Úttörő hatékonyságot ért el egy új, kizárólag hidrogénnel működő üzemanyagcella

Úttörő hatékonyságot ért el egy új, kizárólag hidrogénnel működő üzemanyagcella
ESGHírek  |  2024. 08. 07., 11:10

A jelentős mérföldkövet az amerikai Bloom Energy érte el. A zöldenergia-termeléssel foglalkozó vállalat bejelentette, hogy Solid Oxide Fuel Cell (SOFC) platformja immár 60 százalékos hatásfokra képes, miközben kizárólag hidrogén felhasználásával üzemel.

A Bloom Energy közleménye szerint az üzemanyagcellák földgázzal, hidrogénnel vagy ezek keverékével is működhetnek, így rendkívül rugalmasak és jövőállóak. Fontos ugyanakkor, hogy az újonnan kifejlesztett üzemanyagcellák elhanyagolható mértékű légszennyező anyagot – például nitrogén-oxidokat – bocsátanak ki, szemben a hagyományos motorokkal és turbinákkal.

„Világszínvonalú hatékonyságú elektrolizálóinkkal, illetve a földgáz- és hidrogénkeveréken alapuló tüzelőanyagcellás technológiánkkal ez az eredmény megerősíti vezető szerepünket a hidrogéniparban” – büszkélkedett Ravi Prasher technológiai igazgató.

Áttörés az új üzemanyagcella technológiában

A Bloom Energy kutatói a vállalat kutatás-fejlesztési központjában, Fremontban, Kaliforniában állították fel az elektromos hatékonyság új, világviszonylatban is rekordgyanús eredményét. A projekt megvalósítása évekbe telt: ez idő alatt a cég együttműködött a szintén amerikai Caltech egyetemmel, hogy olyan technológiát fejlesszen ki, ami előre mozdítja a hidrogéngazdaságot a gázkeverés révén. A hidrogén tisztán ég, viszont napjainkban még drágább előállítani, mint a hagyományos üzemanyagokat – például a földgázt. Ahhoz, hogy a hidrogén életképes és költséghatékony energiaforrássá váljon, kritikus fontosságú lenne a villamosenergia-átalakítás hatékonyságának növelése.

Ez az új üzemanyagcella magas hatásfoka segít ellensúlyozni a hidrogén nagyobb költségét, így gazdaságilag is életképesebb választásnak tűnik.

A hagyományos energiaforrásokkal szemben, amelyek égésen alapulnak, a SOFC-k közvetlen elektrokémiai folyamatot alkalmaznak a villamosenergia előállítására. Ez nagyobb hatékonyságot és alacsonyabb kibocsátást eredményez, így a vállalat tiszta és hatékony megoldást kínálhat olyan ágazatok és iparágak számára, mint a nagy mennyiségű energiát igénylő adatközpont-üzemeltetés vagy gyártás. Azáltal, hogy az energiát helyben állítják elő, ezek az ágazatok csökkenthetik a hálózati függőségüket, enyhítve a torlódást és a szén-dioxid-kibocsátást.

Ha mindez nem lenne elég: a Bloom SOFC technológiája rendkívül hatékony a hőtermelésben is. Az üzemanyagcella-technológia kombinált hő- és áramtermelési (CHP) funkcióval rendelkezik, így lehetővé válik az ügyfelek számára a magas hőmérsékletű hő hasznosítása. „Ha teljes mértékben kihasználjuk [ezt a tulajdonságot is], akkor lehetővé válik akár a 90 százalékos összhatékonyság és a további értékteremtés. Mindez felgyorsítja a hidrogén elfogadását” – állítja a vállalat.

A hidrogén jövője

A Bloom Energy áttörése a hatékonyság terén valóban kulcsfontosságú lépés lehet a hidrogén gyakorlati és megfizethető energiaforrássá válásában. A hidrogén földgázzal való keverése ráadásul azonnali kibocsátáscsökkentést és rugalmas utat kínál a teljes hidrogénátmenet felé. Ez egy tiszta és gazdasági szempontból életképes hidrogéngazdaság felé vezető utat nyit, de legalább ennyire fontos, hogy helyi energiatermelést biztosíthat a közösségek számára, növelve a hálózat ellenállóképességét és az energiaimporttól való függőséget.

Főoldali kép: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-09-11 21:11:00
Kilencedik alkalommal adták át a K&H családi vállalatok kiválósági díjat azoknak a családi tulajdonú magyar cégeknek, amelyek példamutató eredményeket értek el a hosszú távú stratégia, a generációváltás, a környezeti fenntarthatóság vagy az innováció területén.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS