A szigetország már ennek az évtizednek a végére elérheti, hogy teljesen tiszta villamosenergia-felhasználó legyen – derült ki egy friss riportból, ami azért hozzáteszi: a gyorsaság a minőség rovására is mehet.
Az Egyesült Királyság újonnan megalakult Nemzeti Energiaszolgáltatói Operátor szervezete (NESO) szerint megvalósítható egy karbonsemleges villamosenergia-hálózat 2030-ra, ám csak akkor, ha a gyorsaságot a tökéletesség elé helyezik. Az energiaszolgáltatási minisztérium által megrendelt Clean Power in 2030 (CP30) jelentés a NESO első nagy horderejű szakpolitikai hozzájárulása azóta, hogy 2024 októberében kivált a National Grid nemzeti energiaszolgáltató vállalatból, és teljesen közösségi szereplő lett.
A riport szerint a karbonmentes hálózat elérése „kihívásokkal teli, de megvalósítható”, és 2030-ra a tiszta energiaforrások képesek lesznek fedezni Nagy-Britannia teljes villamosenergia-fogyasztását. Ehhez azonban a kormánynak, az iparnak és a szabályozóknak eddig soha nem látott ütemben kell együttműködni. A partmenti szélenergia kiépítését például kétszer olyan gyorsan kellene végrehajtani, mint az eddigi legmagasabb telepítési arány, és a következő két évben annyi kapacitást kell felkapcsolni, mint az elmúlt hat év során összesen.
Fintan Slye, a NESO vezérigazgatója szerint az út nem lesz könnyű, de „ha a kihívások nagyságát merész és kitartó intézkedésekkel párosítjuk, a nyereség is hatalmas lehet”. A szervezet arra számít, hogy az átállás teljes költsége nem növeli az energiarendszer terheit: a háztartások számlái akár csökkenhetnek is a régi energiapolitikai költségek kifutása, az energiatakarékosság és az új szakpolitikai döntések révén.
A CP30 terv egyúttal lehetőséget kínál az Egyesült Királyságnak arra, hogy „világelsővé váljon az úttörő technológiák terén”, mint amilyen a hidrogéntermelés és a szén-dioxid-kivonás. Bár jelentős beruházás szükséges a hazai energiatermelés fokozásához és a gázimport függőségének csökkentéséhez, az Egyesült Királyság hosszú távon függetlenedhetne a fosszilis tüzelőanyag-piac ingadozásaitól, javítva az energiabiztonságot.
„Egy tiszta energiarendszer biztos alapot nyújtana a hazai energiatermeléshez, megszakítva a volatilis nemzetközi gázáraktól való függőséget – magyarázta Slye. Ez az energiaforrás biztosítaná, hogy otthonainkat és épületeinket megfizethető áron lássuk el energiával, a közlekedést tisztábbá tegyük és lendületet adjunk a jövő üzleti innovációinak.”
Bár a jelentés megemlíti a keresleti és teljesítési bizonytalanságokat, a NESO-nak több megoldási lehetőség párhuzamos kipróbálása és a technológiák közötti verseny megteremtése révén ezekre is vannak válaszai. A kormány most a CP30 alapján dolgozza ki a tiszta energiára vonatkozó cselekvési tervét, ami várhatóan az év végére készül el. A jelentést kommentálva Craig Jones, a GE Vernova brit energiaátállási alelnöke elmondta, hogy minden technológiai megoldást – beleértve a szén-dioxid-leválasztást, az új energiatárolási módokat és az offshore szélenergiát – maximálisan ki kell használni a 2030-as cél eléréséhez.
Címlapkép: photoangel - Freepik
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.