Itt a napelem-technológia új riválisa: a szuperhatékony nanogenerátor

Itt a napelem-technológia új riválisa: a szuperhatékony nanogenerátor
Gábor János  |  2024. 08. 26., 16:26

A vadonatúj megoldás, ami az IoT korszak egyik legfontosabb vívmánya lehet, 140-szer nagyobb teljesítménysűrűséget mutat, mint a hagyományos nanogenerátorok, és bármilyen mechanikai mozgás felhasználásával képes villamosenergia előállítására.

Az áttörést a brit Surrey Egyetem Fejlett Technológiai Intézete (ATI) érte el: tudósaik energiatakarékos és rugalmas nanogenerátorokat fejlesztettek: olyanokat, amelyek 140-szer nagyobb teljesítménysűrűséget mutatnak, mint a ma ismert, hagyományos nanogenerátorok. Az egészen apró eszközök mindennapi mechanikai energiát, például mozgást alakítanak át, és teszik ezt olyan hatékonysággal, hogy minden hasonló eszközhöz képest nagyobb mennyiségű elektromos energiát állítsanak elő.

Az ATI-féle nanogenerátor egy váltócsoporthoz hasonlítható: ahelyett, hogy egyetlen elektróda önmagában szállítaná az elektromos töltést, minden elektróda gyűjt és hozzáad, majd továbbítja a következőnek, így növelve az összetett energiát a „töltésregenerációs hatásnak” nevezett folyamat során. A kutatók szerint, amíg egy hagyományos nanogenerátor 10 milliwatt (mW) teljesítményt termel, az új technológiával ez a teljesítmény több mint 1000 mW-ra növelhető, ami lehetővé teszi az energiatermelést különböző mindennapi alkalmazások számára.

A napelem szerepe csökkenhet, ha elterjed a nanogenerátor

„A nanogenerátorokkal kapcsolatos álom az, hogy mindennapi mozgásokból, például reggeli kocogásból, mechanikai rezgésekből, óceán hullámaiból vagy ajtónyitásból tudjunk energiát nyerni. A mi nanogenerátorunk kulcsfontosságú újítása, hogy 34 apró energiagyűjtőt finomhangoltunk lézeres technikával, amely gyártásban is alkalmazható, további energiahatékonyság növelése céljából – magyarázta Delowar Hussain kutatvezető. – A legizgalmasabb, hogy a nagy energiagyűjtő sűrűséggel rendelkező apró eszközünk egy napon versenyre kelhet a napelemek teljesítményével, és képes lehet például önálló érzékelők vagy okos otthoni rendszerek működtetésére, amelyek így soha nem igényelnek majd akkumulátor cserét.”

Az eszköz egy ún. triboelektromos nanogenerátor (TENG). A különlegessége az, hogy a kutatók szerint olyan anyagokat használ, amelyek érintkezéskor elektromos töltést generálnak, majd szétválnak.

Ravi Silva professzor, a tanulmány társszerzője, egyben az ATI igazgatója kiemelte: mivel az emberi környezeteke (ideértve az otthoni, irodai, gyári stb. infrastruktúrákat) egyre több IoT eszközt alkalmaznak – és az előrejelzések szerint pár éven belül már a 50 milliárd darab lesz forgalomban belőlük – óriási szükség van új energiatermelő alternatívákra. Az egyik legjobb megoldás a TENG lehet. „Helyi zöldenergia-megoldásokra van szükség, és ez a technológia kényelmes, vezeték nélküli megoldást kínálhat - olyat, ami bármilyen mechanikai mozgásból képes energiát nyerni, kisebb eszközök működtetéséhez. Ez lehetőséget nyújt a tudományos és mérnöki közösség számára, hogy innovatív és fenntartható megoldásokat találjanak a globális kihívásokra.”

A kutatók annyira hisznek a TENG piacképességében, hogy a tervek szerint saját vállalatot hoznak létre a felskálázására és gyártására. Az első cél az önálló, nem invazív egészségügyi érzékelők fejlesztése lesz, ún. triboelektromos avagy elektrosztatikus töltéstechnológia felhasználásával.

A főoldali képen a nanogenerátor prototípusa. Fotó: Surrey Egyetem

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 13., 20:13
Megszűnik a munkáltatók általános kötelezettsége, hogy a munkavállalókat munkaköri alkalmassági vizsgálatra küldjék, kivéve a jogszabályban előírt munkakörök esetében. Ezáltal ugyan csökkennek a felek adminisztrációs terhei, azonban a munkáltatók továbbra is felelősek a biztonságos munkavégzési körülmények biztosításáért – hívják fel a figyelmet a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda ügyvédei.
2024. 09. 12., 11:12
Az előző évi, rekordmértékű, 21 százalékos emelkedést követően 2023-ban a lakásépítési költségek „mindössze” 14 százalékkal emelkedtek éves összevetésben – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
2024-09-13 18:13:00
A hazai partnerek mellett a térség autógyárait is kiszolgáló központtá bővül a fémfelület-kezelő technológiával foglalkozó Aalberts Surface Technologies Kft. tatabányai telephelye egy körülbelül 22 millió euró értékű beruházás eredményeként.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.