Együttműködési megállapodást írt alá a VOSZ a Nyíregyházi Egyetemmel

Együttműködési megállapodást írt alá a VOSZ a Nyíregyházi Egyetemmel
2024. 09. 14., 19:14

Elnökségi ülést és konferenciát tartott a VOSZ Nyíregyházán, amelyen együttműködési megállapodást írtak alá a vállalkozói szövetség és a Nyíregyházi Egyetem között.

„A kihívás nem csupán az, hogy diplomát adjunk a hallgatóknak, hanem hogy jövőképet és reményt is nyújtsunk nekik. Ebben tud számunkra segítséget nyújtani a VOSZ, amely révén a hallgatóink a gyakorlati tudást is elsajátíthatják. Az egyetem elméleti, diszciplináris tudása és a VOSZ piaci ismeretei, valamint vállalkozói hálózata hozzásegítik őket ahhoz, hogy a térségben magas hozzáadott értékű állást találjanak, és ezzel hozzájáruljanak a régió felemelkedéséhez és szolgálatához” – nyilatkozta dr. Szabó György, a Nyíregyházi Egyetem rektora.

„A vállalkozásoknak vannak adottságaik, a piacnak, illetve a gazdaságnak pedig megvannak a kihívásai. A kettő között gyakran komoly űr van. Mi arra szövetkeztünk, hogy összekötő szerepet töltsünk be az adottságok és a lehetőségek, valamint a kihívások között. Küldetésünk szimbolikusan is ezt jelképezi. Kézenfekvő volt, hogy a VOSZ az egyetemmel történő együttműködéssel gazdaságszervező szerepet vállaljon” – mondta Eppel János, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnöke.

(Fotó: Szabó Gabriella)

VOSZ

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 01., 19:01
A Használtautó.hu adatai szerint 1 év alatt jelentősen csökkent a használt elektromos autók átlagára; a legnépszerűbb modellekkel kapcsolatos érdeklődések száma másfélszeresére nőtt.
2024-10-02 23:01:00
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége tagja annak az európai konzorciumnak, amelynek célja az európai kereskedelmi képzés reformja. A képzés korunk követelményei szerint digitális, zöld és rugalmas lesz. A képzések október 7-én kezdődnek. A jelenlegi munkaerőhiányos helyzetben munkaadóknak és munkavállalóknak is jó lehetőséget nyújt a pályázat a jövő követelményeihez való alkalmazkodásra.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS