Varga-Bajusz Veronika az autonóm és versenyképes magyar felsőoktatási rendszerről, Nagy István a perspektívát kínáló agrárszakképzésről, Pölöskei Gáborné a pozitív változásokról, Szijjártó Péter a változások győzteseiről beszélt.
A felsőoktatás egyszerre van „értünk, jelenünkért és jövőnkért”
A magyar felsőoktatási rendszer versenyképes, rugalmas és autonóm, működése pedig kiszámítható és átlátható a modellváltás óta – mondta Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára vasárnap a Pécsi Tudományegyetemen. A felsőoktatás egyszerre van a hallgatókért, a családokért, a tanárokért, a magyar gazdaságért és a magyar nemzetért, azaz „értünk, jelenünkért és jövőnkért” – hangzott el a magyar felsőoktatás napján, az egyetem tanévnyitó ünnepi szenátusi ülésén.
Varga-Bajusz Veronika a köztévében elmondta: a magyar egyetemeken műszaki, természettudományos és informatikai képzéseken háromezerrel több hallgató van a modellváltás következtében.
„Ha valakinek van perspektívája a jövőben, azoknak a fiataloknak mindenképpen, akik az agráriumban látják a jövőjüket”
Az agrárszakképző intézményekbe 3532 diák iratkozott be a 2024–2025-ös tanévre, a felnőttoktatásban résztvevőkkel együtt 4200-an kezdik meg a tanulmányaikat ezen a területen – mondta el az agrárminiszter hétfőn Hajdúböszörményben. „Ha valakinek van perspektívája a jövőben, azoknak a fiataloknak mindenképpen, akik az agráriumban látják a jövőjüket” – mondta Nagy István agrárminiszter a Széchenyi István Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium évnyitóján, ahol hivatalosan is megnyitotta az agrárszakképzési tanévet.
„Szélsebesen változik minden, a világ, Magyarország és benne Dunakeszi is”
Fejlődés csak akkor és ott lehet, ahol a legmagasabb szintű oktatás és a legmodernebb technológia kiegészíti egymást – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Dunakeszi Diáknegyed átadásán. „Szélsebesen változik minden, a világ, Magyarország és benne Dunakeszi is (...), egy fontos kérdés van, hogy ki lesz ezeknek a változásoknak a nyertese, ki profitál mindebből” – fogalmazott a miniszter, aki szerint azok lesznek a nyertesek, akik felkészülnek a változásokra.
„A szakképzés mára karrierré vált”
„El kell fogadtatni a szakképzést, emelni kell annak társadalmi rangját. A szakképzés átalakítása lehetőséget teremtett erre, mellyel sikerült élniük az érintett pedagógusoknak, vezetőknek. Ennek eredményeként pozitív változások tapasztalhatók, amelyek egyik legfontosabbja, hogy a kedvezőtlen demográfiai folyamatok ellenére évek óta növekszik a szakképző intézménybe jelentkezők száma. Végső soron elmondható, hogy a szakképzés mára karrierré vált” – mondta Pölöskei Gáborné, a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkáraa Heves Vármegyei Szakképzési Centrum ünnepélyes tanévnyitóján.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A Paksi Atomerőmű középtávú karbantartási tervének megfelelően június 6-tól megkezdődik, a 4. blokk 2025. évi karbantartása, amely a fűtőelemek üzemszerű cseréjével összekötött tervszerű karbantartási tevékenységeket foglalja magában – tájékoztatott az Országos Atomenergia Hivatal (OAH).