hogy függetlenebbek legyenek a központi energiaszolgáltatásoktól, de megfeleljenek a helyi szabályozásoknak azokon a piacokon, ahol elérhetővé válik. Ez a technológia jelentős előrelépés az egyre elérhetőbbé váló napenergia-piac számára, és lehetőséget biztosít a lakosságnak az önálló energiafelhasználás fokozására.

A címlapkép illusztráció. Forrás: ready2plugin

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-31 19:35:00
Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői. A használt ingatlanok négyzetméterenkénti átlaga Budapesten 6 százalékos drágulást követően megközelítette az 1 millió forintot, de Rákosmentén, Pestszentlőrincen, Pestszentimrén és Soroksáron még akadnak megfizethetőbb lokációk.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS