Öntözővíz a levegőből: az új vízgyűjtő rendszer önellátó és karbantartást sem igényel

Öntözővíz a levegőből: az új vízgyűjtő rendszer önellátó és karbantartást sem igényel
ESGHírek  |  2024. 08. 01., 14:10

Anélkül is folyamatosan működik egy új, csupán napelemmel üzemeltetett vízgyűjtő rendszer, hogy rendszeresen szervizelni kellene. Egy-egy egysége naponta több liter vizet képes kivonni a levegőből.

A szaúdi Abdullah Király Technológiai és Tudományegyetem (KAUST) feltalálói szerint az új vízgyűjtő rendszer alapját olyan függőleges mikrocsatornák gyűjteménye alkotja, amelyekbe abszorbensként sóoldatot töltenek, hogy hatékonyabban nyeljék el a vizet. A vizes sóoldat ugyanannak a kapilláris hatásnak köszönhetően emelkedik fel a csatornában, ami a növények szárában működik: felhúzza a vizet, ezután a koncentrált sóoldat visszadiffundál, hogy további vizet gyűjtsön.

Az eddig ismert napelemes vízgyűjtő rendszerek kétlépcsős ciklusban működnek: először egy abszorbens anyag befogja a vizet a levegőből, majd, amikor telítetté válik, a rendszert lezárják és napfénnyel melegítik, hogy kivonják a befogott vizet. Az egyik lépcsőről a másikra való átállás ezen az elven kézi munkát vagy egy váltórendszert igényel, ami bonyolulttá és költségessé teszi a víztermelést. Ezzel szemben a KAUST innovációja az, hogy

a vízgyűjtő rendszerük automatikusan váltogat a két szakasz között, így folyamatosan működik, emberi beavatkozás nélkül.

„A rendszerünkben a tömegszállító hidak kulcsfontosságú szerepet játszanak az atmoszférikus vízgyűjtés nyitott része és az édesvíz-generálás zárt része között. A tömeg és a hő szállításának optimalizálásával sikerült növelnünk a rendszer hatékonyságát és eredményességét”magyarázták a projektet vezető Kaijie Yang és Tingting Pan PhD hallgatók, akik szerint az inspirációt a természetes folyamatok megfigyelése, és különösen az adta, hogy a növények hogyan szállítják a vizet gyökereiktől a levelekig, speciális szerkezeteken keresztül.

Öntözővíz hatékonyan és olcsón, bárhol

A Nature oldalain publikált tanulmány leírja a rendszer Szaúd-Arábiában végzett tesztelésének eredményeit is. Ezek szerint az automatikus és önellátó vízgyűjtő minden négyzetmétere naponta 2-3 liter vizet termel a nyári évszakban és kb. 1-3 litert ősszel. A rendszert több héten át bármiféle karbantartás nélkül működtették, és azt is kimutatták, hogy közvetlen vízforrásként használható kínai káposzta vagy sivatagi fák öntözésére.

„A rendszer megépítéséhez felhasznált anyagok a következők: egy vízelszívó szövet, némi olcsón kapható nedvszívó só és egy műanyagból készült keret. Ezeket az anyagokat kifejezetten a megfizethetőségük és könnyű elérhetőségük miatt választottuk, így várhatóan a kész rendszer ára is megfizethetők lesz, ami nagyszabású alkalmazás esetén fontos kérdés, főleg a világ alacsony jövedelmű régióiban” – mutatott rá Qiaoqiang Gan, a tanulmány egyik vezető szerzője.

A KAUST technológiai áttörése óriási jelentőséggel bírhat azokban a szegény országokban, ahol a lakosságnak sem feltétlenül jut elég víz, nemhogy a növénytermesztése, ami eszkalálja a problémát, hiszen élelmiszerhiányhoz vezethet. A tudósok egy olyan megoldást kerestek és találtak meg, ami nem egyszerűen megsegíti a világ vízhiányos területeit, hanem hozzá is járul a fenntartható fejlődéshez.

A főoldali kép illusztráció. Kép: Heno Hwang, KAUST

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS