Az építőipar az idén várhatóan a 2023-as szinten teljesít, 2024-re így folyó áron 8800 milliárd forint körüli építési szerelési költséggel lehet számolni az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége szerint.
A szakszövetség közleménye szerint az ágazat jövedelmezősége minden szegmensben csökken: az építőanyag-gyártók, -kereskedők, tervezők, kivitelezők, mérnöki szolgáltatók egyaránt az árbevétel-arányos eredmény csökkenésével számolnak.
2024-ben a hatékonyságjavítás eszköze elsődlegesen a működési költségek csökkentése volt, a 2025-ös év nagy kihívása pedig az lesz, hogy az erősödő versenyben milyen árakon lehet munkához jutni, milyen további – forrásigényes – hatékonyságjavító intézkedést tudnak megtenni a vállalkozások.
Koji László, az ÉVOSZ elnöke szerint kevés olyan vállalkozás van, amely annyi anyagi tartalékkal bír, hogy önerőből digitalizációs folyamatokat, technológiai fejlesztéseket és színvonalas felnőttképzést végezzen. Erre csak a legjobbak képesek, különösen, a figyelembe vesszük, hogy tovább csökkenhet a megkötött szerződések volumene – tette hozzá.
A szakszövetség szerint az építőipari tevékenység csak akkor tud növekedni, ha az ehhez szükséges finanszírozási háttér rendeződik. Ez pedig egyebek mellett 5 százalék vagy az alatti hitelkamatokat, az elhalasztott állami, önkormányzati beruházások előkészítését és fokozatos elindítását igényli. Mindezek mellett 2025-ben el kell érni, hogy az unión kívüli magyarországi befektetések építési beruházásainál meghatározóan hazai vállalkozások dolgozhassanak, Magyarországon gyártott építőanyagokból.
Az ÉVOSZ december 12-i évzáró közgyűlésén – amelyen megemlékeztek a szakszövetség megalakításának 35. évfordulójáról is – átadták az éves szakmai díjakat. A szakma legnagyobb elismerését, a Lechner Ödön díjat a mostani eseményen Derczó István, a Weinberg’93 Építő Kft. ügyvezetője, Haberl Péter, a DVM Group Kft. ügyvezető partnere, Márton Norbert, a Merkbau Építőipari és Kereskedelmi Zrt. kereskedelmi igazgatója, Sándor Pál, a FŐBER Zrt. magasépítési igazgatója, valamint Vagyóczki István, a Grabarics Építőipari Kft. ügyvezetője vehette át. A rendezvényen a hazai építőipar számos további fontos elismerésével együtt átadták az Építőipari Nívódíjat is, amelyet ezúttal a Széchenyi lánchíd felújítása nyert el, a projekt a FŐMTERV Zrt.– MSc Kft.– CÉH Zrt. konzorcium tervezésében, a BKK Zrt. beruházásában és az A-Híd Zrt. kivitelezésében valósult meg.
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
Az idei első és a valaha mért legmagasabb bruttó rendszerterhelést regisztrálta a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. 2025. január 15-én.