Alkalmassági dilemmák

2024. 09. 13., 20:13

Megszűnik a munkáltatók általános kötelezettsége, hogy a munkavállalókat munkaköri alkalmassági vizsgálatra küldjék, kivéve a jogszabályban előírt munkakörök esetében. Ezáltal ugyan csökkennek a felek adminisztrációs terhei, azonban a munkáltatók továbbra is felelősek a biztonságos munkavégzési körülmények biztosításáért – hívják fel a figyelmet a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda ügyvédei.

A 2023. évi CIX. törvény alapján a munka törvénykönyve és a munkavédelmi törvény 2024 szeptemberétől megszüntette az általános kötelezettséget, hogy a munkáltatók a munkavállalókat munkaköri alkalmassági vizsgálatra küldjék – írják friss cikkükben dr. Szűcs László és dr. Zsédely Márta, a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda ügyvédei.

A jogszabályban előírt munkakörökön kívül a munkaköri alkalmassági vizsgálat tehát opcionálissá vált. Maradt viszont azt a szabály, hogy mindkét esetben – tehát jogszabály előírása alapján vagy ha a munkáltató rendeli el – a munkáltatók kötelesek viselni a munkaköri alkalmassági vizsgálat költségeit. A munkavállalók számára tehát az alkalmassági vizsgálat továbbra is ingyenes lesz.

A közszféra egyes ágazataiban az illetékes minisztériumok ezen a nyáron, társadalmi egyeztetés céljából kihirdették az irányításuk alá tartozó szerveknél azon feladatköröket és munkaköröket, amelyek esetében a jövőben is kötelező lesz a munkaköri alkalmassági vizsgálat.

A versenyszféra területén ilyen szabályozás egyelőre nem született, ugyanakkor a munkaköri alkalmasság vizsgálatáról szóló 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet továbbra is előírja, hogy a munkáltató által foglalkoztatni kívánt személynél a munkavégzés megkezdését megelőzően munkaköri alkalmassági vizsgálatot kell végezni. Az NM rendelet szabályait még nem hozták összhangba a munkajogi és munkavédelmi szabályokkal, de mivel a szeptemberi változásokat törvény – tehát egy magasabb szintű szabályozás – tartalmazza, ezért a jogszabályok által nem nevesített esetekben szeptembertől megszűnt a munkára való alkalmasság kötelező orvosi vizsgálathoz kötése.

A törvénymódosítás indokolása szerint a szeptembertől hatályos szabály, a „munkáltatók és a munkavállalók adminisztratív terheinek csökkentése érdekében” szünteti meg az általános munkaköri alkalmassági kötelezettséget. Azonban a gyakorlatban kiemelten fontos, hogy a munkáltatók jól értsék: a módosult munkavédelmi szabályok nem érintik a munkáltatók azon kötelezettségét, amely szerint a munkáltatónak kell a továbbiakban is az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés körülményeit biztosítani, és a munkafeltételek kialakításáért a munkáltató továbbra is objektíve felel. Tehát a módosult szabályok nem csökkentik a munkáltató munkavállaló és hatóságok felé fennálló felelősségét. Munkaköri alkalmassági vizsgálat hiányában a munkáltató ugyanis úgy köt munkaszerződést és úgy alakítja ki a munkakörülményeket, hogy nincs feltétlenül annak az információnak a birtokában, ami alapján eldönthetné, a munkavállalóval valóban érvényes munkaszerződést köthet-e az adott pozícióra, azt a munkavállaló képes lesz-e ellátni, illetve nem tudja azt sem kockázatértékelni, hogy a munkavállaló képességeihez milyen egyedi munkavédelmi feltételeket kell biztosítani?

A gyakorlatban a foglalkozási megbetegedésből származó munkavállalói igények jelentik a legmagasabb kártérítési kockázatot. Ez a kockázat csökkenthető, vagy kiküszöbölhető, ha a munkavállaló foglalkoztatására egészségügyi alkalmatlansága miatt eleve nem kerülne sor, vagy ha olyan egyedi munkavégzési feltételeket biztosítana a munkáltató az érintett munkavállaló számára, amelyekkel a megbetegedés kockázata alacsony szinten tartható.

Számos bírósági döntés született arról, hogy a munkáltató nem hivatkozhat a munkabalesetből, foglalkozási megbetegedésből fakadó felelőssége alóli mentesülésre, és a munkavállaló elháríthatatlan magatartására sem, ha a rá irányadó munkavédelmi szabályokat nem tartja be. Márpedig az egyes munkakörökhöz tartozó munkafeltételek és személyi (egészségügyi) feltételek megléte továbbra is munkavédelmi és orvosi szakkérdés, és ez utóbbi esetben a munkáltató csak az üzemorvos alkalmassági véleményére támaszkodhat. Ennek hiányában viszont az esetleges károkért felelős az általános munkajogi szabályok szerint.

A szeptemberben hatályba lépett módosítás a munkáltatók foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatás biztosítási kötelezettségét nem érintette, mivel a foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatás keretében ellátott feladatkör túlmutat a munkaköri alkalmassági vizsgálaton, tehát annál szélesebb körű üzemorvosi támogatást jelent.

Még egy lényeges körülményt érdemes a munkáltatóknak a tennivalók listájára tenni. A szeptembertől hatályos szabályok szerint az alkalmassági vizsgálatokkal kapcsolatos személyes (különleges) adatok kezelésének jogalapja elsődlegesen már nem a jogi kötelezettség teljesítése lesz, még akkor sem, ha miniszteri rendeletek írják majd elő a kötelező alkalmassági vizsgálattal érintett munkaköröket. Ennek oka, hogy a 2011. évi CXII. törvény (Info tv.) szerint a kötelező adatkezelés forrása csak törvény vagy önkormányzati rendelet lehet, ezért szigorúan értelmezve az egyéb jogforrások által meghatározott adatkezelések nem esnek a kötelező adatkezelés körébe, vagyis az adatkezelés jogalapja ezen esetekben a munkáltató jogos érdeke lesz/lehet. A munkáltatói tájékoztatókat ennek megfelelően módosítani kell a GDPR 6. és 9. cikke szerinti jogalapok helyes megjelölésével, továbbá az adatkezelés jogalapját igazoló érdekmérlegelési tesztet is el kell végezni.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 17., 12:17
Lehetséges, hogy a dolgot az eladó úgy adja el, hogy később vissza szeretné vásárolni. A visszavásárlásra vonatkozó lehetőség jogi úton is biztosítható az eladó részére. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.
2024. 09. 17., 05:17
A hosszúra nyúló folyamatból menet közben értékes pályázók léphetnek ki, míg sokan azért vesznek részt feleslegesen a felvételiben, mert a rosszul megfogalmazott álláshirdetés miatt sokáig nem derül ki, hogy számukra valójában nem megfelelő a kiszemelt állás, vagy éppen nem alkalmasak annak betöltésére.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.

  Rovathírek: GUSTO

A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.