Egy új technológia lehetővé teszi, hogy a 6G hálózatok valóban kihasználják azokat az elképesztő sebességeket és adatátviteli kapacitásokat, amelyekről eddig csak elméleti szinten lehetett beszélni.
Az Adelaide-i Egyetem kutatói egy új, ún. polarizációs multiplexert fejlesztettek ki, ami jelentős előrelépést hozhat a 6G kommunikáció terén. Ez a technológia várhatóan jóval (akár 50-100-szor) gyorsabb lesz, mint a jelenleg elterjedt, másodpercenként legfeljebb 20 gigabites sebességű 5G. Bár még ez utóbbival is a világ sok helyén adósak a szolgáltatók, a következő generáció fejlődése megállíthatatlan, és ha elkészül, az paradigmaváltó lesz a telekommunikáció terén.
A 6G rendszerek terahertz frekvenciákon működhetnek, ami páratlan sávszélességet tesz majd lehetővé, ezáltal szupergyors vezeték nélküli kommunikációt és adatátvitelt nyerhetünk velük. A terahertz kommunikáció egyik legnagyobb kihívása azonban az elérhető spektrum hatékony kezelése és kihasználása. Az ausztrál egyetem kutatócsoportja ezen a téren lépett nagyot előre azzal, hogy kifejlesztette az első ultraszélessávú, integrált terahertz polarizációs (de)multiplexert, ami szubsztrátmentes szilíciumalapon működik, és már tesztelték is a 220-330GHz-es frekvenciatartományban és azon túl is.
„Az általunk javasolt polarizációs multiplexer lehetővé teszi több adatfolyam egyidejű továbbítását ugyanazon a frekvenciasávon, ami gyakorlatilag megduplázza az adatkapacitást” – magyarázta Withawat Withayachumnankul projektvezető. A professzor szerint ez a nagy relatív sávszélesség rekordnak számít bármely integrált multiplexer esetében, bármilyen frekvenciatartományban. „Ha ezt a sávszélességet az optikai kommunikációs sávok középső frekvenciájára skáláznánk, az lefedhetné az összes optikai kommunikációs sávot.”
A multiplexer lehetővé teszi, hogy több bemeneti jel osztozzon egy eszközön vagy erőforráson: például több telefonhívás adatait továbbítsák egyetlen vezetéken. Az új eszköz képes megduplázni a kommunikációs kapacitást ugyanazon a sávszélességen belül, miközben alacsonyabb adatveszteséget produkál a meglévő eszközökhöz képest, ráadásul standard gyártási folyamatokkal készül, ami költséghatékony, nagyszabású gyártást tesz lehetővé.
„Ez az innováció nemcsak a terahertz kommunikációs rendszerek hatékonyságát növeli, hanem megnyitja az utat a megbízhatóbb és robusztusabb nagysebességű vezeték nélküli hálózatok előtt – fogalmazott a kutatásban résztvevő Dr. Weijie Gao. Ennek eredményeként a polarizációs multiplexer kulcsfontosságú szereplővé válik a terahertz kommunikáció teljes potenciáljának kiaknázásában, elősegítve a fejlődést számos területen, például a nagyfelbontású videóstreamingben, a kiterjesztett valóságban és a következő generációs mobilhálózatok, például a 6G esetében.”
A csapat által publikált tanulmány jelentős előrelépés lehet a fotonikai alapú terahertz technológiák gyakorlati alkalmazhatóságában.
„A terahertz technológiák egy évtizeden belül széles körben elterjednek és integrálódnak majd számos iparágban, forradalmasítva olyan területeket, mint a távközlés, a képalkotás, a radarok és a dolgok internete” – jósolta Withayachumnankul.
Főoldali kép: Freepik
Idei legnagyobb vörösborélményem nem valami flancos és drága nagybor, hanem a Mumus.
2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.