Marad a 2,4 milliárd eurós bírság, elutasította az Európai Bíróság a Google és az Alphabet által benyújtott fellebbezést

2024. 09. 10., 13:10

Az Európai Unió Bírósága helybenhagyja a Google-lal szemben amiatt kiszabott 2,4 milliárd eurós bírságot, hogy visszaélt erőfölényével azáltal, hogy saját termék-összehasonlítási szolgáltatását részesítette előnyben.

2017-ben a Bizottság hozzávetőleg 2,4 milliárd euró összegű bírságot szabott ki a Google-lal szemben amiatt, hogy több nemzeti internetes keresési piacon visszaélt erőfölényével azáltal, hogy saját termék-összehasonlítási szolgáltatását részesítette előnyben a versenytársai szolgáltatásával szemben. Miután a Törvényszék lényegében helybenhagyta e határozatot és e bírságot, a Google és az Alphabet fellebbezést nyújtott be a Bírósághoz, amely elutasítja azt, és ily módon helybenhagyja a Törvényszék ítéletét.

Az előzmények

2017. június 27-i határozatával a Bizottság megállapította, hogy az Európai Gazdasági Térség (EGT) tizenhárom országában (Belgium, Csehország, Dánia, Németország, Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Hollandia, Ausztria, Lengyelország, Svédország, Egyesült Királyság, Norvégia) a Google az általános keresési eredményoldalán előnyben részesítette saját árösszehasonlító szolgáltatásának eredményeit a versengő árösszehasonlító szolgáltatások eredményeihez képest. A Google ugyanis a saját árösszehasonlító szolgáltatásának keresési eredményeit első helyen jelenítette meg, „boxokban” kiemelve, valamint figyelemfelkeltő vizuális és szöveges információkkal ellátva. Ezzel szemben a versengő árösszehasonlító szolgáltatások keresési eredményei csak egyszerű (kék link formájában megjelenő) generikus eredményekként jelentek meg, és emiatt – a Google árösszehasonlító szolgáltatásának eredményeivel szemben – a Google általános eredményoldalain a kiigazítási algoritmusok hátrasorolhatták ezeket – olvasható az Európai Bíróság közleményében.

A Bizottság megállapította, hogy a Google visszaélt az általános internetes keresőszolgáltatások, valamint a specializált termékkereső szolgáltatások piacán fennálló erőfölényével, és 2 424 495 000 euró bírságot szabott ki vele szemben, amelynek megfizetéséért a Google egyedüli tagjaként az Alphabetet tette 523 518 000 euró összegben egyetemlegesen felelőssé. A Google és az Alphabet megtámadta a Bizottság határozatát az Európai Unió Törvényszéke előtt. 2021. november 10-i ítéletével a Törvényszék lényegében elutasította a keresetet, és helybenhagyta a bírságot. Úgy ítélte meg viszont, hogy nem nyert bizonyítást, hogy a Google magatartása – akár csak potenciális – versenyellenes hatásokkal járt az általános keresési piacon. Következésképpen megsemmisítette a Bizottság határozatát annyiban, amennyiben e piac vonatkozásában is megállapította az erőfölénnyel való visszaélés tilalmának megsértését.

A Google és az Alphabet ezt követően fellebbezést nyújtott be a Bírósághoz, amelyben azt kérte, hogy a Bíróság helyezze hatályon kívül a Törvényszék ítéletét annyiban, amennyiben az elutasította a keresetüket, és semmisítse meg a Bizottság határozatát.

Az ítélet

2024. szeptember 10-én kihirdetett ítéletében a Bíróság elutasítja a fellebbezést, és így helybenhagyja a Törvényszék ítéletét. A Bíróság felidézi, hogy az uniós jog nem magát az erőfölény meglétét, hanem csak az azzal való visszaélést szankcionálja. Így tiltja az erőfölényben lévő vállalkozások olyan magatartását, amely korlátozza az érdemeken alapuló versenyt, és így kárt okozhat az egyes vállalkozásoknak és a fogyasztóknak. E magatartások közé tartoznak azok, amelyek az érdemeken alapuló versenytől eltérő eszközökkel akadályozzák a verseny fenntartását vagy fejlődését egy olyan piacon, ahol a verseny – éppen egy vagy több erőfölényben lévő vállalkozás jelenléte miatt – már meggyengült.

A Bíróság pontosítja, hogy általában nem tekinthető úgy, hogy az az erőfölényben lévő vállalkozás, amely kedvezőbb bánásmódot alkalmaz a saját áruira vagy szolgáltatásaira, mint a versenytársak áruira vagy szolgáltatásaira, az ügy körülményeitől függetlenül olyan magatartást tanúsít, amely eltér az érdemeken alapuló versenytől. Megállapítja azonban, hogy a jelen ügyben a Törvényszék kimondta, hogy a piac jellemzőire és az ügy sajátos körülményeire tekintettel a Google magatartása hátrányosan megkülönböztető volt, és nem tartozott az érdemeken alapuló verseny körébe.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-10-15 23:15:00
Összesen 2,8 milliárd forintnyi vissza nem térítendő forrásra pályázhat október 15-étől országszerte 2800 vidéki, egész évben nyitva tartó büfé. Az üzletenként egymillió forintos támogatást konyhatechnológiai és a mindennapi működéshez szükséges kisebb eszközök, készletek beszerzésére fordíthatják, de felhasználhatják energiahatékony és gazdaságos üzemelést támogató fejlesztésekre, vagy nagyobb beruházásokhoz is. Pályázni november 30-ig lehet – hívja fel a figyelmet a Magyar Turisztikai Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS