Mérnöki és a pénzügyi területekre keresik a legtöbb frissdiplomást a cégek

2024. 09. 09., 18:09

Bár a felsőfokú végzettséggel rendelkező pályakezdők lehetőségei valamelyest szűkültek tavaly augusztushoz képest, mégis számos olyan terület emelkedik ki, ahova tárt karokkal várják a frissdiplomások tömegeit, mérnök területen még mindig kiemelkedő bérekkel.

A Profession.hu 2022 végén végzett hazai kutatása szerint a frissdiplomások jelentős részét kitevő Z generációsok többségének álláskereséssel töltött ideje 1–3 hónap között mozgott, azonban egyharmaduk saját bevallása szerint nehezen tudott elhelyezkedni, így akár egy évre vagy akár annál is több időre volt szüksége az első munkahelye megtalálásához. A kutatásban részt vevő Z, Y és X generáció tagjai egyaránt egyetértettek abban, hogy a legfiatalabbaknak a legkönnyebb állást találniuk, az ő számukra adott a legtöbb lehetőség.

Hol vannak jó lehetőségek?

Az álláshirdetések számából következtetve az elmúlt egy évben valamelyest csökkentek a frissdiplomások lehetőségei az álláspiacon. 2023 és 2024 első hét hónapját összehasonlítva 8,6 százalékos visszaesés volt a számukra kínált álláshirdetések számában. Ennek a jelenségnek a háttérben azonban nem az áll, hogy kevésbé lenne igény a munkájukra, sokkal inkább a teljes munkaerőpiacon általánosan megmutatkozó jelenség üti fel a fejét esetükben is, mégpedig, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben kevesebb lehetőségük van a cégeknek új pozíciókat nyitni. A vállalatok jelentős részénél lelassult a toborzás, ami nem csak a pályakezdők, de a tapasztaltabb kollégák esetében is elmondható.

Vannak ugyanakkor olyan területek, ahol kimondottan intenzív a toborzás jelenleg is. Az elmúlt három évben diplomát szerzett munkavállalók leginkább a mérnök, a pénzügy, könyvelés, és a bank, biztosítás, valamint a gyártás, termelés területén keresettek.

Az állásportál önéletrajz-adatbázisa alapján a legtöbb pályakezdő diplomás álláskereső az adminisztráció, asszisztensi és irodai munka területén érhető el, az értékesítés, kereskedelem a második legnépszerűbb kategória, a harmadik pedig a marketing, média, PR. A frissdiplomások közül a legkevesebben a mezőgazdaság, környezet, az üzleti támogató központok és a jog, jogi tanácsadás kategóriában dolgoznak vagy épp keresnek munkát.

Mennyit lehet keresni frissdiplomásként?

A mérnöki szakmák nem csak igen keresettek a cégek részéről, de a fizetések terén is kiemelkedőnek számítanak. A Profession.hu álláshirdetéseiben megtalálható bérjelölések alapján a legtöbbet kínáló terület az értékesítés, kereskedelem átlagosan 993 262 forintos, az egészségügy, gyógyszeripar 990 000 forintos és a mérnöki szakmák 914 643 forintos bruttó havi fizetéssel.

A sikeres karrier kezdetben elsősorban nem a szakmai ismereteken múlik, általában ennél fontosabb a munkáltatóknak a jelölt hozzáállása, és hogy képes legyen alkalmazkodni az új helyzetekhez. „A HR szakemberek és döntéshozók leginkább azt várják a pályakezdőktől, hogy megbízhatóak legyenek és nyitottak az új ismeretek megszerzésére. Jelentős tapasztalat hiányában nem elvárható, hogy mindenhez értsen a munkavállaló, ami a szakmájában felmerülhet, természetesen rengeteg újdonsággal fog találkozni. Ami ilyenkor fontos, hogy ezeket az új információkat és ingereket jól adaptálja, megfelelően tudja kezelni a felmerülő kihívásokat és általában képes legyen csapatban dolgozni" – fogalmazott a pályakezdők felé támasztott elvárások kapcsán Simon-Göröcs Lili, a Profession.hu HR igazgatója.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS